Kemal Kılıçdaroğlu “ Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuk temelinde varlığını tescil etmiştir”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Lozan Barış Antlaşmasının 90. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Çağdaş Türkiye’nin kurucu antlaşması olan Lozan Barış Antlaşması’nın 90. yıldönümünü derin şükran hisleriyle kutluyorum. Lozan Barış Antlaşması, sadece Türkiye tarihinde değil, uluslararası ilişkiler ve diplomasi tarihinde de ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

İmzalandığı günden bu yana, bağımsızlık mücadelesi veren tüm halklara ışık olan Lozan Barış Antlaşması, Kurtuluş Savaşı’ndaki zaferlerimizi taçlandırmıştır.

Cumhuriyetin yeni filizlendiği bir dönemde, güç koşullarda ve zorlu müzakerelerin ardından imzalanan Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuk temelinde varlığını tescil etmiştir. Bugün de geçerliliğini koruyan ve imzalandığı tarihten günümüze kadar ülkemizin ilişkileri bakımından bir çerçeve oluşturan Lozan Barış Antlaşması, siyasi tarihimizin en parlak sayfalarında yerini almıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, en güvendiği ismi, İsmet İnönü’yü Lozan’da heyet başkanı olarak görevlendirmiş ve ona sonuna kadar destek olmuştur. İsmet İnönü zamanın gerçeklerinin bilincinde olarak ülkemizin çıkarlarını en iyi şekilde savunmuş ve genç Türkiye devletine Lozan’da kalıcı bir siyasi, diplomatik, hukuki ve stratejik bir zafer hediye etmiştir. Atatürk ve İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunu aydınlatmışlar ve geleceğini çizmişlerdir.

Lozan Barış Antlaşması’nın imzasında emeği geçen bütün kahraman devlet adamlarımızın anısı önünde saygıyla ve şükranla eğiliyorum.  Bu vesileyle, CHP olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine daima sahip çıkmak, onları yüceltmek ve ülkemizi çağdaş uygarlığın ilerlemesinde etkili olacak bir yapıya kavuşturmak için verdiğimiz sözü tutmakta kararlı olduğumuzu bir kez daha yineliyorum.”

    Salı, 23 Temmuz 2013 14:58

Bağlantılı Konular