CHP'li vekillerden sert mesaj

CHP milletvekilleri Lozan Antlaşması'nın yıl dönümünde 'çözüm süreci'ni eleştirdi.

CHP’li milletvekilleri, Türkiye’nin ikinci bir “Sevr Suikastı” ile karşı karşıya olduğunu savunarak, “Ülkemizin tapu senedi Lozan Anlaşması AKP ve PKK-BDP tarafından çiğnenmeye çalışılmaktadır. AK(P)KK ittifakı, emperyalizmin yönetiminde, adını barış – çözüm süreci koydukları pazarlıklarla, ulusal kurtuluş savaşıyla çizdiğimiz sınırlarımız üzerinde oyun oynamaktadırlar” açıklamasında bulundular.

CHP’li milletvekilleri Şevki Kulkuloğlu, Gürkut Acar, Dilek Akagün Yılmaz, Süheyl Batum, Nur Serter ve Birgül Ayman Güler, Lozan Barış Anlaşması’nın 90. yıldönümü nedeniyle bir bildiri yayımladılar. Yayımladıkları bildiride, Lozan’ın işgalci emperyalist ülkelerin Türkiye’nin ulusal kurtuluş zaferini kabul etmek zorunda kaldıklarının ilanı olduğunu vurgulayan vekiller şu ifadeleri kullandılar:

“Yazık ki yine bugün, Türkiye Cumhuriyeti ikinci bir Sevr Suikastı ile karşı karşıyadır. Ülkemizin tapu senedi Lozan anlaşması AKP ve PKK-BDP tarafından çiğnenmeye çalışılmaktadır. AK(P)KK ittifakı, emperyalizmin yönetiminde, adını barış – çözüm süreci koydukları pazarlıklarla, ulusal kurtuluş savaşıyla çizdiğimiz sınırlarımız üzerinde oyun oynamaktadırlar. Biri halkımızın kutsal inançlarını istismar eden dincilik, öbürü yıllardır yoksul Kürt köylüsünün kanını emen etnikçilik, ülkemizi ve tüm orta doğu bölgesini mezhep ve etnisite savaşlarına gömerek, işbirliği içinde ikinci Sevr hevesleri peşinde koşmaktadırlar.”

“Dayatılan Yeni Sevr'i yırtıp atacak”
Başta Kürt kökenli vatandaşlar olmak üzere, her inançtan ve her etnik kökenden insanlarla Türk ulusunun, emperyalizmin oyunlarını bozacağını kaydeden vekiller, “Dayatılan ‘Yeni Sevr’i yırtıp atacak, Lozan’da tüm dünyaya ilan ettiği bağımsızlığına; ülkenin bütünlüğüne laik, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne her koşulda sahip çıkacaktır. Bizler bunun için and içtik. Tüm ulusumuzla birlikte andımızın gereklerini yerine getireceğiz. Lozan, yani ulusal bağımsızlık ve egemenliğimizin en somut belgesi, kutlu olsun” açıklamasında bulundular.

Haber: Anka

    Çarşamba, 24 Temmuz 2013 14:04

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica