"Ben ne zaman savaş çığırtkanlığı yapan siyasetçiler görsem insanlığımdan utanırım"

“İnsanlık tarihi göstermiştir ki her savaş bir sonraki savaşın yol haritasını çizer”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP’lilerin “Suriye operasyonu uzun sürsün” ve “biz her türlü koalisyonda varız” sözlerine tepki göstererek, “bu tükenmişliğin ilanıdır” dedi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması Şöyle: Suriye konusunda Rusya ve ABD çok ciddi bir karşıtlığın içine girmiş bulunmaktadır. Putin’in açıklamaları bu karşıtlığın boyutlarını ortaya koymaktadır. Suriye sorunu bir tek devlet meselesi değil, dünyanın güçleri arasında bir büyük mücadele alanıdır. AKP hükümeti bunu kavrayamadığı içindir ki bugün tökezlemektedir. AKP yöneticilerinin “Suriye operasyonu uzun sürsün” ve “biz her türlü koalisyonda varız sözleri”  Suriye politikalarının iflas ettiğinin, tükendiğinin ve bir çıkar yol kalmadığının kanıtıdır. Bir futbolcu her pozisyonda oynayamayacağı gibi bir ülkede her türlü koalisyon içinde olamaz. Öte yandan bu nasıl bir kin ve nefrettir ki AKP Suriye’yi yok etmek için bir ülkemizin bütün değerlerini, dış politika siyasetini ve komşuluk ilişkilerini hiçe sayarak gözü kararmış bir biçimde kendini saldırmaya angaje etmektedir? Peki AKP’nin Esad sonrası bir planı var mı? Esad’dan sonra Irak, Libya ve Afganistan tablosu çıkacağını herkes görmüyor mu? AKP iktidarı zamanında emperyalistler Irak’ta, Libya’da, Afganistan’da milyonlarca Müslüman’ı katletti. AKP ise bütün bu saldırıları destekledi. Aynı senaryo şimdi Suriye için devrede. İnsan sormadan edemiyor, daha kaç milyon Müslüman’ın kanının dökülmesi gerekmektedir? AKP kaç milyon Suriyeli ölürse huzur bulacak? Yoksa AKP’liler günün birinde Colin Powell’ın Irak için söylediği “Sicilimde silinmez bir leke olarak kalacak” sözünü Suriye için mi söyleyecekler?

Bedri Rahmi Eyüboğlu ‘Ne zaman bir köy türküsü duysam şairliğimden utanırım’ der. Ben de ne zaman savaş çığırtkanlığı yapan siyasetçiler görsem insanlığımdan utanırım. Gerekçesi ne olursa olsun her savaş ölüm demektir. Aynı zamanda her savaş bir başlangıçtır. İnsanlık tarihi göstermiştir ki her savaş bir sonraki savaşın yol haritasını çizer”

    Perşembe, 05 Eylül 2013 16:59

Bağlantılı Konular