"30 Yıllık süreci en iyi biz biliriz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, çözüm süreci ve yaklaşan genel seçimlerde bölgedeki hedeflerini Güneydoğu Güncel’e anlattı. Tekin; "Yüzde 10 barajına direnen bir iktidarın, barış süreci getirmesine kim inanır? HDP’ye bacadan gir diyorlar." dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Volkan Eser'e, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) önemli açıklamalarda bulundu. Başta çözüm süreci olmak üzere, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde bölgedeki hedeflerini anlatan Tekin, CHP'nin çözüm sürecine engel olmadığını, aksine barış sürecini destekleyen parti olduğunu söyledi.

CHP'nin barış sürecini desteleyen bir parti olduğunu kaydeden Tekin; "Coğrafyayı ve bölgeyi en iyi biz biliriz. Gerek Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, gerekse bizler, acıyı içimizde hisseden insanlarız. 30 yıllık süreci en iyi bilen biziz. Bizim çocuklarımızın adı barıştır. Ana muhalefet partisi olarak diyoruz ki; Bunun adı barış sürecidir. Sıradan bir kan davasına barış süreci derken, burada 30 yıllık, 100 yıllık sürece barış süreci yerine, çözüm süreci adını vermek, çözümsüzlüğün bir parçasıdır. Bu meselede, yani çözüm konusunda samimiyetleri varsa, ana muhalefet olarak kendilerine 25 maddelik bir teklif sunduk. Dedik ki; eksiklikler olabilir. Gelin konuşalım, eksiklikleri  tamamlayalım. İktidar yanaşmadı. İktidar dedik ki; kanun teklifi verin. CHP olarak samimiyetimizi test etmek istiyorlarsa, kanun tekliflerimiz ortada. Ama bunların hiçbir tanesini, bu güne kadar yasalaştırmadılar. Kimse CHP'yi çözüm önünde direnç gösteren bir parti olarak göstermesin. Yüzde 10’luk barajı düşürerek, adımlarını atsınlar" dedi.

"Sıkıyönetim yasası getiriyorlar"
Yüzde 10 seçim barajının, bölgede hassas bir konu olduğunu ifade eden Tekin, şöyle devam etti: "Bakın açık söylüyorum. Yüzde 10 seçim barajı bölgede hassas bir durumdur. Yüzde 10 barajına direnen bir iktidarın barış sürecini getirmesine kim inanır? Bu nasıl bir anlayıştır. Barış süreci diyorsunuz, sıkı yönetim yasası getiriyorsunuz. Barış süreci diyorsunuz, hiçbir kanun teklifi getirmiyorsunuz. Barış süreci diyorsunuz, parlamentonun önüne set koymuş, duvarlar örmüşsünüz. HDP’ye diyorsunuz ki; bacadan girin. Biz de HDP’ye diyoruz ki;  gelin demir kapıları kırarak içeri girin, yani kapıdan girin."

"Bölgede hedefimiz büyük"
Son birkaç seçimdir bölgede varlık gösteremeyen CHP'nin, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde milletvekili çıkarmak için, hummalı bir çalışma içine girdiğini ifade eden Tekin; "Bölgede başta Diyarbakır olmak üzere, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Siirt gibi illerimizde çok sayıda aday adayı arkadaşımız var. Açık söyleyeyim, ilk kez bu kadar yoğun bir aday adayı başvurusu gerçekleşiyor. Bu kez bölgenin taleplerine karşılık verebilecek, Cumhuriyet Halk Partisi profiline uygun milletvekilleri gelecek. Bu seçimde bölge halkın güvenini tekrardan tesis edecek ve onların bize verdiği destekle, mecliste temsil edecek milletvekili arkadaşlarımız olacak. Bu konuda kendimize çok güveniyoruz" dedi.

Haber: Güneydoğu Güncel

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 19 Şubat 2015 10:46

Bağlantılı Konular