Kahramanmaraş Milletvekili Özbolat, “Toplulaştırma başkalarına peşkeş çekme operasyonudur”

Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Diyarbakır Bismil’de 8 köylünün yaşamını yitirdiği olayın arkasında Tarım ve Orman Bakanlığının toplulaştırma adı altında yapmış olduğu haksız, adaletsiz ve toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyen uygulaması olduğunu belirterek, “Toplulaştırma adı altında başkalarına peşkeş çekme operasyonudur” dedi.

Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Diyarbakır Bismil’de 8 köylünün yaşamını yitirdiği olaya ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

4 gün önce Diyarbakır Bismil’de arazi anlaşmazlığı nedeniyle 8 tane kardeşin hunharca katledildiğini ifade eden Özbolat, “O katliamın arkasındaki sır perdesi olarak kamuoyuna da yansımayan esas olay, Tarım ve Orman Bakanlığının toplulaştırma adı altında yapmış olduğu haksız, adaletsiz ve toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyen uygulamasıdır. Bu aile Bismil’in en sakin en barışçı ailelerinden birisidir. Konu aile fertlerinden bir tanesinin babadan kalan arazilerden bir tanesini 600 dönümünü satması ve toplulaşma idaresinin toplulaşma adı altına bu 600 dönümü farklı bir yere göndermesinden kaynaklanıyor” dedi.

“Ben buradaki asıl suçlunun Tarım ve Orman Bakanlığının toplulaştırmadaki yapmış olduğu uygulamayı sebep gösteriyorum” diyen Özbolat, “Sayın Bakan’da Bismilli. Sayın Bakan Bismil ve Diyarbakır’daki tarımla uğraşan ailelerin hassasiyetini bilmesi lazımdı. Sayın Bakan aradan 4 gün geçmesine rağmen henüz oraya gitmiş değil” diye konuştu.

Özbolat, “Adına toplulaştırma dediğimiz ki 8 yurttaşımızın da katline neden olan uygulama bu köyümüzdeki arazileri toplulaştırma adı altında başkalarına peşkeş çekme operasyonudur” diyerek tepkisini dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 30 Temmuz 2013 19:00

Bağlantılı Konular