Sezgin Tanrıkulu'dan Gençlik ve Spor Bakanı'na soru önergesi

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Türkiye Süper Ligi müsabakaları başlamadan önce statlarda uygulanmak üzere yapılması gündemde olan yeni düzenlemeler toplumda tepki görmektedir. Ayrıca bu düzenlemelerin hukuki gerekçelere dayanmaması da hayata geçirilecek uygulamaların keyfi uygulamalar olduğunu ortaya koymaktadır. Hafta sonu Galatasaray – Fenerbahçe arasında oynanan Süper Kupa mücadelesi öncesi yapmış olduğunuz açıklamalarda Türkiye Futbol Federasyonu’nun özerkliğine gölge düşürmekte ve spora siyasete alet etmektir. Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu’nun yükümlü olarak görev yaptığı UEFA ve FİFA nezdinde spora siyasi müdahalelerin yapılması durumunda men cezasına varacak düzeyde ciddi yaptırımlar yapılmaktadır.

Bu bağlamda:
1. Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Kasımpaşa Spor Kulübü arasında Recep Tayyip Erdoğan stadı ile ilgili imzalanan protokolde taraftarların sloganları dahi kıstas olarak yer almaktadır. Bu protokol açıkça AKP’ye yönelik olumsuz bir sloganın cezalandırılacağı manasına gelmektedir. Bahse konu olan stat vatandaşların vergileri üzerinden mi yoksa Partinizin bütçesi üzerinden mi yapılmıştır? Vatandaşın vergileriyle hizmet veren bir stadın bir siyasi odağın menfaati üzerine kullanılması sizce doğru mudur? İmzalanan protokolde ne tür sloganlar cezalandırılacaktır?
2.  Recep Tayyip Erdoğan stadında maç izlemek için Partiniz veya Bakanlar Kurulunuza mensup birinin gitmesi durumunda; kişiye özel destek sloganlarının atılırsa, bu sloganlarda siyasi propaganda sayılacak ve imzalanan protokol iptal edilecek midir? Protokol iptali sadece eleştiri sloganlarını mı kapsamaktadır?
3. Bakanlığınız bünyesinde maçlarda taraftarlarca atılacak sloganları belirleme gibi bir çalışma yapılmakta mıdır?
4. Statlarda özel güvenlik personeli yerine Güvenlik Güçleri personellerinin görevlendirilmesi gereği hangi şartlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır? Statlarda güvenlik güçleri, özel güvenlik personelinden farklı ne tür çalışmalar yapacaklardır?
5. Süper Kupa müsabakası öncesinde “Gezi’yi tribünlere taşıyan bedelini öder” açıklaması basında iddia edildiği gibi size mi aittir? Söz konusu açıklama sizin tarafınızdan gerçekleştirildiyse; açıklamanızda ki kasıt nedir? “Bedel” sözcüğünden kasıt nedir? Sportif anlamda bir cezalandırma ise bu cezalandırmayı hangi yetki ve hangi hukuki gerekçelere dayandırarak gerçekleştireceksiniz? Açıklamanız doğrudan siyasi olarak spora müdahale değil midir?
6. Siyasi müdahalelerle ilgili, UEFA ve FİFA tarafından verilen herhangi bir uyarı var mıdır? Varsa tarihleri ve uyarıya neden olan olay nedir?
7. Sportif anlamda cezalar özerk yapılara sahip olan Federasyonlarca mı yoksa Kabinenizin belirlediği kıstaslara göre mi verilmektedir?”

    Salı, 13 Ağustos 2013 15:54

Bağlantılı Konular