Savaş varsa olimpiyat yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından hazırlattırılan 'A'dan Z'ye Receplarousse' adlı kitap, PM toplantısı öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu'na sunuldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın, 2020 Olimpiyat Oyunları ev sahipliğini Tokyo'ya kaptırmasını, "Savaşın olduğu yerde olimpiyatlar olmaz. Umudumuzu yitirmeyeceğiz. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir İstanbul'a olimpiyat yakışır." sözleriyle yorumladı. Parti Meclisi toplantısı öncesi konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları özetle şöyle:

“Savaşa Hayır” diyoruz
"Olimpiyatlar barış, dostluk, kardeşlik, kültürlerin birleşmesi, centilmence yarışma anlamına gelir. Savaşın olduğu yerde de olimpiyatlar olmaz. Savaş, acıdır, gözyaşıdır, dramdır, yoksulluktur, geri kalmışlıktır. O nedenle savaşı, aklı başında olan hiç kimse savunamaz. Niye savaşı savunuyor, savaş çığırtkanlığı yapıyoruz? Evlatlarımızı neden savaş meydanlarına sürmeye çalışıyoruz? Biz sonuna kadar 'Savaşa hayır' diyoruz.

Birinci Haçlı Seferi'nin üzerinden dokuz asır geçti. Bu toprakların namusundan, carımdan sorumlu hiçbir lider, komutan, devlet adamı 5 Eylül 2013 tarihinde Başbakan'ın kullandığı cümleyi asla kullanmamıştır. Nedir o cümle? Komşumuz, Müslüman bir ülkeye saldırmakta 'Ben her türlü koalisyonla hazırım.' cümlesidir. Bu gönüllü taşeronluğu aşan bir şeydir. Bu cümlenin milli, dini, ahlaki hiçbir tarafı yoktur. 'Benim kendime özgü, ülkeme özgü duruşum yoktur. Benim bir ilkem yoktur.' demektir. 'Ben ilkesizim, tetikçiliğe hazırım.' demektir. Bu topraklardan hiçbir lider, 'Her türlü koalisyonun içinde yer alırım, yeter ki siz Suriye'de beş yaşındaki Ahmet'leri, Muhammet'leri öldürün. Ben de sizinle beraber elime silah alacağım ve onları öldürmeye gideceğim.' demedi. Hangi ahlak, hangi din buna izin veriyor.

Yüz karası açıklama
Neden bu kadar iştahla savaş çığırtkanlığı yapılıyor? Dışarıdaki bozgunu, içeride yaşadığı iflası unutturmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Son 20 günde yüzde 10'u aşan devalüasyon yaşandı. Merkez Bankası inandırıcılığını kaybetmiştir.

Hükümetin, kapışım çalacağı, 'Merhaba' diyecekleri bir komşu da kalmadı, elini sıkacakları bir siyaset adamı kalmadı. Dünyaya gidemiyorsun, elini sıkamıyorsun, Arjantin'de bütün protesto edildin. Hâlâ sen yalnızlığıyla övünüyorsun. Bana dünyada yalnızlığıyla övünen bir tane siyaset adamı gösterin. İnsan en azından komşusuna 'Merhaba' der.

Ülkemizde, üç türlü Suriyeli var: Mülteci kampında kalanlar, durumu iyi olup ev tutup, işyeri açanlar, sigortasız, kaçak çalışıp çadırlarda, sokaklarda, parklarda kalanlar. Hangi Suriyelinin nerede olduğunu Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bilmiyor.

Erdoğan'ın 'Diktatörlüğün olduğu yerde diktatör diyeni sallandırırlar' sözlerine "Bu söz 'İnsanları sallandıramıyorum o halde demokratım.' demektir. Bir ilkelliktir. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum, insanları sallandırıp sallandırmamak demokrasinin ölçütü olamaz. Yüz karası bir deyimdir, bir açıklamadır bu.

Aylin Nazuaka'yı isterim
Akşam da Habertürk televizyonunda "Enine Boyuna" programına katılan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: (Sarıgül) Kendisi hazır olduğu zaman başvuru yapar. PM'ye götürürüz. Gizli oylamada kabul edilirse olur. Sarıgül partinin başına geçer mi diye bununla ilgili bir kaygı taşımıyorum. Biz sosyal demokratların aynı çatı altında buluşmasını istiyoruz. Herkese çağrıda bulundum, ihraç edenler de olabilir, gelsinler partiye üye olsunlar. Tek isteğim var, eski alışkanlıkları, bölünme, hizipçilik ile geleceklerse gelmesinler. Yoksa biz herkesi kucaklayacağız.

İttifakla ilgili gazeteler yazıyor bizde onlardan öğreniyoruz. Gerçeklik payı yok. Biz seçmen kitlesinin tümünü kavramak için yola çıkıyoruz. İstanbul ve Ankara hak ettiği büyümeyi sağlayamadı. Bu kentlere sosyal demokratların el atması lazım. Ankara için kamuoyu yoklaması yapacağız. Eğer Aylin Nazlıaka çıkarsa mutlu oluruz, isterim tabu ki. Neden olmasın.

CHP'yi gençlere açıyorum
Herkes giyiminde kuşamında özgürdür. Onu inancı nedeniyle takıyorsa ona saygı duyuyoruz. Başörtüsünün siyasetin gündemine getirilmesini asla doğru bulmuyorum. Merdiven altı atölyelerde binlerce başörtülü kadın çalışıyor. Yüzde 90'ı sigortasız. O kadınların sorunlarıyla ben ilgileniyorum. O başörtülü bu başörtüsüz diye bir aynım yok. Türkiye yıllar yılı boş bir tartışmanın içine sürüklendi.

Gençlere açık çağrı; CHP'yi değiştirmek, anlamak istiyorlarsa CHP'yi onlara açıyorum gelsinler. Her alanda görev yapabilirler. Daha fazla özgürlük daha fazla demokrasi. Söz veriyorum bütün taleplerini parlamentoda dillendireceğim.

Erdoğan Cumhurbaşkanı olamaz
Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçileceğine inanmıyorum. Herkesi kucaklayan bir kişi değil. Agresif, herkese hor bakıyor ve bu gün geçtikçe devam ediyor. Türkiye için felaket olur. Türkiye Cumhuriyeti'ne bir kadının cumhurbaşkanı olmasını arzu ederim. Sevecen, iyi eğitim görmüş bir kadın olabilir. Bizim partimizin içinde değil bu hanımefendi. Herhangi bir partiye de mensup değil.

Suriye'de insanlık dramı var. İnsanlık dramına katkıyı en çok Türkiye veriyor. O insanların ölümünden Tayyip Erdoğan sorumludur. Başbakanın elleri kanlıdır. Bir başbakan savaş çığırtkanlığı yapmaz. Siz savaşı görmemişsiniz, çocuklarınız askerlik yapmamış bunu yapıyorsunuz.

Haber: Hürriyet

    Pazartesi, 09 Eylül 2013 14:47

Bağlantılı Konular