Ankara Milletvekili Nazlıaka, “Etimesgut’u yok etmenize izin vermeyeceğiz”

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Etimesgut Şeker Fabrikası arazisinde yapılması planlanan Hızlı Tren Bakım Atölyeleri’ne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Etimesgut İlçe Başkanı Mehmet Yula, ilçe yöneticileri ve Etimesgutlularla birlikte tren garı önünde açıklama yapan Nazlıaka, “Ankara’nın doğal alanları, bu alanlar içinde bulunan kültür mirası üzerinde uzun süredir devam eden talan ve yıkıma tanık olmaktayız. Kent dokusunu ve geleceğini tehdit eden bu durum uzun bir süredir Atatürk Orman Çiftliği arazisiyle başlamış, Gazi Yerleşkesiyle zirveye ulaşmıştır. Şimdi ise AKP iktidarı gözünü Şeker Fabrikası arazisi olarak bilinen sahaya dikmiştir. Geçtiğimiz yıl Devlet Demir Yollarına devredilen bu arazinin akıbeti konusunda ciddi endişe duymaktayız” diye konuştu.

Nazlıaka açıklamasında şunları söyledi: “Etimesgut Ankara’nın hızla büyüyen ilçelerinden biridir. 430 bin nüfusuyla Ankara’nın 6. Büyük İlçesi olan Etimesgut’ da yaşayan vatandaşlarımız maalesef bunu hissetmemektedir. Başta altyapı olmak üzere birçok sorunla baş etmeye çalışmaktadırlar. Oysaki 320 bin metrekarelik alana sahip olan Şeker Fabrikası eğitim, sağlık, kültür, spor, dinlenme, eğlence ve diğer sosyal donatı alanları için kullanılsa durum çok farklı olur. Burası Etimesgut’un modern ve çağdaş yaşam olanaklarına sahip bir ilçe olması için önemli bir şanstır. Şeker Fabrikasına ait arazilerin bulunduğu bölge aynı zamanda Etimesgut merkez, Eryaman ve Elvankent ile bütünsellik içinde gelişmesi için önemli bir buluşma noktasıdır. Şeker Fabrikası arazisi Etimesgut’un modern bir ilçe olmak için en büyük umududur. Burası Etimesgut’un bir anlamda kalbidir. Olmazsa olmazıdır. Şimdi AKP Etimesgut’un kalbini sökmek istemedir. Buna izin vermeyeceğiz. Değerli Basın mensupları görmekte olduğumuz bu araziye 16 adet bina, 34 adet hat ve 50 tren seti bakım kapasiteli ana bakım, onarım atölyesi olan bir tesis kurulmak istenmektedir.”

Böyle bir tesisin kurulmasıyla birlikte Etimesgut ilçesinin gelişmesinin imkansızlaşacağına dikkat çeken Aylin Nazlıaka, Ulaştırma Bakanına şöyle seslendi: “Bölgede ağır çevre sorunları yaşanmaya başlanacaktır. Uzmanlar bu tür tesislerin ağır kimyasal atıklar yoluyla toprağı ve yeraltı su kaynaklarını kirlettiğini, hatta zehirleyeceğinin altını özellikle çizerek, ağır kimyasal atıkların hava kirliliği nedeniyle insan ve çevre sağlığı için büyük risk yaratacağının altını özellikle çizmektedir. Şimdi size sormak istiyorum, yanı başında böyle bir tesis olan yerde oturmayı ister miydiniz? Çocuklarınızın böyle bir çevrede büyümesini ister miydiniz? Buradan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanına Sayın Binali Yıldırım’a seslenmek istiyorum. Sayın Bakan siz böyle bir tesisin yakınında oturmak ister misiniz? Eğer Sayın Bakan bu tesisin yakınlarında oturmayı kabul ederse kendisine, bu tesisin yakınından bir ev alıp hediye edeceğim. Bu yatırımları başka bir yere yapabilirsiniz, ama kirlenen toprağı, suyu tekrar temizleyemezsiniz. Kirli bir çevre ve kanser riskine mahkum ettiğiniz insanların hakkını geri ödeyemezsiniz. Etimesgut halkının Şeker arazisi ile ilgili haklı davasının sonuna kadar arkasında olacağız. Etimesgut için hayati öneme sahip bu alanın heba olmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz.”

    Pazartesi, 27 May 2013 14:39

Bağlantılı Konular