Nazlıaka’dan Gazi Üniversitesi akademisyenlerine destek

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Tıp Fakültesi’ndeki alkol ve madde bağımlılığı tedavi ünitesi kapatılması ve temel bilimlere ait laboratuvarların Gölbaşı Yerleşkesine taşınması ile ilgili öğretim üyelerinin basın açıklamasına destek verdi.

Dekanlığın, anabilim dalı başkanlarının ve öğretim üyelerinin görüşüne başvurulmadan Gazi Üniversitesi Rektörü tarafından alınan karara tepki gösteren Ankara Tabipler Odası ve akademisyenler, basın açıklamasında şunları söyledi; “Laboratuvarlar taşınırken gerekli altyapı çalışmalarının gerçekleştirildiğine, taşınma usul ve gereksinimlerine riayet edildiğine dair hiçbir veri yoktur. Buralarda yürütülmekte olan pek çok deneysel araştırmanın sekteye uğrayacağı, maliyeti yüksek cihazların zarar göreceği, eğitimin aksayacağı açıkça ortadayken, öğretim üyelerinin itirazı dikkate alınmadan böylesine keyfi bir uygulamanın hayata geçirilmesi akademinin temel felsefesine ve akla, mantığa aykırı olduğu kadar saygın bir tutum da değildir. Bu biçimde üniversite yönetilmez. Tek adam mantığıyla orayı yıkarım, burayı kapatırım, şunu taşırım diyerek plansız programsız akla, bilime aykırı tarzda, değil üniversite apartman dahi önetilmez.”

Ankara Milletvekili Nazlıaka sözlerini şöyle sürdürdü; “Bilimsel yayınların sonunu getirecek olan bu karar laboratuvarların fiili olarak kapatılması demektir. Yıllara dayanan projelerin verileri bu taşınma sırasında kaybolacaktır. Akılla açıklanabilir bir durum değildir.”

    Perşembe, 25 Temmuz 2013 14:00

Bağlantılı Konular