"İsviçre bankalarında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kişilerin hesaplarının toplamı ne kadardır?"

Malezya, Singapur ve Lüksemburg ile de gizi hesapların belirlenmesine yönelik imzalanan anlaşmalar sonucu tespit edilen bu ülkelerde, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kişilerin hesaplarının toplamı ne kadardır?” diye sordu.

Maliye Bakanı yurt dışındaki gizli hesaplara ilişkin bilgi vermedi, anlaşmaya işaret etti
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışındaki gizli hesaplarına ilişkin ilgili ülkelerden söz konusu bilgilerin, genel nitelikli ve belli bir vergi hedefine yönelik olmaması nedeniyle, bu ülkelerle Türkiye arasında uygulanmakta olan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları kapsamında temin edilmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışındaki gizli hesaplarına ilişkin ilgili ülkelerden söz konusu bilgilerin, genel nitelikli ve belli bir vergi hedefine yönelik olmaması nedeniyle, bu ülkelerle Türkiye arasında uygulanmakta olan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları kapsamında temin edilmesinin mümkün olmadığını bildirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “İsviçre bankalarında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kişilerin hesaplarının toplamı ne kadardır? Malezya, Singapur ve Lüksemburg ile de gizi hesapların belirlenmesine yönelik imzalanan anlaşmalar sonucu tespit edilen bu ülkelerde, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kişilerin hesaplarının toplamı ne kadardır?” diye sordu. Soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti ile İsviçre Konfederasyonu arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının 8 Şubat 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra başlayan vergilendirme dönemleri itibariyle uygulanmaya başlandığını söyledi.

"Mükellefin vergi işleriyle ilgisi olmayan bilgileri talep etmesine izin vermemektedir"
Türkiye’nin imzalamış olduğu Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının bilgi değişimini düzenleyen ve OECD Model Anlaşmayı esas alan 26′ncı maddesi kapsamında ve bu maddedeki sınırlamalar dahilinde bilgi değişimi yaptığına işaret eden Maliye Bakanı şöyle dedi: “Maddenin 1′inci fıkrasında, akit devletlerin yetkili makamlarının, anlaşma hükümlerinin idaresi veya uygulanması ile ilgili olduğu öngörülen bilgileri değişime tabi tutacakları öngörülmüştür. Burada amaçlanan, akit devletlerin vergi idareleri tarafından ihtiyaç duyulacak bilgilerin karşılıklı olarak değişime tabi tutulmasıdır. “Öngörülür derecede ilgili olma’ standardı, vergi konusunda mümkün olan en kapsamlı bilgi değişimini sağlamayı gerektirmekte fakat aynı zamanda akit devletlerin “hedefsiz inceleme’ (fıshing expedition) ya da mükellefin vergi işleriyle ilgisi olmayan bilgileri talep etmesine izin vermemektedir.”

"Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları kapsamında temin edilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmektedir"
OECD standartları dikkate alındığında, İsviçre, Malezya, Singapur ve Lüksemburg‘dan söz konusu bilgilerin, genel nitelikli ve belli bir vergi hedefine yönelik olmaması nedeniyle, bu ülkelerle Türkiye arasında uygulanmakta olan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları kapsamında temin edilmesinin mümkün olmadığının değerlendirilmekte olduğunu belirten Maliye Bakanı, “Diğer taraftan, Jersey, Bermuda, Guernsey, Man Adası ve Cebelitarık ile imzalanan Vergi Konularında Bilgi Değişimi Anlaşmaları henüz yürürlüğe girmemiş olup Seyşeller, Bahamalar, Cayman Adaları ve İngiliz Virjin Adaları ile henüz Vergi Konularında Bilgi Değişimi Anlaşması imzalanmamıştır” dedi.

    Pazar, 28 Temmuz 2013 20:18

Bağlantılı Konular