"Halkın "hırsız" olarak tanımladığı bir kişi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı koltuğunda oturmamalı"

"Dünyanın neresine giderseniz gidin, hırsızdan başbakan olur mu? Olmaz derler, yalancıdan olur mu, olmaz derler. O zaman ayın 30′u sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız, barış içinde, sevgi içinde, varlık içinde gideceğiz oyumuzu kullanacağız, oyumuzu harama değil, helale vereceğiz"


"Bizim kitabımızda ve inancımızda insanın ekmeği ile oynamak yoktur. Herkes alın teri ile ekmek kazanıyorsa, başımızın üstünde yeri vardır. Hiç kimsenin ekmeği ile oynamayız"

"Başbakanlık işini inşallah halledeceğiz, halkın sayesinde halledeceğiz. Şu yerel seçimleri bir verelim. Arkasından genel seçimler gelecek. Bu ülkede hırsızlar artık TBMM’ye girmesin istiyorum"

"Çanakkale’de, dedelerimiz kucak kucağa yatıyor, hiç bir ayrım yapmadı onlar. Beraber mücadele verdiler. Aynı şekilde Afyon'dan başlayıp İzmir'de noktalanan, ulusal kurtuluş savaşında da aynı ruh, aynı heyecan vardı."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, kalabalığa dikkati çekerek, "Vallahi siz Afyon'u sallamışsınız, Afyon sallanıyor şimdi" diye konuştu.

Halkın "hırsız" olarak tanımladığı bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı koltuğunda oturmaması gerektiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, o koltuğun dürüst insanların, halktan yana çalışanların, mazlumdan yana olanların koltuğu olduğunu ifade etti. O koltuğun halk için çalışanların koltuğu olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, o koltuğa bir gün halktan yana olan birisinin Başbakan olarak oturacağını ve bunun da sözünü verdiğini aktardı.

Afyonkarahisar'ın tarihte çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Hepiniz çok iyi biliyorsunuz ulusal bağımsızlık savaşımızın noktalandığı yerlerden birisidir burası. Aynı zamanda bugün Çanakkale Zaferi'nin 99. yılı. Çanakkale'de, dedelerimiz kucak kucağa yatıyor, hiç bir ayrım yapmadı onlar. Beraber mücadele verdiler. Çocuklarına güzel bir Türkiye bırakmak için, aynı şekilde Afyon'dan başlayıp İzmir'de noktalanan, ulusal kurtuluş savaşında da aynı ruh, aynı heyecan vardı. Çocuklarımıza özgür, bağımsız, güzel bir Türkiye bırakalım diye, düşman istilası altında olmasın bu güzel ülkemiz diye… Şimdi bize başka bir görev düşüyor, onların bıraktıkları Türkiye'yi çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye olarak teslim edeceğiz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bu mücadeleden yana olan herkesi Cumhuriyet Halk Partisi'nin çatısı altına bekliyorum."

"Başbakan Kemal" sloganları ile sık sık konuşması kesilen Kemal Kılıçdaroğlu, "O işi halledeceğiz. Başbakanlık işini inşallah halledeceğiz, halkın sayesinde halledeceğiz. Şu yerel seçimleri bir verelim. Arkasından genel seçimler gelecek. Bu ülkede hırsızlar artık Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmesin istiyorum" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Biliyorsunuz Manisa'da bir üniversite öğrencisinin çantasını açmış polis kardeşimiz, içinden bir bez parçasına bir cümle, "Hırsız var" yazılı. Alıyorlar öğrenciye diyorlar ki "Sen Sayın Başbakan'a hakaret ediyorsun." Demiş ki "Sadece burada hırsız var yazıyor nereden çıkardınız onu?" Artık, sadece Afyon değil, sadece Türkiye değil bütün millet, bütün dünya, bunun unvanını biliyor. O polis kardeşime de söylüyorum, artık hırsız var diyenin kimin için söylediğini sen de biliyorsun ben de biliyorum. Artık o devlet sırrı olmaktan çıktı. Yine geçenlerde bir kişi demiş ki şu başçalanın bir mitingine gideyim, bu kadar malı götürdükten sonra acaba millete ne söyleyecek. Gidiyor mitinge, mitingin ortasında bir bakıyor, cüzdan yok. "Hırsız var" diyecek ama korkudan diyemiyor, çünkü dayak yiyecek. Türkiye'nin bildiği bu gerçeği, artık bütün dünya biliyor, hepimiz her şeyin farkındayız. Diyor ki "Bunlar montaj." Ne montajı kardeşim, montajsa, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kayıtlarını yayınla diyorum, yayınlamıyor. Niye yayınlamıyor, çünkü o konuşmaların doğru olduğunu o da biliyor. Dedim ki sen bunlar doğru diyorsan, gönder Amerika'ya, herhangi bir kuruluşa, montaj mıdır, değil midir rapor versinler, yap bunu dedim. Gönderdi mi? Niye göndermiyor? Çünkü o da biliyor, bunların hepsi doğru."

"Arzumuz şu, temiz siyaset"
"Afyon seninle gurur duyuyor" sloganları ile konuşması kesilen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün Afyonla gurur duyuyorum, sadece ben değil bütün Türkiye gurur duyuyor" dedi. Bütün olayları, herkesin bildiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün gelişmeleri biliyorsunuz. Arzumuz şu; temiz siyaset, arzumuz şu; herkesin iş bulduğu bir Türkiye, arzumuz şu; üreticinin çiftçinin alın terinin karşılığını alması. Buradan bütün çiftçi kardeşlerime sesleniyorum. Kendine şu soruyu sor, neden dünyanın en pahalı mazotunu bana satıyorlar, sor bakalım bu soruyu. Bunun cevabı şu, onlar çalıyorlar, faturayı sana kesiyorlar, bunu unutma. Ama benim sözüm var, ahdım var, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mazot, çiftçi için 1,5 lira olacak, söz. Aynı zamanda, yine Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında yoksulluğu tamamen tarihe gömeceğiz, her ailenin sigortası olacak, her ailede geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan bütün ailelerde kadının banka hesabına her ay, asgari ücret üzerinden para yatıracağız, onu namerde muhtaç etmeyeceğiz, o da gidecek parasını çekecek ve çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak."

"Para var mı Türkiye'de çok para var"
"Ben bunu söylediğimde diyorlar ki "Parayı nereden bulacaksın? Para var mı Türkiye'de çok para var. Çok gelir var. Türkiye büyük bir ülkedir, Türkiye güçlü bir ülkedir, Türkiye'de para var. Türkiye'de imkan var, paraları onlar götürüyorlar, faturayı size kesiyorlar" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Şimdi söylüyorum, para var. Çaldıkları paranın miktarını söyleyeyim, 17 Aralık, Şebi Aruz, Mevlana’nın Hak’ka yürüdüğü tarih… Buradaki Mevlevihane’yi de gayet iyi biliyorum orayı da gezdim, onu da söyleyeyim, o dergahta da hizmet edenlere hep beraber saygılarımızı sunalım. 247 milyar… Eski para ile 247 katrilyon lira… Yürüttükleri paranın miktarı bu. Bu para ile ne yapılırdı, arkadaşlara söyledim, ya bir çıkarın, ya bu para ile ne yapılırdı? Çıkardılar. 2 milyon 831 bin işsizimiz var, resmi kayıtlara göre. 2 milyon 831 bin işsizimize 8 yıl süre ile asgari ücret üzerinden para ödenebilirdi. 8 yıl, devlete yük olmadan asgari ücret üzerinden para ödenebilirdi. 300 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. 300 bin… 300 bin atama bekleyen öğretmen atanırdı, ayrıca onlara 30 yıl süre ile maaş ödenebilir mi? Her emekliye, emekliler var değil mi, emeklilerin durumu çok iyi bildiğim kadarı ile öyle değil mi, iyi değil ben de biliyorum, malı Recep götürürse size bir şey kalmaz tabii. Parayı o götürüyor, aile boyu götürüyorlar biliyorsunuz. Her emekliye bir sefer için ayda 25 bin lira ikramiye ödenebilirdi. 6 GAP yapılabilirdi, Güneydoğu Anadolu Projesi hayata geçirilebilirdi. 30 Marmaray yapılabilirdi, 5 bin 363 F16 uçağı alınabilirdi. Bu kadar büyük götürdüler.

Bizim tarihimizde ilk kez, bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk. Başçalan var, en başta. Biliyorsunuz bunların böyle bir işareti vardı, ne anlama geliyor bu, 4 bakan 1 başçalan. Başçalanı biliyorsunuz, tanıyorsunuz, aile boyu biliyorsunuz, Bilal oğlanı biliyorsunuz… Bir gün paraları dağıttıktan sonra ertesi gün saat 10.58′de arıyor, "Oğlum Bilal paraları sıfırladınız mı?" "Babacığım bir miktar kaldı" diyor. 30 milyon avro kalmış. Şimdi ben bütün işçilere, emeklilere, işsizlere, çiftçilere, herkese, sanayicilere, esnaf ve sanatkara sesleniyorum, onların vicdanına sesleniyorum, nasıl olur da bir gün paraları dağıtıyorsunuz, ertesi gün 30 milyon avro kalıyor. İstediğimiz kadar bağıralım hırsız var diye, o diyor ki zaten memnun oldum, unvanım bu zaten. Ar damarı olmayan insana hırsız var desen ne olur. Ne diyordu, çocuk sayısını çoğaltın diyordu. Biz de sanıyorduk ki gerçekten çocukların sayısı artsın, meğer malı götürmek için aile boyu kalabalık olmak lazım, onun için diyormuş galiba."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"Dünyanın neresine giderseniz gidin, hırsızdan başbakan olur mu? Olmaz derler, yalancıdan olur mu, olmaz derler. O zaman ayın 30'u sandığa gideceğiz, oyumuzu harama değil, helale vereceğiz"

17 Aralık operasyonu ve sonrasındaki gelişmelere değinen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Ben şimdi Afyon'un vicdanına seslenmek istiyorum, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarımıza sesleniyorum. Ben hükümeti eleştiriyorum ama sakın ola ki bu eleştirileri siz üstünüze almayın. Siz demokrasinin gereğini yaptınız, sandığa gittiniz. Onlar size dediler ki, "Biz yolsuzluğu önleyeceğiz", siz de oy verdiniz. "Biz yasakları kaldıracağız", siz de oy verdiniz. "Biz yoksulluğu yok edeceğiz, tarihe gömeceğiz", siz de oy verdiniz. Ama 17 Aralık’ta maskeleri düştü. Şimdi sandığa gideceksiniz."

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 4 bakanın fezlekesinin görüşüleceğine değinen Kılıçdaroğlu, "Kim helalden, kim haramdan yana bunu çok net bir şekilde Türkiye görecek" diye konuştu. Gerçeğin görüldüğünü, bütün gerçeklerin meydanda olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, herkesin elini vicdanına koyup bir düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Soyulan Türkiye ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, 30 Mart'ta herkesin sandığa gitmesini istedi.
"Türkiye'nin soyulmasını istiyor musunuz? Peki bu hırsızlardan hesap sorulmasını istiyor musunuz?" diye soran Kılıçdaroğlu, yapılacak tek şeyin 30 Mart'ta kol kola, omuz omuza, barış içinde, sevgi içinde, hoşgörü içinde sandığa gitmek ve oy kullanmak olduğuna vurgu yaptı. Haramilerden hesap sorulacağını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, yaşananların hesabını soracağını, 247 milyar lirayı alıp bütün işçilere, çiftçilere ve halka vereceğini aktardı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında arada bir konuştuğunu, bir sürü hakaret ettiğini belirterek şöyle dedi.
"Hiç önemsemem, adam yerine koymam, zaten adam değil. Allah aşkına hırsızdan adam olur mu, yalancıdan adam olur mu? Hem hırsızdan hem yalancıdan başbakan olur mu? Bende onu söylüyorum zaten. İster Papua Yeni Gine'ye gidin, ister Uganda'ya, ister Fransa'ya, ister Tokyo'ya, Marsilya'ya dünyanın neresine giderseniz gidin, hırsızdan başbakan olur mu? Olmaz derler, yalancıdan olur mu, olmaz derler. O zaman ayın 30'u sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız, barış içinde, sevgi içinde, varlık içinde gideceğiz oyumuzu kullanacağız."

Afyonkarahisar'da bir şey daha yapıldığını ve İcra Dairesi'nin törenle açıldığını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Vatandaşın malına, icra dairesi gidecek el koyacak, oturdular hep beraber icra dairesini törenle açtılar. Dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanmamıştır. Ama Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında ben o icra dairelerinin neler yapacağını çok iyi biliyorum. Onların mal varlıklarına helal kazanmışlara hayır, halktan aldıkları, halktan çaldıkları her kuruşu onların burunlarından fitil fitil getireceğim ve bu millete vereceğim, sözümdür, ahdimdir benim."

Afyonkarahisar'daki muhimmat deposundaki patlama
Afyonkarahisar'da şehitlerin bulunduğunu, kentin aynı zamanda şehitler diyarı olduğunu anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de meydana gelen askeri mühimmat deposundaki patlamaya ilişkin, şu ifadeleri kullandı:
"Biliyorsunuz bir patlama oldu, 25 kardeşimiz hayatını kaydetti. Onlar bizim şehitlerimiz. Bizim milletvekilimiz, onların bütün davlarını yakından izliyor. Aileleri ile zaman zaman konuşuyoruz. O davanın aydınlanması lazım, hakkın teslim edilmesi lazım. Aileler perişan ve aileler adalet istiyor. Biz adaleti sağlamaktan yanayız. Bunun için mücadele edeceğiz. Size bir şey daha, Afyon'un sorunlarını parlamentoda bir kişi dile getiriyor, o da sizin milletvekiliniz. Ahmet Bey burada. Eğer o milletvekili olmasa emin olun kürsüye çıkıp, Ya Afyon'un şu derdi vardı diyen ikinci bir adama rastlamayacaksınız. O nedenle söylüyorum, bir kişi yetmez, daha fazla istiyorum, daha fazla oy daha fazla milletvekili, daha özgür Türkiye, daha güzel Türkiye, daha huzurlu Türkiye ancak CHP iktidarında olabilir."

Afyonkarahisar'a iyi bir belediye başkan adayı bulduklarını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Sayın doktorum, Mehmet Ali başkan… O elleri ile hep şifa dağıttı. Hekimlik mesleği biliyorsunuz çok değerli bir meslektir. Hiç kimsenin rengine, kimliğine, inancına bakmaz. İnsansa gelir o gün onu tedavi eder. Hipokrat yemini vardır. Dünyanın her tarafında bütün doktorlar aynı yemini ederler. Çünkü insan, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. O sağlık dağıttı şifalı elleri ile. Şimdi diyor ki Afyon'u bu bölgenin önemli bir merkezi haline getireceğim. Eskişehir neyse Afyon da o olacak diyor. Hatta Afyon'u öyle yapacağım ki Eskişehir'den gelecekler, Afyon'u gezmek üzere. Başkanın amacı bu, hedefi bu, o sizin evladınız, sizin çocuğunuz, onu size emanet ediyorum, sizi de Allah'a emanet ediyorum.”

"Sizin başörtünüz üzerinden 20-30 yıl siyaset yapıldı"
"Değerli kadınlar, sevgili anneler, sizin başörtünüz üzerinden 20-30 yıl siyaset yapıldı" diyen Kılıçdaroğlu, ister başı açık, ister başı kapalı olsun, bütün kadınların başının üstünde yeri olduğunu, hiçbir ayrım yapmayacağını bildirdi.

Annelerin duyarlılığını bildiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Çocuklarını gerçekten severler. Siz çocuklarınızı sevdiğiniz gibi, ülkenizi de sevin. Ülkenizi sevdiğinizi biliyorum. Çünkü anneler çocuklarını yetiştirirken her türlü özveride bulunurlar. Yemezler yedirirler, içmezler içirirler, çocuk hasta ise onlar da hastadırlar, çocuk neşeli ise anne de neşelidir, çocuk iş bulup bir meslek sahibi olduğu zaman anne mutludur, baba mutludur, çocuk mutludur. Böyle bir Türkiye'yi el birliği ile kuracağız" dedi.

İnsana hizmetin, en değerli şey olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadelere yer verdi:
"Herkesin kimliğine saygı gösteririm, herkesin inancına… Allah ile kulun arasına hiç kimsenin girmeye hakkı da yetkisi de yoktur ama ben insanıma hizmet edeceğim. Başkanın söylediği bir şey daha var, "Bana oy versin vermesin, hiçbir ayrım yapmaksızın, bütün Afyonlulara hizmet edeceğim" O, "Belediye başkanı olarak seçildiğim gün, ben artık bütün Afyonluların belediye başkanıyım, hiçbir ayrım yapmayacağım" diyor. Arada bir propaganda yapıyorlar. "CHP gelirse işçilerin işine son verecekmiş". Bizim kitabımızda ve inancımızda insanın ekmeği ile oynamak yoktur. Herkes alın teri ile ekmek kazanıyorsa, başımızın üstünde yeri vardır. Hiç kimsenin ekmeği ile oynamayız."

    Çarşamba, 19 Mart 2014 10:52

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica