"Gezi bir meydan hareketidir"

Yıldız, tüm yurtseverleri Barış, Demokrasi, Özgürlük Sempozyumu’na davet etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, tüm yurtseverleri 28 Temmuz’da İstanbul Maltepe’de gerçekleştirilecek Barış, Demokrasi, Özgürlük Sempozyumu’na davet etti.

Bugün Halk TV’nin canlı yayın konuğu olarak Semra Topçu’nun sorularını yanıtlayan Genel Başkan Yıldız, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı eylemleriyle gençliğin önemli mesajlar verdiğini ifade eden Yıldız, “Taksim Gezi Parkı’ndan tüm Türkiye’ye yayılan direniş, tek adam hülyalarına kapılarak ülkeye kendi gerici düşüncelerini dayatan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bir halk hareketine dönüşmüştür. Bu gençler kendi özgürlük alanlarının kısıtlanmasına ve hükümetin baskılarına, zulmüne karşı tek yürek olarak meydanlara dökülmüşlerdir. Eğer Taksim’de bir destan yazıldıysa, bu destanı emniyet güçleri ya da palalılar, eli sopalılar filan değil, apolitik denilen gençler eylemin birleştirici gücünü kullanarak yazmışlardır” dedi.

Gezi sokak hareketi değil, bir meydan hareketidir
“Gezi eylemlerine bakarsanız, aslında sokak hareketi değil, bir meydan hareketidir. Yani siyasi partilerden bağımsızdır” diyen Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü sokak hareketinde tek tip kalabalıklar vardır. Kitlesel bir eylem sunarken, tek ses çıkartırlar. Ancak Gezi eylemlerinde tek tip çoğunluk yoktu. Her kesimden vatandaşlarımız vardı bu eylemlerde ve çok farklı bir ruh oluştu bu süreçte”. Gezi eylemlerinin aynı zamanda anti-kapitalist bir başkaldırı hareketi olduğunu savunan Yıldız şöyle devam etti: “Sayın Başbakan, her ne kadar eski sağ partilerin siyasi geleneğini devam ettirerek, “Bu dış mihrakların desteklediği bir harekettir. Bizi bölmeye parçalamaya yönelik bir harekettir” dese de “Bunlar faiz lobisinin ayak oyunları” şeklinde olayları manipüle etmeye çalışsa da bu hareket, tamamen Türk halkının hareketidir”.

Hükümetin Gezi ruhunu anlayamadığını ve yaşanan hiçbir olaydan ders çıkaramadığını vurgulayan Yıldız, “Demokrasiyi içselleştirememiş her iktidar gibi AKP iktidarı da demokratik eylem hakkını “izinsiz eylem” palavralarıyla kısıtlamaya çalışarak polis güçleriyle bu eylemleri kontrol altına almaya çalışmış ve çoğu zaman da orantısız güç kullanma yoluna başvurmuştur. Uygulanan bu şiddet sonucunda da 5 tane genç kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Gözlerini kaybeden, sakat kalan vatandaşlarımız olmuştur. Binlerce kişi darp edilerek gözaltına alınmış, bu kişilerden bazıları da tutuklanmıştır. Ancak AKP’nin ileri demokrasi anlayışını da böylece bütün dünya görmüştür” şeklinde konuştu.

Sempozyum için çağrıda bulundu
28 Temmuz Pazar günü saat 17’de İstanbul Maltepe’de “Direnişten Soframıza Barışa Çağrımızdır” sloganıyla CHP Gençlik Kolları’nın da koordine ettiği Barış, Demokrasi Özgürlük Sempozyumu için bir çağrıda bulunan Yıldız, “Maltepe’de bu meydan hareketinin dinamiğini oluşturan ve bu süreci bir lokomotif olarak tetikleyen tüm kişilerin, renklerin, grupların yan yana gelmesini sağlıyoruz. Bu platformda Gezi sürecinin öncesini ve bu sürecin niçin ve nasıl geliştiğini, bundan sonraki süreçte siyasi alana nasıl etki edeceğini ve direnişin bundan sonra nasıl şekillenmesi gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini konuşacağız.

Gerçekleştirilecek söyleşide Mimar Mücella Yapıcı, Anti-kapitalist Müslümanlar’ın önde gelen ismi İhsan Eliaçık, Taksim Dayanışması Üyesi Av. Can Atalay, Prof. Dr. M. Taner Gören, Av. Efkan Bolaç, gazeteci Koray Çalışkan, Roboski Muhtarı Haşim Encü, yazar Ümit Alan gibi isimler konuşma yapacaklar. Söyleşinin arkasından gençlik kürsüsü oluşturulacak. Bu kürsüde bütün gençler gelip AKP’nin kendilerine nasıl ahlak dayatması yaptığını ve gençleri ötekileştirerek nasıl farklı bir siyasi alan açmaya çalıştığını anlatacaklar.

Hemen ardından da Anti-Kapitalist ve Devrimci Müslümanlar ile birlikte yeryüzü sofrası kuracağız. İftarın hemen arkasından da Hilmi Yarayıcı, Gezi eylemleri sırasında şehit düşen 5 arkadaşımız için devrim türküleri söyleyecek. Onları hep birlikte türkülerle anacağız. Biz bütün yurtseverleri bu sempozyuma ve soframıza bekliyoruz” diye konuştu.

    Çarşamba, 24 Temmuz 2013 13:14

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica