Tanrıkulu: "Savunma ihalelerini kazanan firmalar hangileridir ve ihale teklif tutarları ne kadardır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Türkiye’nin milli savaş gemisi projesi olarak kamuoyuna iktidarınız tarafından büyük bir övünçle takdim edilen MİLGEM projesi ihalesi, ihale dışında bırakılan, davet edilmeyen firmaların itirazları sonucu Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun başlattığı inceleme sonucu iptal edilmiştir. Başbakanlık Teftiş Kurulu ayrıca, ihaleye 5 firmanın katılımının sağlanmasının kamu zararını önleyici olacağını da belirtmiştir.

Bu bağlamda,

1- İhale düzenlendiğinde neden sadece 2 firma davet edilmiştir? İhale düzenlenme sürecinde neden Başbakanlık Teftiş Kurulu görüşü alınmamıştır?
2- Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun incelemesinde vurgu yaptığı kamu zararının oluşmaması için Milgem Projesi ihalesine 5 firmanın katılımının sağlanması yönündeki görüşü doğrultusunda, 2002 – 2013 Temmuz tarihlerini kapsayan iktidar döneminiz süresince 5 (beş) ten az sayıda firmanın katılımıyla düzenlenen ve sonuçlandırılan Savunma ihaleleri bulunmakta mıdır, bulunmaktaysa hangileridir?
3- 2002 – 2013 Temmuz tarihlerini kapsayan iktidar döneminiz süresince 5 (beş) ten az sayıda firmanın katılımıyla düzenlenen ve sonuçlandırılan Savunma ihalelerini kazanan firmalar hangileridir ve ihale teklif tutarları ne kadardır?
4- 2002 – 2013 Temmuz tarihleri arasında ihalelere davet edilmeyen veya ihale dışı bırakılan firmaların itirazları üzerine iptal edilen ve yenilenen savunma ihaleleri bulunmakta mıdır, bulunmaktaysa hangileridir?”

    Cumartesi, 31 Ağustos 2013 12:06

Bağlantılı Konular