Yakup Akkaya: "CHP emekçinin ve işçinin gerçek dostunun kim olduğunu göstermiştir"

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Çankaya Belediyesine bağlı Belde A.Ş. işyerinde Genel-İş Sendikası ile Belediye arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmesinin imza törenine katıldı.

Belde A.Ş. ve Genel-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanması üzerine düzenlenen törene Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya’nın yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Genel-İş Sendikası yönetim kurulu üyeleriyle, CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın ile Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin ve işçiler ile yurttaşlar katıldılar.
Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya törende yaptığı konuşmada “17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü nedeniyle depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet dileyerek, bütün Türkiye’ye baş sağlığı dileklerini iletti. Yaşanan büyük depremin ardından 14 yıl geçmiş olmasına rağmen hala depreme karşı gerekli tedbirlerin alınmadığını belirten Akkaya, AKP’nin kayırmacı, rantçı inşaat anlayışının bütün hızıyla sürdüğünü, TOKİ’nin yeni Veli Göçer haline getirildiği bir anlayışın olduğunu belirterek, artık bu anlayışı son vermenin zorunlu olduğunu dile getirerek Mart 2014 seçimlerinde CHP’nin yerel yönetimlerde iktidara gelmesiyle herkesin toplumcu, sosyal demokrat Belediyecilik anlayışının farkını bütün alanlarda olduğu gibi deprem konusunda da göreceğini belirtti.
Akkaya, Türkiye’de son on yıllık AKP döneminde emeğe ve emekçilere yönelik hak ve özgürlüklere yönelik saldırıların arttığını, işçinin emekçinin açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiğini ifade etti., Yakup Akkaya, “Hükümet, gerek kamu işçilerini, gerekse kamu çalışanlarını gerçek enflasyonun altında dayatmayla verdiği zamlarla açlığa ve yoksulluğa mahkum etmektedir, sonra da Başbakan çıkıp biz işçinin emekçinin yanındayız diyebilmektedir. AKP işçi ve emekçinin yanında değildir, karşısındadır. AKP iktidarında Türkiye bir taşeron cennetine dönüştürülmüştür. İşçinin emekçinin hakları birer birer ellerinden alınmaktadır” dedi.
Böyle bir dönemde CHP’li bir Belediyenin imzalamış olduğu toplu iş sözleşmesinin işçinin ve emekçinin gerçek dostunun kim olduğunu gösterdiğini belirten Akkaya, bütün maddi kısıt ve siyasi iktidarın engellemeye yönelik baskıcı tutum ve davranışlarına rağmen toplumcu ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışının iktidarda olduğunda neler yapılabileceğini belediyelerimizin herkese gösterdiğini vurguladı.
Özellikle Türkiye’nin bir taşeron cennetine dönüştürüldüğü AKP iktidarında taşeronluğun kaldırılması için çaba gösteren CHP’li belediyelerin adeta cezalandırıldığını, taşeronlara mahkum edilmeye çalışıldığını vurgulayan Akkaya, “CHP, 21. Yüzyılın modern köleliği olan taşeronluğu sona erdirecektir. Bu bizim topluma işçiye, emekçiye verdiğimiz sözümüzdür.” diye vurguladı.
2014 Mart ayında yapılacak seçimlerinde modern ve aydın bir Türkiye, yaşanabilir bir toplum arzulayan herkesin, toplumcu, katılımcı ve sosyal demokrat belediyeciliği desteklemesi gerektiğinin altını çizerek, “İşçisiyle emekçisiyle güzel bir yarın kurmak ve yaşanabilir bir Türkiye için el ele kol kola  girelim.” dedi.

    Cumartesi, 17 Ağustos 2013 13:28

Bağlantılı Konular