CHP Gençlik Kolları'ndan "İlik Naklinde Donör Ol" Kampanyası

CHP İzmir İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyen İl Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Soydan, Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve MYK Üyeleri Sezgi Kadıoğlu ile Nazlı Kiran’ın dakatıldı

İzmir’de başlattıkları kampanyayı ülke geneline yayacaklarını açıklayarak, İzmir’in on farklı noktasında kuracakları stantlarda kemik iliği nakli ve donör olmanın önemini anlatacaklarını, kampanyalarını cuma günü de sosyal medya ortamına taşıyacaklarını bildirdi.

Türkiye’de Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin (TÜRKÖK) kurulmamasını eleştiren İbrahim Soydan, uygun donör bulunamayan İzmirli Melis’in yaşadığı sıkıntının üzerine harekete geçtiklerini kaydederek şunları söyledi: “Son günlerde gündemde olan ilik nakli sorunu var. Bu hafta itibariyle proje başlatıyoruz. Yüzlerce insan kemik iliği bulamadığı için hayatını kaybediyor. Türkiye yaş itibariyle avantajlı. Donör olmak için en önemli şart 18-55 yaş aralığında. Gerekli çalışma yapıldığı takdirde milyonlarca insan donör olabilir”

Kampanyayı sosyal sorumluluk duygusuyla başlattıklarını, siyasi bir kaygı gütmediklerini vurgulayan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ise, Sağlık Bakanlığı’nın kemik iliği nakli konusunda hazırladığı son rapora göre Türkiye’de 450′si çocuk olmak üzere 650 hastanın nakil için beklediği tespitinin yer aldığına dikkat çekti. Yıldız, kampanyaya destek isterken, projenin İzmir’de pilot olarak başlatılıp ülke geneline yaygınlaştırılacağını söyledi. “Adana’da lise öğrencisi Gizem, Antalya’da hayatını kaybetmeden önce lösemi hastaları için ilik naklinin önemini anlatmıştı” diyen Yıldız şöyle devam etti: “Gizem 81 ilde hayat başlatmıştı, yaşatmak için mücadele gösterdi. İzmir’de de Melis bir derneğin sosyal medyada başlattığı bir kampanya yürüttü. Bugün CHP Gençlik Kolları siyasi arenada sosyal sorumluluk projelerinin artması gerektiğine inanıyor. Bunlardan en önemlisi Melis ile tekrar gündeme gelen ilik nakli sorununa el atıyoruz. 18-55 yaş arası, sağlık problemi olmayan tüm yurttaşlarımızı kampanyaya destek olmaya çağırıyorum”.

Yıldız’ın basın toplantısının ardından katıldığı bir radyo programına katılan Melis’in babası da Yıldız’ın nezdinde tüm CHP Gençlik Kolları’na duyarlılığından ötürü teşekkür ederek, “Çoğu insan duyarsız kalmışken, kızıma destek olmanız beni çok mutlu etti” dedi. İzmir’de kan bankası kurulması için çalışma başlatacaklarını belirten Yıldız da, AKP’nin mağdur ettiği bütün vatandaşların yanında olduklarını kaydederek, “Bütün gençlerin kalbi Melis kardeşimizle birlikte atıyor” dedi.

İzmir İl Gençlik Kolları, Türkiye genelinde 450′si çocuk 650 lösemi hastasının kemik iliği nakli olabilmesi ve Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi kurulmasının sağlanması amacıyla “İlik Naklinde Donör Ol Kampanyası” başlattı. İlik sorunu yaşayan Melis’in ailesi CHP Gençlik Kolları’na duyarlılığından ötürü teşekkür etti.

    Salı, 29 Ekim 2013 17:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica