"Yeni anayasadan kuşkularımız var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yeni anayasa hakkındaki düşüncelerini Hakan Gökkaya’ya anlattı.

Maddeler halka anlatılmalı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yeni anayasa konusunda toplumda oluşan mutabakatı ‘ülke için bir şans’ olarak gördüğünü söyledi. Türkiye Anayasası yapılmasının şart olduğunu söyleyen Tekin, Yeni Anayasa maddelerinin tek tek halka anlatılması gerektiği fikrini de savundu. Maddeleri açık şekilde halka anlatılmasından yana olduklarını söyleyen Tekin, “Sayın Başbakan'ın günlük talepleri üzerine biz anayasa yapmaya kalkışırsak Türkiye'de anayasa çıkmaz'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Demokrasinin önündeki bütün engelleri bir paket halinde değil tek tek ele alıp halk ile paylaşarak parlamentodan geçirelim. Tartışma konusu olan maddeleri tamamen ortadan kaldıralım" dedi.

Tartışmaya Açılmalıdır
Siyasi partiler kanunu ve yüzde 10 barajı ile ilgili kanun teklifleri olduklarını hatırlatan Gürsel Tekin, bu teklifin parlamentoda beklediğini söyledi. Anayasa, kapalı kapılar ardında yapılacak, yazılacak bir metin olmadığı vurgusunu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Komisyonun yaptığı çalışmalar, mutabık kalınan veya kalınmayan konular kamuoyunun, sivil toplumun tartışmasına açılmalıdır” dedi.

Uzlaşma metni ve demokrasinin ana omurgası
Anayasa metninin, bir uzlaşma metni ve demokrasinin ana omurgası olduğunu ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, güçler ayrılığı ilkesinin, çok kalıcı ve demokrasiyi güçlendirecek bir yapı içerisinde oluşturulması, medya özgürlüğünün sağlam temellere oturtulması ve bunların anayasal güvence altına alınması gerektiğini vurguladı. Tekin, Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile üniversitelerin özerkliğinin de önemli olduğuna işaret etti.

Anayasayı yapacak olan siyasi partilerdir
Daha güçlü bir demokrasi olması gerektiğini savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Güçlü Anayasayı yapacak olanlar da siyasal partilerdir. Temel yasa üzerinde bizim oturup, düşünmemiz, tartışmamız gerekiyor. Bütün boyutlarıyla tartışmamız gerekiyor. Bakın biz daha bu sürecin ortasındayken, görüşülen maddelerin, üzerinde uzlaşma sağlansın, sağlanmasın, sivil toplumun tartışmasına açılmasını istiyoruz” dedi.

Başbakan elini İstanbul'dan çek
Gezi Park eylemlerine de dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Başbakan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Tarım Bakanlığı arazisinin satılması konusunda Ankara elini İstanbul’dan çek açıklamasını hatırladığını söyledi. Gezi Park ile ilgili yapılacak düzenlemede yetkinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Belediye Meclis üyelerine ait olduğunu söyleyen Tekin, “Bende Başbakan’a Recep Tayyip Erdoğan elini İstanbul’dan çek diyorum” şeklinde konuştu.

Haber: İlke Gezetesi

    Çarşamba, 10 Temmuz 2013 11:46

Bağlantılı Konular