Hamzaçebi, gezi eylemcilerinden Mustafa Ali Tonbul’un durumunu meclis gündemine taşıdı

Akif Hamzaçebi’nin Başbakan Erdoğan  tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Basında yer alan haberlere göre; İstanbul Taksim’deki protestolarının ardından kapatılan ve 8 Temmuz’da İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu’nun açılışını yaptığı Gezi Parkı’nda açılış saatlerinde yaşanan protestolarda polisin attığı biber gazı kapsülü ile ağır yaralanan Mustafa Ali Tonbul uzun bir tedavi sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde hastaneden taburcu edildi.

Haberlere göre; İzmir’de yaşayan ve İstanbul’a tatil için gelen Mustafa Ali Tonbul,  8 Temmuz’da arkadaşlarıyla buluştuktan sonra Gezi Parkı açılışına katılmak istedi. Henüz parka gelmeden, polisin eylemcilere müdahalesi sırasında arada kalan Tonbul’un başına yakın mesafeden atılan gaz fişeği isabet etti. Taksiyle Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılan ve duran kalbi çalıştırılan Tonbul, 22 gün yoğun bakımda kaldı. Hayatta kalma mücadelesini kazanan Tonbul, taburcu edilmesinin ardından İzmir’in Bayraklı İlçesi Doğançay Mahallesi’ndeki evine getirildi. Daha hızlı iyileşmesi ve beynine baskı yapmaması için kafatasından alınan ve daha sonra yerine konulacak olan kemik özelliğini kaybetmemesi için karnına yerleştirilen Tonbul, başarılı geçen iki ameliyat sonrası ayağa kalkabildi. Oğlunun sağlık problemleri nedeniyle sürekli yanında olmak zorunda kalan baba Mehmet Tonbul da yeni girdiği işinden çıkarıldı.

Bu bağlamda;
1-  Polis memurlarının eğitimlerinde biber gazı kullanımına ilişkin olarak belirtilen standartlar nelerdir, gazın en yakın hangi mesafede kullanımı öngörülmektedir?
2- Mustafa Ali Tonbul’un yaralanmasına neden olan olayda biber gaz fişeğinin ne kadarlık mesafeden atıldığı tespit edilmiştir? Bu mesafe standartlara uygun mudur?
3- Tonbul’u yaralayarak günlerce hastanede kalmasına neden olan polis memuru hakkında cezai işlem yapılmış mıdır?
4- Biber gazı kullanımının standartlara uygun kullanılmaması nedeniyle hayatını kaybeden ya da yaralanan vatandaşımızın sayısı nedir?
5- Toplumsal olaylarda çoğunlukla polisin inisiyatifine bırakılan biber gazı kullanımının neden olduğu ölümlerle ya da Mustafa Ali Tonbul örneğinde olduğu gibi kalıcı hasarlarla somutlaşan hayati hatalara ilişkin sorumlular hakkında işlem yapılmakta mıdır?
6- Ölümle ya da kalıcı hasarla sonuçlanan benzeri olayların yaşanmaması için alınan önlemler var mıdır? Varsa nelerdir?
7- Mustafa Ali Tonbul’un gerek tedavi giderleri gerekse bu süreçte yaşadıkları mağduriyet nedeniyle uğradıkları maddi kayıpların giderilmesine yönelik olarak aileye destekte bulunulmuş mudur?”

    Perşembe, 29 Ağustos 2013 13:28

Bağlantılı Konular