A’dan Z’ye Recep Larouse

Cumhuriyet Halk Partisi İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan bu çalışma Recep Tayyip Erdoğan, kurmayları ve bazı parti yöneticilerinin Meclis’te, mitinglerde, medyada, etkinliklerde, sosyal medya hesaplarında; kısacası ulaşabildiğimiz her yerde kullandıkları söylemlerinden derlenmiştir.

Söylemler, gerek Meclis tutanakları, gerekse basında yer alan haberler ve konuşmaların video kayıtlarından yapılan çözümlemelerle elde edilmiştir.

Çalışmada, özellikle sözün söylendiği gün tarih olarak verildi, ancak bazı durumlarda kaynakların haberi verdiği tarih kullanıldı. 12 yıllık bir iktidarın söylemlerini tek tek tespit etmenin ve taramanın zorlukları bir yana birçok kaynağın ortadan kaldırılması nedeniyle, kısa zamana sığdırılmış bu çalışmamızda elbette gözümüzden kaçanlar olabilir.

Siyaset biliminde ve siyasal iletişimde, adeta akademik olarak incelenmesi gereken ulaşabildiğimiz bu söylemleri herkes için derlenmiş bir kaynak olması amacıyla Türkiye’nin siyaset söyleminin son 12 yılda nasıl değiştiğini göstermek ve bunu tarihe not düşmek için “çark, tutarsızlık, argo, küfür ve ucube söylemlerden oluşan bir antoloji” olarak sunuyoruz.

Ve biz bu çalışmayı 31 Mayıs Gezi Parkı direnişi ile özgürlük, eşitlik, kardeşlik isteyen, hepimizi birbiriyle tanıştıran, tüm dünyaya direniş umudu olan, yeni bir siyaset anlayışı başlatan, diktatörlerle dalga geçerek “özgürlük mücadelesi” veren yürekli gençlerimize adıyoruz.

Artık Taksim’deki ağacın kökleri İstanbul’dan dünyaya uzandı. Bu ağaç aldığı suyu unutmayacak, taşlandıkça meyve verecek, söküldükçe çoğalacak.

    Çarşamba, 31 Temmuz 2013 19:04

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica