Erdoğan Toprak: "Üniversiteleri tehdit eden Başbakan, üniversitelileri de tahrik ediyor!"

“Dünyanın hiçbir yerinde, üniversite kampüsü içinden geçen ve 50 yıllık ormanı yok eden otoban yok!”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Anadolu Bulvarı (Eskişehir Yolu) ile Konya Yolu’nu birbirine bağlamak bahanesiyle, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) içinden otoban, viyadük, bağlantı yolu geçirilmesinin üniversiteyi, üniversitelileri ve toplumu “tahrik etmek” olduğunu söyledi.

Toprak yaptığı yazılı açıklamada; “Sayın Başbakan, Rize’de kendi adını taşıyan üniversitede, tüm üniversiteleri tehdit eden açıklamalar yaptı. ‘Bana diktatör diyenlerin vay haline’ dedi. Üniversitelerde olay çıkarsa, güvenlik güçlerine, sınırsız güç kullanma talimatı verdi. Ancak asıl üniversiteleri, üniversite gençliğini tahrik eden kendisi” dedi.

Toprak, Başbakanın, hükümetin, AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gündeme getirdiği tahriklerle üniversitelerde olaylara zemin hazırlandığını öne sürerek şunları söyledi;

“Başbakan, bir gün önce memleketi Rize’de, üniversite gençliğine, demokratik haklarını aramaları, protesto haklarını kullanmaları durumunda, güvenlik güçlerinin en sert müdahaleyi göstereceği tehdidini savurdu. Acı olan, bir üniversitede, bilim yuvasında, Başbakan bunu söylerken o bilim yuvasındaki öğretim üyeleri, rektör ve diğer yöneticilerin suskunluğu, tehditler karşısındaki sessizliğiydi. Ancak, daha üniversiteler açılmadan, Başbakanın ve AKP yöneticilerinin üniversiteler üzerinde böylesine baskı kurma çabasına girmeleri, tehdit ve tahriklere yönelmeleri, akla başka bazı siyasi senaryoları, gerilimden nemalanma yaklaşımlarını getiriyor. Başbakanın bu tavrına, artık kendi partisi içinden bile yüksek sesle tepkiler yükseliyor. Başbakanın üniversiteleri, üniversite gençliğini tahrik noktasında, ODTÜ’ye yönelik tavrı ise kabul edilemez. Dünyanın hiçbir demokrasisinde, demokratik ülkesinde, üniversite kampüsü içinden otoban ve viyadük geçtidiği, bunun için 50 yıllık üniversite ormanının tahrip edildiği görülmemiştir. Bu düpedüz tahriktir”

Erdoğan Toprak, ODTÜ camiasının, ODTÜ Mezunlar Derneği ve ODTÜ öğrencilerinin, Ankaralıların, bu otoban projesinin güzergah seçimine gösterdikleri tepki ve protestonun haklı gerekçelere dayandığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi, keyfi ve akla ziyan projelerle, üniversite tüzel kişiliğini yok sayıyor. Sonra da, bu projelere tepki gösterenleri, öğretim üyelerini, üniversite öğrencilerini, güvenlik güçlerine, savcılara hedef gösteriyor. Bu proje, Başbakanın daha önce ODTÜ’ye gelişinde protesto edilmesinin intikamıdır. Açıkça bir intikam projesidir. Ankara’da, başka yer kalmamış gibi, otoban ve bağlantı yollarının, üniversite arazisinden geçirilmesi, ağaçların kesilmek istenmesi, ODTÜ ormanının tahrip edilmesi, hangi insani amaç, barışçı yaklaşım ya da iyi niyetle açıklanabilir? Başbakan, AKP’li belediyeler artık yeşili, doğayı, ağaç katliamını zevk edinmiş haldeler. Bu tahrik ve tehditlerin, ortaya çıkacak olası gerginliklerin, bir tek sorumlusu varsa, o da Başbakan ve AKP’li Büyükşehir Belediyesidir.”

    Pazartesi, 26 Ağustos 2013 18:25

Bağlantılı Konular