Nihat Matkap Habertürk TV’nin canlı yayınında hakkındaki iddiaları, “ iğrenç, çirkef” diye tanımladı

“Suriye’ye gitmemişim. Beyrut’a gitmemişim. Suriye’de ve diğer yerlerde kimseyle telefon görüşmem yok. Adı geçen, ortağı olduğum söylenen kimseleri tanımıyorum. Bütünüyle, tümüyle yalan bir iddia.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap HABERTÜRK  TV’nin canlı yayınında hakkındaki iddialarla ilgili olarak Zafer Arapkirli’nin sorularını şöyle yanıtladı;

Nihat Matkap: Merhaba Zafer bey.

Zafer Arapkirli: Çok teşekkür ediyoruz yayınımıza katıldığınız için. Son derece çarpıcı ve ağır iddialarla karşı karşıyasınız. İlk önce en ağır iddiadan başlayalım. Suriye istihbarat servisi El Muhaberat’la bir bağlantınız var mı?

Nihat Matkap: Zafer bey şöyle söyleyeyim. Düşününki sabah uyandınız, gazete haberine baktınız Nihat Matkap’ın ismi yerine Zafer Arapkirli ismini okudunuz…

Zafer Arapkirli: Allah korusun.

Nihat Matkap: Allah korusun. Yani ben sabah yaşadığım şok oydu. Çok üzgünüm. Bana göre bir gazetecilik skandalı. Çok çirkef bir iddia, bir gazetecilik ayıbı. Şimdi bir rakı şirketi varmış. O şirket işte rakıları ihraç etmeden ihraç gibi gösteriyormuş gibi bir haber. Ne isimlerle ilgim var, ne olayla ilgim var, ne Suriye’ye gitmişim, ne kimseyle telefon bağlantım var. Kaldı ki bir gazeteci eğer önüne böyle bir haber geldiyse ve bir ortaklıktan söz ediliyorsa birde vergi dairesine bir kayıt olur, ticaret sicilinde bir kayıt olur. Bunun gerçeği var mı, yok mu onu araştırır sonra haber yapar. Bu  dolayısıyla olay bambaşka bir olay. Bakın şunu söylüyorum. Suriye’ye gitmemişim. İddia edilen diğer Beyrut’a gitmemişim. Suriye’de ve diğer yerlerde kimseyle telefon görüşmem yok. Adı geçen, ortağı olduğum söylenen kimseleri tanımıyorum. Yıllarca görüşmemiştim. Bütünüyle, tümüyle yalan bir iddia.

Şimdi benim bakanlık bütçem 94’te oybirliğiyle kabul edilmiş bir bütçe aleni şeffaf olduğum için. SHP – CHP döneminde çok saygın görevlerde bulundum. Ayrıca her gün toplumun önünde bilinen bir kişiyim. Şimdi neden bu iddialar atıldı asıl araştırılması gereken o. İddiaların tümünü reddediyorum, teessüf ediyorum, kınıyorum. Bir gazetecilik ayıbı olarak gördüğümü belirtiyorum. Fakat bundan sonra önemli olan şu; Hürriyet gazetesinde de bugün bütünüyle yalan, çirkin iddialar var.

Zafer Arapkirli: Sayın Matkap bir saniye araya girebilir miyim? Siz şimdi gazeteleri ya da gazeteciliği suçluyorsunuz ama bizim haberimizde de gazetelerde de yer almışsa bu, bu iddianameden bir takım alıntılar yapılarak yazılan bir şey. Siz ana muhalefet partisinin çok önemli bir görevinde, çok önemli bir konumunda bulunuyorsunuz. Dolayısıyla bu kadar önemli konumda bir insanla ilgili bir iddianamede yer alan unsur haber yapılır. Siz tabi ki bunu yalanlamak durumundasınız. Dolayısıyla medyayı ya da haberi yapanları suçlamadan ziyade siz iddialara yanıt verin.

Nihat Matkap: Ama Zafer bey, bakın şöylede bir gazetecilikle ilgili şu bilgimde var. Gazeteci önüne böyle bir haber geldiğinde en azından araştırır. Milyonda bir bağlantı var mı, yok mu diye bir bakar. Çünkü bu karalayıcı, ben siyasetin içinde bilinen bir insanım. Yani çamur at izi kalsın mantığıyla hareket edilmez. Bunu reddediyorum. Bu gazetecilik değil. Bunu da eleştirmem gerekiyor benim. Gazeteci çıkar ilgilenir, araştırır iki gün sonra yazar böyle bir iddia varsa. Her önüne gelen gazeteci bir haber yazmamalı diyorum. Gazetecilik çok saygın bir meslek onu söylemeye çalışıyorum.

Bakın tekrar ediyorum. Suriye’ye gitmemişim, Suriye’de kimseyle telefon görüşmem yok. O Hürriyet gazetesinde yer alan iddialar da külliyen yalan. Eğer istihbarat örgütü kim o haberleri derlemişse bari %1’i doğru olur. Onu anlatmaya çalışıyorum. Onun için siyasette olan insanlar hele de Cumhuriyet Halk Partisinin önemli görevinde bulunan bir kişi olarak neden bu iddialar ortaya atılıyor. Hani doğru bir iddia olur onu saygıyla karşılarım. Onu söylemeye çalışıyorum Zafer bey.  Fakat cumhuriyetin savcıları bu olayın araştırmasını yapacaklar. Bu CHP’ye dönük bir komplo olduğunu düşünüyorum. Şahsıma dönük bir komplodur. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin önemli görevinde bulunan bir kişi olarak benim toplumun kabul edemeyeceği bir işin içinde olmam”

Zafer Arapkirli: Peki efendim çok teşekkür ediyoruz yayınımıza katıldığınız için ve bu iddialara yanıt verdiğiniz için.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 14 Ağustos 2013 15:06

Bağlantılı Konular