Kart: Bu paranın akıbeti ne?

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Deniz Feneri davasına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Hayır parası olan, vatandaşlarımızın zekatlarından oluşan bu emanetin akıbetini neden araştırmıyorsunuz? Başbakanlık Teftiş Kurulunu neden devreye sokmuyorsunuz?” diye sordu.

Kart, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Deniz Feneri yolsuzluğu ile ilgili olarak, İşçi Partisi Genel Başkanlığı tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, görevi kötüye kullanma, emniyeti suiistimal’ suçlamasıyla, 8 Eylül 2008 tarihinde yapılan suç duyurusu hakkında da Ankara C.Başsavcılığı 16 Mayıs 2013 tarihinde 2012/1059 Basın Sor. No. -2013/927 karar ile ‘soruşturma yapılmasına yer olmadığı’ yönünde karar vermiştir” diyerek şöyle dedi:

“Aslında Ankara C.Başsavcılığı, bu kararıyla Başbakan’a yönelik suçlamayı ‘maddi vakıa’ olarak kabul etmiş, üstelik suçun niteliğini de ağırlaştırmıştır. Zira yolsuzluk konusu olduğu ifade ve kabul edilen paranın ‘Başbakan’ yerine ‘Başbakanlığa’ gönderilmiş olması suç tarihinde Başbakan olan Erdoğan’ı aklamaz. Aksine, bu yolsuzluğun Başbakanlık nüfuzu ve yetkileriyle ve organize bir şekilde işlendiğini gösterir.”
Kart, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Başbakanlığa gönderilen paranın varlığı sabit olduğuna göre, bu paranın akıbeti nedir? Hayır parası olan, vatandaşlarımızın zekatlarından oluşan bu emanetin akıbetini neden araştırmıyorsunuz? Başbakanlık Teftiş Kurulunu neden devreye sokmuyorsunuz?

Bu sürecin ve soruşturmanın tarafınızdan engellenmesi, şahsınıza ve AKP’ye bu konuda yöneltilen iddiaların ciddiyetini ve sizin bu gerçeklerin üstünü örtme iradenizin varlığının doğrulanması anlamına gelmez mi?”

Haber: Anka

    Salı, 23 Temmuz 2013 11:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica