CHP'li Serter: SBS çöktü

SBS ve Fatih Projesinin Koordinasyon Merkezi’nin çöktüğünü iddia etti. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, SBS’deki hataların en önemli nedeninin komisyonlarda çalışan öğretmen sayısının 63’ten 27’ye indirilmesi olduğunu belirterek, “SBS’nin değerlendirmesi ise 3-5 kişi tarafından yapılmaktadır. Deneyimli personelin işine son verilmesi nedeniyle SBS skandalı ortaya çıkmıştır” dedi.

Serter yaptığı yazılı açıklamada SBS ve Fatih Projesinin Koordinasyon Merkezi’nin çöktüğünü iddia etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün skandallarla boğuştuğunu savunan Serter, şöyle dedi:
“Fatih Projesi kapsamında yapılan harcamaların Kamu İhale Kanunu dışına çıkarılması ile birlikte Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan bütün harcamalar proje kapsamında gösterilmiştir. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde 2 milyon TL’ye 4 toplantı odası yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hukuk Müşavirliğinde 21 avukat varken 2013 yılının ilk 6 ayında Fatih Projesi kapsamında kurum dışından tutulan 4 avukata 955 bin TL ödeme yapılmıştır. 2013 yılının ilk altı ayında Fatih Projesi’nin tanıtımı için yapılan fuar organizasyonları ve diğer alımlar dahil toplam 33 milyon 572 bin 489,16 TL harcama yapılmıştır.”
Ölçme Değerlendirme Grup Başkanlığı’nın SBS’den sorumlu tek birim olduğunu ifade eden Serter, “Mevzuata göre 21 adet komisyon ve bu komisyonlarda görevli 3 öğretmen bulunması gerekirken başkanlık bünyesinde 13 Şubat 2013’ten bu yana sadece 27 öğretmen bulunmaktadır. SBS'deki hataların en önemli nedeni komisyonlarda çalışan öğretmen sayısının 63’ten 27’ye indirilmesidir. SBS’nin değerlendirmesi ise 3-5 kişi tarafından yapılmaktadır. Deneyimli personelin işine son verilmesi nedeniyle SBS skandalı ortaya çıkmıştır” dedi.

Haber: Anka

    Salı, 23 Temmuz 2013 14:18

Bağlantılı Konular