Ardahan Milletvekili Öğüt: “Şap hastalığı olmadığı tespit ettirilen hayvanlar Trakya bölgesine geçirilebilecek”

Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, şap hastalığı olmadığı tarım il müdürlüklerince tespit ettirilen hayvanların İstanbul’da Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirilebileceğini söyledi.

Öğüt, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Anadolu’da hayvan üreticisi köylünün her yıl, hayvanını Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirebilmek için kabus yaşadığını belirtti.
Köprüden hayvanlarını geçiremediği için satamayan köylülerin mağdur olduğunu ve zarar ettiğini vurgulayan Öğüt, bakanlığın aldığı yeni kararlar ile artık bu kabusun yaşanmayacağını kaydetti. Öğüt, sağlık raporu olan hayvanların köprüden geçirilmesi için bugüne kadar mücadele ettiğini, yaptığı çalışmaları sonucunda olumlu sonuç alındığını ifade etti.

Öğüt, yeni uygulamaya göre şap hastalığı olmayan hayvanların köprüden geçişine izin verileceğini dile getirerek, “Bu geç alınmış bir karardır. Köylü kardeşim; bundan sonra hayvanını istediğin yerde, istediğin şekilde satabileceksin. Ancak bunun kuralları var. Trakya bölgesine hayvanı geçirmek için önce il tarım müdürlüğüne müracaat edeceksin, hayvanda şap hastalığı olmadığını tespit ettirdikten sonra köprüden hayvanını geçireceksin. Seni kimse durdurmayacak” dedi.

Hayvan taşıyan kamyonların köprüde polis tarafından durdurulmasına ilişkin fotoğrafları gösteren Öğüt, daha önce polis tarafından helikopterle sanki kaçakçılık yapıyormuş gibi durdurulduklarını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 02 Ağustos 2013 13:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica