"13 yaşındaki masum çocuğa hangi kanun maddesine dayanılarak kelepçe takılmıştır?"

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı'na sordu: "3 Ağustos 2014 günü Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde 13 yaşındaki bir erkek çocuk bir kadının cüzdanındaki bin 200 lirayı çaldığı iddiasıyla yakalanmış ve gözyaşları içinde hırsızlık yapmadığını söylemesine rağmen kelepçe takılarak karakola götürülmüş ancak karakolda kadının parayı cüzdanının başka bir bölümüne koyduğu yani çocuğun masum olduğu ortaya çıkmıştır."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanmasın rica ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

3 Ağustos 2014 günü Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde 13 yaşındaki bir erkek çocuk bir kadının cüzdanındaki bin 200 lirayı çaldığı iddiasıyla yakalanmış ve gözyaşları içinde hırsızlık yapmadığını söylemesine rağmen kelepçe takılarak karakola götürülmüş ancak karakolda kadının parayı cüzdanının başka bir bölümüne koyduğu yani çocuğun masum olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda;
1- 13 yaşındaki masum çocuğa hangi kanun maddesine dayanılarak kelepçe takılmıştır?
2- Çocuğun yaşadığı travmanın maruz kaldığı aleni işkencenin birincil sorumlusu hangi polis yetkilileridir?
3- Suçu ispatlanmamışken 13 yaşındaki çocuğa kelepçe takılarak suçlu gibi ilan edilircesine haysiyet ve şerefi ile açıkça oynanmasının sorumlusu olan Emniyet görevlileri hakkında yasal soruşturmalar başlatılmış mıdır; başlatılacak mıdır?
4- Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tüyleri diken diken eden zulüm ile ilgili olarak kendiliğinden harekete geçerek, soruşturma açacak mıdır?
5- Çocuğu iftira ile suçlayan kadının AKP teşkilatı üyesi olduğu ve çocuğa kadının isteğiyle polis tarafından kelepçe takıldığı iddiası doğru mudur?
6- İddia doğruysa Zonguldak siyasilerden mi emir almaktadır?
7- Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı olaya taraf olmuş mudur; olacak mıdır?
8- Çocuğun yaşadığı travmanın ve uğradığı aleni işkencenin etkilerinden maksimum seviyede kurtulmasına yardımcı olmak üzere çocuğa ve ailesine hangi psikolojik destek, tedavi yardımında bulunulmuştur; bulunulacaktır?"

    Salı, 05 Ağustos 2014 14:29

Bağlantılı Konular