"5 Ağustos’ta Silivri’deyiz"

5 Ağustos’ta Ergenekon Duruşmasına ailelerin alınmayacağına ilişkin İstanbul Valisi’nin açıklamasının haber ayrıntısına mahkeme kararı alındığı belirtilmemişti.

Düşen haber ayrıntılarına göre bu kararı Silivri Mahkemesinin verdiği ifade edilmektedir. Önceki açıklamamızda da belirttiğimiz üzere duruşmalar alenidir.
Adil yargılamanın ön koşulu duruşmanın herkese açık olmasıdır. Hiçbir mahkeme ve yargı mercii aleniyet ilkesini ortadan kaldıramaz.
Evrensel hukuk, Anayasa ve Ceza Muhakeme Kanunu açıkça bunu ön görürken mahkeme kendisini hukuku ve yasanın üstünde görerek duruşmayı hem de sanık yakınlarına, ailelerine kapatacak şekilde izleyemez.
Mahkemenin bu tavrı, verdiği karardan korktuğunun ve utandığının kanıtıdır. Bu karar İstanbul Valisi’ne provakatif açıklama hakkı da vermez.
Biz olay çıkarmaya değil, hukuka ve adalete sahip çıkmaya gidiyoruz. Biz şiddet ve zorbalıkla değil, sükûnetle orada bulunmaya kararlıyız.
İçişleri Bakanına tavsiyem derhal İstanbul Valisi’ni arayıp bu provakatif söylem ve tavırlardan vazgeçmesini sağlamasıdır.
Tehdit ve şantaja boyun eğmeyeceğiz.
5 Ağustos’ta Silivri’deyiz.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 02 Ağustos 2013 10:22

Bağlantılı Konular