Tunceli Milletvekili Aygün: “Orantılı müdahale için, 700 bin TL istiyorlar”

Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Burdur Cezaevinden 13 yıl önce düzenlenen operasyonda kolu kopan Veli Saçılık’dan devletin taş attığı gerekçesiyle 700 bin TL tazminat istediğini açıkladı.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Aygün, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Danıştay bir karar verdi ve bu karara göre Burdur Cezavi’nde müdahalede bulunan jandarmaya taş attığı için Veli’nin kolunun koparılması orantılı bir müdahaleymiş. Yani Veli kendi eylemi ile kolunun kopmasına yol açmış. Yüce Danıştay’ın verdiği karar bu. Eğer Ethem Sarılsülük polise taş attığı için öldürülüyor ve katili polis yargılanmıyorsa, hafızalarda çoktan unutulmuş olan Danıştay’ın böyle bir karar vermesi son derece normaldir. Bu karar vicdan, hukuk ve adalet duygusu bakımından asla kabul edilemez.”

Saçılık’ın 18 yaşında iken bildiri dağıttığı için gözaltına alındığını, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğünü ve tutuklandığını belirten Aygün, tahliye edildikten bir süre sonra tekrar tutuklandığını ve Ulucanlar Cezaevi’nden Burdur Cezaevi’ne gönderildiğini anlattı.

Saçılık’ın 13 yıl önceki olayı; “Bir sabah büyük bir hışımla saldırı başladı, her yer savaş alanı gibiydi. Koğuşa dozerle daldılar ve kolumu kopardılar. Ardından kolum bir sokak köpeğinin ağzında bulundu. İsyan ettiğim ve kamu malına zarar verdiğim için iki tane dava açtılar” şeklinde anlattığını söyleyen Aygün, şöyle devam etti; “Saçılık, bildiriden dolayı beraat etmesinin ardından, bugün Danıştay, ‘sen kepçeye taş atmışsın, bundan dolayı kendi kusurundur, senin kolunun koparılması haktır’ diyor. Danıştay bu kararıyla suç işlemiştir. ‘Taş atarsan Ethem Sarısülük gibi ölümü hak edersin’ demeye getiriyor. Saçılık’ın bu parayı ödeme imkanı yok. Saçılık, ‘Benim bir kolumu aldınız, öbür kolumun peşini bırakın. Sizden adalet beklemiyorum sadece kolumu verin. Ben hayatımı yaşamak istiyorum’ diyor. Saçılık, hakkını HSYK’da arayacak.”

    Cuma, 02 Ağustos 2013 13:36

Bağlantılı Konular