CHP'li gençlerden Şişecam işçilerine destek

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Mersin ve Adana Gençlik Örgütleriyle beraber Mersin Trakya Cam Sanayi A.Ş. fabrikasında greve giren işçileri ziyaret etti.

Şişecam Topluluğu bünyesinde ülke genelindeki 10 cam fabrikasında hizmet veren 5 bin 800 işçi, altı gündür grevde.

Grevde olan işçilerin yalnız olmadığını belirten İrfan İnanç Yıldız, bulunduğu ziyarette insanca, hakça bir yaşam ve ücret, insanca çalışma koşulları için greve giren işçilerin CHP Gençlik Örgütleri olarak haklı mücadelelerinde her daim yanında olduklarını söyledi. "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" diyen Yıldız İşçi sınıfının alınterinin her damlası için bu haksızlık karşısında eğilmeden bükülmeden mücadelemiz ve desteğimiz sürecektir. CHP Gençlik Kolları Şişecam işlerinin yanındadır" dedi.

Şişecam işçisi neden grevde
Şişecam işçisinin altı gündür neden grevde olduğunu hakkında da konuşan CHP'li Yıldız "Şişecam milyar dolarlık kazançlar açıklarken, cama alınterini katan işçi Şişecam Yönetim Kurulu tarafından açlık sınırında 1500 TLmaaşa mahkum edilmektedir. Şişecam işçisinin ücretleri son 15 yıl içerisinde yüzde 50 oranında gerilemiştir. 6000 cam işçisinden 2000 kişi asgari ücretle çalışmakta, geriye kalanlar yolsulluk sınırının altında, günde 3 vardiya çalışmaktadır. Ağır çalışma koşullarından dolayı hastalanan işçi istiharat aldığında işveren tarafından ikramiyesi ile tehdit edilmektedir" dedi.

Sık sık slogan ve alkışlarla kesilen açıklamasına Yıldız şöyle devam etti: "Soma'dan Yatağan'a ,Yatağan'dan Greif'e ,Greif'den tüm Şişecam işçilerine verilen bu emek, demokrasi ve işçi hakları mücadelesi gençlerin mücadelesi ile büyüyecektir. Gençlerin mücadelesiyle büyüyecek olan bu mücadele cephesinin her zaman öncüsü CHP Gençlik Örgütleri olacaktır. CHP Gençlik Kolları Sarı-Sendikalar olmak üzere sermayenin taşeronluğunu yapan kendilerini sendika başkanı diye tanımlayan sendika ağalarına karşıda her platformda mücadelesini sürdürecektir" dedi.

Çevik Kuvveti aşarak 5 kişilik heyet ile birlikte fabrikaya giren İrfan İnanç Yıldız buaada sendika yetkililerinden bilgi alıp, fabrikada bulunan müfettişle görüştü.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 26 Haziran 2014 16:30

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica