Gürsel Tekin, 362 Life Dergisi Şubat sayısına konuk oldu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Samsun'da faaliyet gösteren 362life Dergisi ile Şubat sayısı için bir röportaj gerçekleştirdi.

"20'li yaşlarımdn bu yana inandığım değerler ışığında onurlu ve adil bir yaşam için mücadele etmekteyim. O yıllarda bir taraftan İstanbul'da çalışma hayatının içinde ayakta kalabilme mücadelesi verdik, bir taraftan siyaseti mutfağında; sokakta öğrendik. O beni çok mutlu eden halk adamı yakıştırması oradan gelir"

Soru: 362Life okuyucularına kendinizden bahseder misiniz?
Gürsel Tekin: 20'li yaşlarımdn bu yana inandığım değerler ışığında onurlu ve adil bir yaşam için mücadele etmekteyim. O yıllarda bir taraftan İstanbul'da çalışma hayatının içinde ayakta kalabilme mücadelesi verdik, bir taraftan siyaseti mutfağında; sokakta öğrendik. O beni çok mutlu eden halk adamı yakıştırması oradan gelir. Yarım asrı bulan hayatımın en büyük başarısı ise, şüphesiz ailem. Her biriyle ayrı ayrı gurur duyduğum üç oğlum var; Ulaş, Barış ve Alp.

Soru: Siyasi yaşantınızda içinize sinen en iyi projeniz nedir?
Gürsel Tekin: Geriye dönüp 30 yıllık siyasi hayatıma baktığımda en gurur duyduğum çalışmamız, kadınlarımızın ve çocuklarımızın toplumda ikincilleştirilmeden ve sömürülmeden aktif vatandaşlar olarak yer alabilmelerine destek olmak amacıyla yol arkadaşlarımla kurduğum ve bugün genel başkanlığını gururla yürüttüğüm Cumhuriyet Halk Evleri'dir. Bugün farklı il ve ilçelerde çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk Evleri kocaman bir ailedir.

Soru: Siyasete girecek olan gençlere ne önerirsiniz?
Gürsel Tekin: Siyaset yapmayı düşünen genç kardeşlerime abileri olarak birkaç öneride bulunmak isterim. Sol ve sosyal demokratsanız toplumun her kesimine sahip çıkmanız gerekir. Ne kadar ezilmiş, horlanmış, yok sayılmış yuttaş varsa sosyal demokratlar onların limanı olabilme konusunda ciddi emek vermelidir.

Soru: Siyasete tepeden inmediğinizi biliyoruz, bir de sizden dinleyebilir miyiz?
Gürsel Tekin: 30 yıldır siyasetin içindeyim ve kesintisiz 30 yıldır görev yapmaktayım. Gençlik kolu başkanlığından, ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği, il başkan yardımcılığı, belediye meclis üyeliği, il başkanlığı, parti meclis üyeliğine kadar aklınıza gelebilecek bütün kademelerde görevler üstlendim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; CHP'de büyük bir değişim var. Bazı değişimleri parça parça ilerlediği için görmek çok zordur. Bir söz vardır; her gün baktığınız ağacın ne kadar büyüdüğünü fark edemezsiniz diye, bu da öyle bir durum. Bu büyük bir değişimdir.

Soru: 362 Life okuyucularına bir çağrınız olacak mı?
Gürsel Tekin: Samsunlu kardeşlerimden ricam, bu değişime kulak verin, CHP'ye şans tanıyın. İnanıyorum ki değişimin ve dönüşümün farkında olmak isteyeceklerdir.

Soru: Samsun'un Türk siyasetindeki yerinden biraz bahseder misiniz?
Gürsel Tekin: Samsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin kaderinin yazılmaya başlandığı yerdir. Tüm dünyanın "hasta adam" diye niteleyerek tamamen ele geçirdiklerini zannettikleri Anadolu'ya 19 Mayıs 1919'da doğan güneş gelecek güzel günlerin müjdecisiydi. Karadeniz'in hırçın ve bir o kadar bereketli sularıyla kucaklaşan güzel şehrimiz Samsun, her zaman ve sonsuza dek cumhuriyet tarihimizin en önemli kilit taşlarından biri olacaktır. Samsun'un her köşesinde, cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izi vardır. O'nun bıraktığı mirası devrimlerinin ışığında, daha yukarılara taşımak da hem bizim hem siz Samsunluların görevidir. Güzel şehrimizin sanayiden tarıma, hayvancıktan turizme kadar tüm alanlarda yeniden kalkınması için gelin elele verelim ve yine yeni bir mücadelenin ateşini birlikte yakalım. Umudumuza ortak olun.

Soru: Son olarak sevgililer günü mesajınızı alabilir miyiz?
Gürsel Tekin: Tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle her karış toprağına sevdalı olduğumuz, yar gibi kıymetli güzel ülkemizin yürekli insanları, güzel Samsunlular yaklaşan Sevgililer Günü'nde gelin bu kez sevgilimiz, kıymetlimiz memletimiz olsun.

Haber: 362Life 

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 19 Şubat 2015 12:34

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica