İzmir Milletvekili Güler: "Zabıtanın eli ayağı bağlı!"

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, “Şimdiki kentlerin zabıtasındaki temel sorun AVM’cilik ve çok büyük ticari işletmeler! Zabıta sanki küçük esnafın denetçiliğine sıkıştırılmış gibi. Zabıta mevzuatında buna göre bir düzenleme yapılmadığı için zabıta hizmeti küçük esnafla sınırlandırılmış oluyor. Türkiye’de işletmelerin büyüyen ölçeklerine uygun olarak zabıta görev ve yetkilerinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Ege Belediye Zabıtalar Vakfı Başkanı Mustafa Can’ı makamında ziyaret etti.

Zabıtaların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini birinci ağızdan dinlemek ve için Ege Belediye Zabıtalar Vakfı’nı ziyaret eden Güler, Vakıf Başkanı Mustafa Can ve beraberindeki yöneticilerden zabıtaların yaşadığı sorunlar hakkında bilgi alarak yaşanan sıkıntıların çözülmesi için neler yapılması gerektiği noktasında görüş ve önerilerini dinledi.

İhtiyaçlarını karşılamaktan uzak!
Ziyarette akademi yıllarında zabıtalara yönelik yaptıkları çalışmaları anlatan Güler, on yıl önce Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde bir yıl süren zabıta araştırma sonucu hakkında bilgi verdi.  Güler, “Enstitüde yaptığımız çalışmalar sonucunda, kentsel kolluk gücü olarak zabıtanın tarihini, gelişimini ve bugün ulaştığı aşamayı ortaya çıkarmıştık. Kentsel kolluk gücü olarak zabıta yaklaşık 150 yıllık geçmişine rağmen yasal sorunlar yaşıyor.  Bugün zabıta büyük ölçüde kentleşmiş olan Türkiye’nin kentlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan iyice uzak hale gelmiş bulunuyor” dedi.

Kentlerin sorunu AVM’cilik!
AVM ve büyük mağazalar sistemi karşısında kent zabıtasının eli ve ayağının bağlanmış olduğunu belirten Güler, “Şimdiki kentlerin zabıtasındaki temel sorun AVM’cilik ve çok büyük ticari işletmeler! Zabıta sanki küçük esnafın denetçiliğine sıkıştırılmış gibi. Zabıta mevzuatında buna göre bir düzenleme yapılmadığı için zabıta hizmeti küçük esnafla sınırlandırılmış oluyor. Türkiye’de işletmelerin büyüyen ölçeklerine uygun olarak zabıta görev ve yetkilerinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Zabıta görevi yapan personel bu ihtiyacını vakıfları ve dernekleri aracılığıyla etkili bir şekilde siyasetin gündemine taşıyor. Zabıta görev ve yetkilerinin bu temel problem çerçevesinde yeniden ele alınmalı. İzmir Milletvekili olarak bu gerçek sorunları ve kentsel yaşamı çok rahatlatacak somut önerileri almak için buradayım” dedi.

“Amacımız yerelde ve genelde haklarımızı korumak”
İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in vakıflarını ziyaret etmesinden ve zabıtlara gösterdiği yakın ilgiden memnuniyetlerini dile getiren Can şöyle konuştu: “Ege Belediye Zabıtalar Vakfı’nın kuruluş amacı; zabıtanın görev tanımının tam olarak yapılmış olmamasıdır. Zabıtalık görevi yasalarla binlerce görevin verildiği ama bir yetki yasasının olmadığı, görev tanımlamasının olmadığı, genel idari hizmetler sınıfında değerlendirilen bir devlet memurluğudur. Bunların yanı sıra özlük haklarımızın çeşitli dönemlerde gaspa uğradığı, yıpranma ile ilgili çeşitli haklarımız olmasına rağmen düzenlemelerin yapılmadığı bir devlet memurluğudur. Kuruluş amacımız zabıtaların bu tür haklarını kazanmasına yönelik çalışmalar yapmak zabıtların hak ve menfaatlerini yerelde ve genelde korumak” dedi.

    Salı, 27 Ağustos 2013 15:36

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica