CHP'li Gürsel Tekin'den 'Hayır' çağrısı

Cumhurbaşkanlığı sistemine 'Hayır' çağrısı yapmak için otobüsle Türkiye'yi gezmek için yola çıkan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin dün ilimizde partililerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Yeni Anayasa Paketi ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne "Hayır" çağrısında bulunmak amacıyla otobüs ile Türkiye’yi gezmek için yola çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin dün partisinin il teşkilatına geldi. Ziyarette CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve partililerle bir araya geldi. Milletvekili Tekin, "Yıllardır anlattığımız "Cumhuriyeti bitirecekler" dediğimiz noktaya şu an geldik" ifadelerini kullandı.

Örgüt binasında düzenlenen toplantının açılışında konuşan CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, "Bugünkü iktidarın yaptıkları nedeniyle demokrasimiz tehlike altındadır. Ekonomide yaşanan sıkıntılar, işsizlik gibi sıkıntıların düzeltilmesi gerekirken yeni bir rejim değişikliği sorununu önümüze koydular ve bu sorunlarımızı kat ve kat arttıracak bir durum. Önümüzdeki referandumda tek adam rejiminin bu ülkeyi ne hale getirebileceğini önümüzdeki haftalarda sahaya çıkarak neden hayır denmesi gerektiği üzerine halkımızı bilgilendirme çalışmalarına başlayacağız" dedi.

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent'in ardından konuşan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, "TBMM'de getirdikleri anayasa değişikliği ile Cumhuriyet rejimini değiştirerek içi boşaltılmış, kendi istedikleri başka bir rejimi getirmek isteyen anlayışa karşı tüm CHP Milletvekilleri onurlu bir duruş gösterdiler. Yaklaşık bir ay süren bu mücadele içerisinde milletvekilleri elinden gelen her şeyi yaptı ancak mevcut demokratik koşullarda AKP'nin sayıca üstünlüğüne MHP'nin bazı milletvekillerinin destek vermesiyle bu anayasa değişikliği konusu meclisten çıktı. Şimdi sıra millette, millet buna nasıl tepki verecek? Yıllardır anlattığımız "Cumhuriyeti bitirecekler" dediğimiz noktaya şuan geldik" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de ve Ortadoğu'da yaşanan sıkıntıların sebebinin hükümet olduğunu vurgulayan Tekin, "Geçmişimizle ilgili olarak karşılaştırıldığımızda 15 yıllık bu iktidarın geçmişinde bugün terör örgütü dedikleri FETÖ ile nasıl bir tavuk ve yumurta ilişkileri olduğunu herkes bilmektedir. Bugün Başbakan terör örgütleri ile açıklama yapmış ancak şunu unutmasın ki CHP 93 yıllık bir partidir ancak AKP mevsimlik bir partidir, bunu kimse unutmasın. Dönemsel bir partidir AKP ve Ortadoğu Eş Başkanı olmaları onları bu duruma getirdi ve Ortadoğu ile İslam coğrafyası kanamalı bir coğrafyaysa bunun sebebi de sizlersiniz" ifadelerini kullandı.

Referandum sürecinde Başbakan Binali Yıldırım’ın hayır oyu kullanabileceğinin altını çizen Tekin, "Bugün savaştıkları FETÖ terör örgütü ile ilgili çalışmalara bir bakın, bunlar baklavacıda, oklavacıda yani her yerdeler, herkes şüpheli ancak bir bakıyoruz ki ne TBMM'de ne de başka meclislerde, parlamentolarda kesinlikle yoklar. Her yere sızmış olan FETÖ'nün aklına siyaset gelmemiş demek ki. Şuna emin olabiliriz ki sevgili partililer, Başbakan sandığa gittiğinde hayır oyu verebilir. Çok yerde karşılaştığım 18 Ada konusu var birde, Adalardan vazgeçtiler arkadaşlar isterseniz odalar var. Kıbrıs'ta da büyük olasılıkla askerlerimizi geri çekebiliriz" dedi. CHP Milletvekili Gürsel Tekin'in konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam ederken Tekin’in bir sonraki durağının Bolu olduğu belirtildi.

Haber: Sakarya Yeni Haber

    Cumartesi, 28 Ocak 2017 10:26

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica