"Türkiye’nin bütün gençlerine sesleniyorum; sorunlarınız var biliyorum, çözümün adresi CHP’dedir"

”Küçük olsun benim olsun anlayışını asla ve asla benimsemeyeceksiniz, korkmayacaksınız, yürekli olacaksınız, kollarınızı bütün ülkenin gençliğine açacaksınız. ‘Büyük olacak, güçlü olacak, Türkiye’nin olacak’ diyeceksiniz.”

”Bugün geldiğimiz nokta, siyasi partiler arasında bir iktidar mücadelesi değildir, bugün geldiğimiz nokta bir rejim mücadelesidir. Cumhuriyetin kazanımları, demokrasimiz elimizden alınmak isteniyor”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı tarafından Ahmet Taner Kışlalı Salonunda düzenlenen “Dev Çınarlar Yeni Filizlerle Buluşuyor” etkinliğine katıldı.

Kılıçdaroğlu, konuşma yapmadan önce 6 ile canlı bağlantı gerçekleştirildi. İlk bağlantı Van’daki konteyner kent önünde toplanan gençlik kolları üyelerine yapılırken, daha sonra sırasıyla Trabzon, İstanbul Taksim, Hatay Reyhanlı, Mardin Nusaybin ve İzmir Bayındır’daki örgütlerle bağlantı gerçekleştirildi.

Bağlantı sonrası gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, CHP’nin değişimin adresi olduğunu belirterek şunları söyledi.

“Son üç yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP’dir. Bizi eleştiriyorlardı ‘siz Sivas’ın ötesine geçemiyorsunuz’ diye. Bugün, CHP 76 milyon metre karenin her santimetresine gitmektedir. Bize bu eleştirileri yapanlar şimdi oralara gidemiyorlar.

CHP’nin halkın partisidir ve  halktan yana politika üreteceğiz, hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz”

CHP  üç büyük devrimin altına imza atmıştır. CHP’yi kuran kadrolar Cumhuriyeti kurdular. Saltanat bitti. Şimdi Osmanlı özlemcilerine sormak istiyorum, cumhuriyet kurulurken, Osmanlı’dan kalan ne vardı, bir kilometre demir yolu yoktu, kendi parasını basamıyordu. Cumhuriyeti, CHP’yi kuranlar önce şunu söyledi, ‘savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırmadıkça bağımsızlık güvence altında olmaz.’ Seferber oldular. Bugün geldiğimiz nokta, siyasi partiler arasında bir iktidar mücadelesi değildir, bugün geldiğimiz nokta bir rejim mücadelesidir. Cumhuriyetin kazanımları, demokrasimiz elimizden alınmak isteniyor. Güçler ayrılığı ilkesi yok edilmek isteniyor. Parlamento, iktidar partisinin arka bahçesi haline getirilmek isteniyor. Sayıştay yok edilmek isteniyor. Tek mücadele eden organ var. O organın adı CHP’dir.”

Bir dönem parti olarak gençlerimizi unuttuk. Acı ama partinin genel başkanı olarak bunu söylemekte hiç bir sakınca görmüyorum, ama bugün 81 ilde örgütlendik, eğer salonları dolduruyorsak ve gençlere umut olarak bakıyorsak son 3 yıldaki değişimin eseridir. Gençler, size inanıyorum, ‘CHP’yi değiştirelim, gençleştirelim’ diyorsunuz. Gelin CHP’ye hep beraber devrimi yapalım.

”Askerlik önce 9 aya, sonra 6 aya indirilecek”
Kendisinin bildiği gençliğin, çıkar peşinde değil, ülkenin sorunlarına koşan gençlik olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, gençlerden Türkiye’nin darbe yasalarıyla yönetildiğini bilmelerini istedi.

Kılıçdaroğlu, “CHP olarak bütün gençlere sözümüzdür; CHP iktidarında 12 Eylül’ün ürünü YÖK kalkacak, tarihin çöp sepetine atılacaktır. Gençler üniversitelerde söz ve karar sahibi olacak, yönetimde söz alacak. Askerlik önce 9 aya, sonra 6 aya indirilecektir. CHP iktidarında atama bekleyen öğretmen kavramı olmayacaktır, her öğretmen öğrencisiyle kucaklaşacaktır” açıklamasında bulundu.

Gençlik kollarını ilk kuran partinin CHP olduğunu ve gençlere yönelik yüzde 10 kota getirdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, gençlerden yüzde 10′la yetinmemelerini istedi.

Zonguldak Gençlik Kolları’nın sloganları üzerine maden işçilerine değinen Kılıçdaroğlu, bir bakanın göçükte hayatını kaybeden işçiler için “güzel öldüler” dediğini hatırlattı. . Kılıçdaroğlu, “E güzel öldülerse, öyle diyorsan senin bakanlık koltuğunda ne işin var. Git sen de Zonguldak’a, in maden ocağına, sen de çalış orada, bunu söylemeyecek miyiz?” dedi.

”Bir kişi, yani bik diktatör  rahatsız oldu”
Gençlerin seslerini Gezi Parkı eylemleriyle duyurduğunu belirten “Bir kişi rahatsız oldu, bir diktatör rahatsız oldu, ama o gençler, o diktatöre hayatı boyunca unutamayacağı güzel bir ders verdiler. O gençlerin hepsinin tek tek alınlarından öpüyorum. O gençler unutmasın, siz Türkiye’nin geleceği, Türkiye’nin güvencesisiniz” değerlendirmesini yaptı.

12 Eylül Anayasası’nda bile toplantı ve gösteri hakkının önceden izin alınmaksızın her yurttaşın hakkı olduğu maddesinin bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi yeni bir düzenleme getiriyorlar. Önceden izin alınacak, şehrin dışında gösteriler yapılacakmış. Gösteri niye yapılır, vatandaş duysun diye. Şimdi 12 Eylül rejimin daha da gerisine götürüyorlar. Ne yaparsan yap Recep Tayyip Erdoğan, bu gençlik asla ve asla susmayacaktır. Gencin heyecanını, ülke sevgisini baskıyla elinden alamazsınız, o bu toprakların insanı, bizim gençlerimiz artık eskisi gibi değil, bizi geçmiş durumda. Bizden daha iyi dünyayı tanıyor, her birisiyle onur ve gurur duyuyoruz. Gençler, okuyacaksınız, bilgiyle donanacaksınız, espri yetenekleriniz gelişecek ve diktatörlere diz çöktüreceksiniz. Bilginizle, birikiminizle, insan sevginizle bunu yapacaksınız, yapıyorsunuz da yaptığınız için diz çökmek zorunda kaldı. Küçük olsun benim olsun anlayışını asla ve asla benimsemeyeceksiniz, korkmayacaksınız, yürekli olacaksınız, kollarını bütün ülkenin gençliğine açacaksınız. ‘Büyük olacak, güçlü olacak, Türkiye’nin olacak’ diyeceksiniz. Asla özgürlüğünüzden ödün vermeyeceksiniz, şu anda diktatörün korktuğu en büyük güç gençlerdir.”

Kılıçdaroğlu, gençlerden ödedikleri vergilerin hesabını da sormalarını istedi. Yurt sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında en geç iki yıl içinde yurt sorununu çözeceklerini ifade etti.

Gençlerin en büyük sorunlarının başında iş bulamamak geldiğini de hatırlatan  Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“CHP’nin yeni bir söylemi var, önce üreteceğiz, sonra hakça bölüşeceğiz. Bir ülke üretirse kazanır, ama katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz. Bu salondaki gençler bize yetmiyor. Türkiye’nin bütün gençlerine sesleniyorum, sorunlarınız var biliyorum, özgürlük, iş, yurt, askerlik sorununuz var. Hepsini biliyoruz, çözümün adresi değişimi içselleştiren partidedir, dünyayı iyi okuyan partidedir, çözümün adresi CHP’dedir. Bütün kucağını açıyorum, bu ülkenin gençlerine kucağımı açıyorum, gelin hep beraber Türkiye’yi ayağa kaldıralım, yeni bir ulusal kurtuluş savaşını hep beraber başlatalım.”

    Pazar, 15 Aralık 2013 17:15

Bağlantılı Konular