Hamzaçebi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin taşınması kararının nedenini sordu

Hamzaçebi, Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Trabzon merkezde bulunan, gerek ders çeşitliliği ve kalitesi gerekse ulaşım kolaylığı açısından öğrenci ve velilerin tercih ettiği Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin Esiroğlu Beldesi’ne taşınacağını belirtti.

Taşınma kararının Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının açıklandığı dönemde kamuoyuna duyurulduğunu ifade eden Hamzaçebi, Avcı’ya şu soruları yöneltti:

“Söz konusu lisenin mevcut haliyle öğrenci kapasitesi nedir? Öğrencilerin kaçı yatılı olarak kalmaktadır? Derslik ve pansiyon mevcudu nedir? Lisenin taban puana göre ülke genelinde ve Trabzon’da başarı sıralamasındaki yeri nedir? Taşınma kararı alınmadan önce velilerle istişare yapılmış mıdır? Yapılmamışsa bunun nedeni nedir? Taşınma kararının SBS sonuçlarının açıklandığı dönemde kamuoyuna duyurulmasını doğru buluyor musunuz? Liseyi merkezde bulunması nedeniyle tercih eden öğrenci ve velilere tercihler yapılmadan önce taşınma ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Taşınma kararı nedeniyle mağdur olan öğrencilerin mağduriyetini gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Taşınma kararında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü’nün, ‘Bu okulda öğrencilerin bir kısmı yatılı olarak okulda kalıyor. Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdiveni kullanarak istirahata çekiliyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor’ sözlerinde vücut bulan ve öğrencilerle idarecileri zan altında bırakan anlayışın etkisi var mıdır?”

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 16 Ağustos 2013 11:04

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica