BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahale, bölgesel yangına dönüşebilir

Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarının, izlediği Suriye politikasıyla Türkiye’yi göz göre görev savaşa sürüklediğini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “sorumsuz davranarak savaş çığırtkanlığı yaptığını” ileri sürdü. Türk halkının savaş istemediğini belirten Loğoğlu, halka rağmen böyle bir karar vermenin, ancak diktatöryal rejimlerde olabileceğini ifade etti.

Kimyasal silah kullanmanın bir insanlık suçu olduğunu, bunu her kim yaparsa yapsın kınadıklarını belirten Loğoğlu, “Biz Esad rejimini de savunmuyoruz. Ancak, orada BM heyeti var ve Esad rejimi, inceleme yapması için heyete izin verdi. Henüz bu inceleme tamamlanmamışken ABD, İngiltere, Fransa kimyasal silah kullanıldığını ve bunu Esad rejiminin yaptığını kesin dille ifade ediyor. Rejim ise bunu reddediyor” diye konuştu.

ABD’nin Irak’a müdahalesinde de benzer durumun yaşandığını savunan Loğoğlu, ancak müdahalenin ardından, belirtilen kimyasal silahların bulunmadığının ortaya çıktığını anımsattı.

Suriye konusunda sabırlı olunması, BM’nin incelemelerinin sonuçlarının beklenmesi gerektiğini kaydeden Loğoğlu, yetersiz iddialarla bir askeri müdahalede bulunulmasının yanlış olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun “gönüllüler koalisyonundan” bahsettiğini belirten Loğoğlu, BM kararı olmadan Suriye’ye yapılacak bir müdahalenin bölgesel yangına dönüşebileceğini ileri sürdü. Bu müdahaleye karşı olan Rusya, İran gibi ülkeler bulunduğuna dikkati çeken Loğoğlu, “Türkiye’nin bir savaşa ihtiyacı yok. Biz Suriye halkı ile neyi paylaşamıyoruz? Hangi amaçla bu ülkeye müdahale istiyoruz? Şam’ın bombalanması sırasında hayatını kaybedecek sivillerden Davutoğlu ve Başbakan sorumlu olacaktır” dedi.

Mısır’la ilgili yaşanan gelişmelere de değinen Loğoğlu, Müslüman Kardeşler ile ordu arasında bir tercih yapmanın yanlış olacağını ifade etti. Ancak AK Parti iktidarının, “ayrıştırma siyasetini” Mısır için de uyguladığını ve taraf olduğunu savunan Loğoğlu, “İktidar, bunu BM için de yapıyor. Yeni BM kurulması fikrini gündeme getiriyor. Uluslararası toplumu da bölmek istiyor. Bu mudur demokrasi, barış anlayışı?” diye konuştu.

Son zamanlarda “değerli yalnızlık” kavramının gündeme geldiğini belirten Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın daha önce kullandığı “ucube” ifadesini anımsattı. Loğoğlu, ”Ucube kelimesinin en fazla yakışacağı kavram da ‘değerli yalnızlık’ kavramıdır. Çünkü yalnızlık olumlu bir kavram değildir. Hele hele küreselleşen dünyada” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, ellerinde bilgi ve belgeler olduğunu belirterek Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğuna yönelik açıklama yaptığını anımsatan Loğoğlu, Erdoğan’ın bir çok olayda olduğu gibi bu olayda da bahsettiği söz konusu bilgi ve belgeleri gösteremediğini ileri sürdü.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “uygun şartların oluşması halinde Gazze’ye gidebileceği” yönündeki açıklamasına ilişkin soru üzerine, resmi bir temas olmadığını ancak bu gezi ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığını ifade etti. Loğolu, “Davutoğlu ve Başbakan’ın Ortadoğu’da gidebileceği hiçbir yer kalmadı. Biz her yere gidebiliriz” dedi.

    Pazartesi, 26 Ağustos 2013 17:44

Bağlantılı Konular