Gürsel Tekin hükümeti İzmir'de topa tuttu

Gürsel Tekin, Süleyman Şah Türbesi'nden İç Güvenlik Yasa paketine; paket tartışılırken aralarında İzmir milletvekili Musa Çam'ın da bulunduğu vekillerin yaralanmasından Başbakanın İzmir'de ofis açacağı açıklamalarına kadar bir dizi açıklamada bulundu.

İç güvenlik yasa tasarısının güvenlik değil sıkıyönetim kuralları getiren bir yasa olduğunu savunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yasa çıksa bile Anayasa Mahkemesi’nden yüzde yüz döneceğini ve yasanın çıkmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti:

"Sayısal çoğunlulukları var. Bu yasayı uygulaması gereken kurumlar bunun neresinde diye soruyoruz Davutoğlu'na. Asker, jandarma, polis bunun neresinde. Varsa çıkarın belgeleri. Bunun cebren buradan geçirebilirler. Ama Anayasa Mahkemesi'nden yüzde yüz dönecektir. Aklı selim iki tane AKP'li hukukçuya söyleyin, dönecektir. CHP ara dönemlerinde, 228 şehit verdi. Faili meçhul cinayetlerde bizim canımız yandı. Bu sıkıyönetim yasası. Bu sadece AKP'lileri ilgilendiren mesele değil. 2-3 aileyi ilgilendiriyor."

Utanmadan Alman modeli diyorlar
"En çok güvenliğe ihtiyacı olan parti CHP. Buna emin olun. En çok biz bun ihtiyaç duyarız. Eğer bir güvenlik yasası getirecekseniz eyvallah. Bir de utanmadan arlanmadan Almanya modeli diyorlar. Almanya'da iktidarların valisi, polisi var mı? Yargıcı var mı? 81 tane il valisi AKP il başkanı gibi" diye konuşan Tekin, yasaya itirazlarının gerekçelerini açıkladı ve örnekleme yaptı.

Tutunacakları bir şey kalmadı
Tekin, "Google'a girin, 18 yaşındaki bir genç, puşi takmış hapis yattı. Terör yasasında zaten var. Açıkça siyasete darbe yapmak istiyorlar. Sıkıyönetim yasasıdır güvenlik yasası değil. Sayın Gül'e de teşekkür ediyorum. Sadece ona değil, tüm vicdanı olan herkesin açıklama yapması gerekiyor. Bu yasaya karşı çıkan vatan hainleri. Vatanseverler kim? Niye bu yasayı ısrarla çıkmasını istiyorlar? Bunun bir manası yok mu? Aciliyeti yok mu? Tüm kamuoyu yoklamalarında; AKP'nin oy oranı yüzde 37-39. Çalan çırpanların tamamı hesap verecek. Vatanseverler; 17-25 Aralık pisliğine bulaşanlar. Kabinenin soyguna bulaşan üçte biri maalesef vatansever oldu. Şimdi kendilerine garantiye almak için çıkarmak zorunda. Başka tutunacakları bir şey kalmadı. Tek çareleri kaldı. Bu yasa."

Bu saldırıların hesabı sorulacaktır
İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nın görüşüldüğü akşam partisinin milletvekillerinin de içinde olduğu bir grup milletvekilinin AK Partili vekillerin saldırısına uğradığını belirten ve durumu kınayan Gürsel Tekin, tepkisini, "Maganda ordusu. Başbakan, dün, kirlendi demiş. Kirleten kim. Kendi vekilleri çıkıp itiraf etti. Dayanamadım saldırdım. Bu saldırıların hesabı sorulacaktır. Kimse de bırakmayacaktır" şeklinde gösterdi.

Taşeron siyasi partiler gider gelir. Biz CHP'yiz hep varız
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, hükümet yanlısı olan bir grup basın-yayın kurumunun partisine ve kendisine yönelik karalama kampanyası başlattığını ancak tüm bunlara karşı yargı yoluna başvurduklarını ve başvuracaklarını söyledi:
"Bu kirli medyanın CHP ile ilgili olağanüstü kampanyası var. Şunu bilmenizi istiyorum, devletin kurumlarının bir kısmı iktidarın suç ortakları. Bizde belgeleri, bilgileri var. Biz CHP’yiz. Taşeron siyasi partiler gidip geliyor. Bir parti hep ayakta. Çünkü yaşamı boyunca kirliliklere bulaşmamış. Bu nedenle ayakta hep."

Gürsel Tekin kendisi hakkında da Alman ajanlarından bilgi aldığı şeklinde haberler çıktığını anımsatarak, iktidara gelmeleri durumunda bu gazetelerin ve televizyonların tamamına el koyacaklarını dile getirdi:
"Rüşvetle kurulmuş gazete ve televizyonlar aşama aşama CHP'yi ve beni karalama kampanyası başlattı. Gürsel Tekin, Alman ajanları bilgi vermiş. Ne büyük adammışım dedim. Kendi kendime şaşırdım. Bir fotoğraf koymuşlar, baktım acaba gittim mi diye. Belgede Almanların gözü kapalı, benim gözüm açık. Ciddiye almadım. Avukatıma talimat verdim. Yargı yolunda, hesabını soracağım, burunlarından fitil fitil getireceğim. Sayın Kılıçdaroğlu cam gibidir. Şuradan bakın şurayı görürsünüz. Ancak AKP'lilere nereden bakarsanız bakın 17 Aralık’ı, kirliliği, hırsızlığı görürsünüz. Son dönemlerde vekil arkadaşlarımızla kirli kampanya yürütüyorlar. Buna hazırlıklıyız. Hiç merak etmeyin. CHP hiç kimeyse boyun eğmez. Ama ahdımız olsun. 8 Haziran'da, inşallah ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacak. Sadece el koymayacağız, kirliliğe bulaşmış işadamlarından da patır patır hesap soracağız. IŞİD meselesi. Önemli yerlerde hücreleri var. Buna İzmir dahil. Bu tartışılması gerekirken, Süleyman Şah türbesi tartışılması gerekirken, böcek dinlemesi nedeniyle ifade veren polis memuru tartışmalarının önünü kirli gazetelerinizdeki başka haberlerle keseceksiniz. CHP'nin veremeyeceği hiçbir hesap yoktur."

CHP Genel Sekreteri Tekin, Başbakanın ve hükümetin Yüce Divan oylamasında olumlu oy kullanmayan 56 AK Partili milletvekili hakkında bir operasyon düzenleme hazırlığı içinde olduğunu da savunarak, 56 vekilin önümüzdeki günlerde sürpriz yapabileceğini iddia etti:
"İlk kez aklı selim olarak T Tipinin talan tipi olduğunu ifade etmiş. Sadece sayın Gül değil aynı zamanda yüce divan olayında 56 vekilin sergilediği duruştan dolayı bir operasyon ile karşı karşıya olduğunu da biliyoruz. Bu 56 kişi kim? Önümüzdeki günlerde sürpriz yapabilirler. Sayın Bülent Arınç bu aralar konuşmuyor. Hayırdır boğazı mı ağrıyor?" diye sordu.

Hodri meydan, uçağa atlayıp Süleyman Şah Türbesi'ne gidelim
Süleyman Şah Türbesi'nin işgal edildiğini ancak hükümet yetkililerinin bunu kabul etmediğini, 8 aydır da türbede görevli personele yiyecek-giyecek gibi lojistik destek malzemelerinin gitmediğini savunan Gürsel Tekin, Başbakan Davutoğlu'na uçakla türbeye birlikte gitmeye çağırdı:
"Süleyman Şah Türbesi'nin sekiz aydır personel değişikliğinin olmadığını söyledik.  Türbe Konya ne kadar ülkenin toprakları ise ey Davutoğlu, bu türbe de T.C topraklarıdır. Ha Konya'ya ha türbeye muamele yapmışsınız. 8 ay. Ortalama yedi aydır lojistik destek, yani personelimizin yiyeceği, giyeceği, içeceğinin desteği yapılmıyor. Yanıt verin. Lüffen dışişleri bakanı şöyle yanıt vermiş; işgal değil. Ey bakan sana hodri meydan diyorum. Yarından tezi yok uçağa binelim bizi o topraklara götür. Hadi hodri meydan. Götürebilir misiniz? Götüremezsiniz."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İzmir'de ofis açmamasının yararına olacağını söyleyen Gürsel Tekin, şöyle konuştu:
"Ne kadar az İzmir'e gelirse o kadar hayırlı olur. Sakın ofis mofis de açma. Yenisi de o manada açacaksa sana ekmek yok. Kupon arsaları pazarlamak için ofis açacaksanız İzmirli buna izin vermeyecektir. İzmir'e bir ÇED raporunu 2.5 yılda gönderdiniz. Adaletiniz batsın. Kamuya ait arsaları AKP'li belediyelere devrettiniz. İzmir'de ve Eskişehir'de etmediniz? Niye bu 12 belediyede yapmadınız. Burnunuzdan gelsin. Bakanlık ve valiliklere ait olan devletin mallarını siz kendi belediyelerinize devrederken bu 12 belediyeye niye devretmediniz. Bu nasıl utanmazlık, arlanmazlıktır. Yüreğiniz yetiyorsa karşımıza çıkın. Bunların daha önce açtıkları ofislerde kupon arsaların nasıl pazarlandığını biliyoruz. Rüşvet veren işadamlarından biri de İzmir'de arsa aldı. Onu da takip ediyoruz."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, PM toplantısı sonucu çıkan İzmir'in de içinde bulunduğu 3 büyük ilde önseçim kararı gereği alınması ancak İzmir'den 6 kontenjan adayının gösterilmesine yönelik teşkilatın tepkilerini de değerlendirdi.

Herkesin CHP'nin önseçim tavrını alkışlaması gerekiyor
Tepkilerin demokratik olduğunu ancak salt CHP'de önseçim yapıldığına dikkat çekti ve şunları söyledi:
"Kontenjanın düşürülmesinin söylenmesi demokratik bir haktır. Aday adayı olan arkadaşlarımızın tamamı CHP'nin kültürüne yakışır şekilde yarışacak. İlk kez 30 yıldır bir siyasi parti millet iradesi ile vekil göndermek istiyor. Hereksin bu tavrı alkışlaması gerekiyor. Atanmış Başbakan'a 4 il tahsis edildi. Konya, karaman, Aksaray ve Osmaniye. Bu dört tanesini atanmış Başbakana tahsis ettiler, 81’ini de eski Başbakan atamasını yapacak. Buna da millet iradesi diyeceğiz. CHP sadece bugün değil iktidarda da önseçimi kurumsallaştırmakla kalmayacak, vekilleri milletin kendisinin seçeceği olanakları getirecektir."

Haber: Ege Meclisi

    Cumartesi, 21 Şubat 2015 11:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica