Kılıçdaroğlu: Korkuyu saraya hapsedeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Saray daha çok korkacak. Türkiye'de korkuyu saraya hapsedeceğiz. Herkes bu ülkede, sokaklarında, caddelerinde özgürce gezecek. Bunu sağlayacağız. Bunu sağlamak için bedelse bedel ödeyeceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 gün süren TBMM Gurubu 26'ncı dönem 1. Çalışma ve Değerlendirme ve Parti Meclisi Toplantısı için bulunduğu Antalya'da, Konyaaltı Belediyesi’nce gerçekleştirilen 33 projenin toplu açılış törenine katıldı.

Konyaaltı Belediyesi'ne gelen Kılıçdaroğlu'nu partili gençler meşalelerle birlikte "Sanmasınlar Seni Yalnız Diktaya Karşı Yanındayız" yazılı pankartla karşıladı.

CHP'nin insana sadece insan olduğu için değer veren bir anlayışa sahip olduğunu, bunu da yerel yönetimlerde en iyi şekilde hayata geçirdiklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Yerel yönetimler aslında bizim işimiz" dedi. İstanbul'da, İzmir'de, Eskişehir'de, sosyal demokrat belediye yönetimlerinin yer aldığı yerlerde rant amacıyla yapılmış yüksek binaların değil, halkın rahat nefes aldığı parkların dikkat çekeceğini belirten CHP Lideri, bütün belediye başkanlarıyla gurur duyduğunu dile getirdi.

Yerel yönetimlerde sözler tutuldu
Seçimler öncesinde asgari ücreti 1500 lira yapma sözü verdiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "İktidara gelemedik ama yerel yönetimlerde bütün belediyelerimizde asgari ücret en az 1500 lira yaptık. Aile sigortasını uyguluyoruz. Pek çok belediye yoksul ailelerde kadının hesabına belli bir para yatırıyor. Bu uygulamayı inşallah bütün Türkiye genelinde bütün belediyelerimizde hayata geçireceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, yakın bir zamanda Çankaya Belediyesi’nin, çöpten atık kağıt toplayıcılarını sosyal güvenlik şemsiyesi altına alacağı bir projeyi de hayata geçireceğini belirtti.

İnsanlık tarihini insan olanlar bilir
Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse 1919 yılından başlatan bir tarih anlayışını reddediyorum" sözlerine de gönderme yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Birileri diyor ya 'Tarih 1919’la mı başlıyor?' Sen bilmezsin tarih insanlık tarihiyle başlar. İnsanlık tarihini de ancak insan olanlar bilir. 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun temel taşlarından birisidir. O nedenle 19 Mayıs'ı Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak onur ve gururla kutlarız. Cumhuriyet, insanı birilerinin kulu olmaktan çıkardı. Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür yurttaşı yaptı. "Kimse kimsenin kulu kölesi olmayacak" dedi. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Fazilettir. Türkiye Cumhuriyeti değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek, demokratik, laik sosyal, hukuk devletidir. Bunun da en büyük güvencesi CHP'dir."


Açılışta Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, başkanlıkta 18 yılı geride bıraktıklarını belirterek, "Ama bugünlere çalmadan çaldırmadan, hiçbir kurum ve kuruluşla kavga etmeden bugünlere geldik. Google projelerle gelmedik, yapabileceklerimizi söyleyerek geldik" diye konuştu. Konyaaltı'nda 20 binin üzerinde Rus vatandaşının yaşadığını, hayata geçirdikleri projelerle Konyaaltı’nda hiçbir kesimi dışlamadıklarını kaydeden Böcek, "Konyaaltı'nda Kürdü, Türkü, Alevisiyle bir aradayız. Cami de cemevi de yaptık, kilise talebi olursa onu da yapacağız" dedi.

Konuşmaların ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve protokolun diğer üyeleriyle birlikte 33 projenin toplu açılış kurdelesini kesti.

    Pazar, 22 May 2016 17:07

Bağlantılı Konular