"Gölgede göz kırpmasınlar, karşımıza çıksınlar"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İzmir'deki temasları kapsamında internet medya kurumlarının temsilci ve muhabirleriyle Alsancak Havagazı Fabrikası'nda bir araya geldi ve soruları yanıtladı.

Tekin "Önümüzdeki günlerde gençlik, kadın, ana kademelerin hepsi seçime dönük olacak. Partinin kurumsal kimliğine zarar veren kim olursa üyeliğini askıya alırız" mesajı verdi.

Konuşmasında İzmir'den daha fazla ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunmayı tercih eden Gürsel Tekin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun üyelerle ön seçim yapılarak milletvekili adaylarının belirlenmesi açıklamasının İzmir’de nasıl gerçekleşeceği soruları başta olmak üzere İzmir ile ilgili sorulara genel yanıtlar verdi.

Önseçimle ilgili Genel Başkan gereğini söyledi
Tekin, "Sayın genel başkanımızın çok detaylı açıklama yaptığına inanıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bile tahammül edemediği, TÜRGEV'in dayatmış olduğu yeni Milli Eğitim Şurası'nın kapatılması gibi birçok konu gündemde.Sürekli bu sorular sorulmamalı. 90 yıllık partiyiz. Sayın genel başkan gereğini söyledi" demekle yetindi.

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Sorumlusu Gürsel Tekin'e, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ve yönetim kurulu üyelerinin bir kısmının istifasının ardından oluşacak yeni yönetimin genel merkez tarafından mı belirleneceği sorusu,MYK'da İzmir'in geçmiş dönemlere göre daha az milletvekili ile temsil edilmesinin nedeni ile İzmir'den milletvekili adayı olup olmayacağı soruldu.

Engin, belki de aday olmayacak, nereden biliyorsunuz?
Tekin, Ali Engin  ile ilgili ilginç bir yanıt verdi: "Ayın 25'ine kadar daha çok zamanı var. Müsaade edin. Nasıl karar alacağına kendileri karar versin. Belki de karar vermeyecek, aday olmayacak, nerden biliyorsunuz?"

Keşke İzmir milletvekili olabilseydim
Gürsel Tekin, İzmir'den milletvekili adayı olup olmayacağına, "İzmir çok şanslı. Keşke İzmir milletvekili olabilseydim. Ama maalesef ben İstanbul'da oturuyorum. İstanbul'u İzmir haline getirmek için uğraşacağız. AKP'lilerin kafası beton olduğu için beton, bina, AVM ile. Onların gelişmişliği Katar. En iyi binalar Kuveyt ve Katar’da var. İstanbul'da 200 AVM var. Beton bakışları olduğu için. Hangi şehrin başarılı başarısız olmasına bu kriterden bakıyorlar." şeklinde yanıt verdi.

Gölgede göz kırpmasınlar, karşımıza çıksınlar
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın ve AK Partili yöneticilerin İzmir'in iyi yönetilemediği şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi ve "Hodri Meydan" dedi:
"O zaman Yıldırım'a hodri meydan diyorum. Hangi televizyonu istiyorlarsa, 81 ilin nasıl yönetildiğini, İzmir'deki ve Ankara-İstanbul'daki uygulamaların nasıl olduğunu kamuoyu önünde konuşalım. Gölgede göz kırpmasınlar, karşımıza çıksınlar."

Partinin kurumsal kimliğine zarar veren kim olursa üyeliğini askıya alırız
Parti üyelerinin medya ve kamuoyu önünde partiye zarar veren açıklamalarının sürmesi durumunda üyeliklerin askıya alınacağını da açıklayan Gürsel Tekin, net konuştu:
"Önümüzdeki günlerde gençlik, kadın, ana kademelerin hepsi seçime dönük olacak. Partinin kurumsal kimliğine zarar veren kim olursa üyeliğini askıya alırız."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yolsuzlukları halka anlatmada kendilerinin de eksikleri olduğu özeleştirisinde de bulundu:
"Sayın Erdoğan'a mektup gönderdim. Birçok bakan çocuğunun yolsuzlukların içinde olduğunu ifade etmiştim, 2011 yılında. Keşke örgütlerimiz içe dönük bunları anlatabilseydi. 30 yıllık hastalığımız, daha çok birbirimizle meşgul olduğumuz için bunları anlatamadık."

Deniz Feneri Davasında hanginizin çocukları kuryeydi
Deniz Feneri Davası'nın üzerinin kapatılamayacağını tekrarlayan Gürsel Tekin, kuryelerin kimlerin çocuğunun kim olduğunu tekrar sordu:
"Hanginizin çocukları orada kuryeydi. Ne Deniz Feneri kapanmacak. İki cihan bir araya gelse kimse bunları kapatamayacak. Hadi bizim yargıçları by-pass ettiniz, Almanya'da nasıl yapacaksınız?"

Belli çetelerle tehdit ediliyor, sindirilmek isteniyor
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kamu güvenliği yasa tasarısının sakıncalarından bahsederken de, Anayasa Mahkemesi üyelerinin ve ailelerinin belli çetelerle tehdit edilerek sindirilmek istendiğini de iddia etti:
"Sıkıyönetim Yasası ile Anayasa Mahkemesi üyelerini de tehdit etmek istiyorlar. Hatta belli çetelerle ailelerini sindirmek istiyorlar. Mahkeme üyelerine çağrı yapıyorum, CHP ve bu ülkenin vicdanı arkanızda olacak. Şantaj, korku  ve tehditle kimseyi sindiremezsiniz. En üst hukuk sistemine hiçbir siyasetçi müdahale edemez. Onlar karar alacak. Neye göre alacak tehditlere göre.  Bu tehditlere kulak asmamalılar."

Diyanet İşleri Başkanı ilk defa...
Diyanet İşleri Başkanı'nın yaptığı "Önümüzdeki yıllarda genç nesillere dinimizi bile anlatamayacağız" açıklamasına da değinen Gürsel Tekin,
"Din iman edebiyatını bugün Diyanet İşleri Başkanı bir açıklama yapmış ilk kez. Nihayet diplomatik de olsa, önümüzdeki genç nesillere dinimizi bile anlatamayacağız. Anlatamazsınız. Din hırsızlık, haram, iftira atmak değil ki. Tuzak değil. Şimdi bütün bu değerleri din adına birileri kullanırsa, elbette siz gelecekte dinimize kuşku ile bakılacak. Sizin sorumluluğunuz yok mu? 17 25 Aralık fetvasını neden geri çektiniz?" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 22 Haziran 2012'de Suriye'de düşürülen ve iki Türk pilotun yaşamını yitirdiği uçağın,  hükümet yetkililerinin açıkladığının aksine Suriye tarafından düşürülmediği iddiasını yineledi ve konuyla ilgili TBMM'ye verdiği 3 sorunun yanıtını hala alamadığını söyledi.

Bir başka ülke mi uçağımızı düşürdü? 12 tanığın ifadeleri açıklansın
Dosyaya gizillik kararı verildiği için bildiklerini açıklayamadığını kaydeden Tekin, 12 tanığın ifadelerinin açıklanmasını istedi:
"Bir uçak üştü, iki pilotumuz şehit düştü. AKP palavracıları, tutmayın dediler. Tutmayın dedik. Tezkereye de oy verdik. Ne yapacaksınız, gereğini niye yapmadılar? Bu coğrafyada ülkenin havada uçan kuşuna cesaret edemeyenler,  uçağı nasıl düşürür. Mahkeme devam ediyor, niye gizlilik koydunuz. Ne var içinde? AKP vekilleri ne yapar. İzmirli vekillere sorun. Koskoca iki uçak düştü. Uçağın düşürülür düşürülmez tezkere ihtiyacı duydular. CHP olarak oy verdik. Biz de şimdi soruyoruz, düşen uçağımızla ilgili hangi işlemi yaptınız. Hesabını sordunuz mu? Niçin sormadılar? Dosyaya gizlilik koyulduğu için, konuşamıyorum.  Uçağı kim düşürdü? Hava ihlali var mı? Bir başka ülke mi uçağımızı düşürdü? Soru önergesi verdim. Bu 3 soruya yanıt alamadım. Dosyaya gizlilik kararı nedeniyle ayrıntı veremiyorum. 15 gün önceki davada 12 tane tanık çağrıldı. 12 tane tanığın ifadelerini açıklayın"

Avcı çıksın cesurca, "Evet ihtiyaç vardır" derse, evet diyeceğiz
Osmanlıca dersinin zorunlu hale getirilmesini sert bir dille eleştiren Gürsel Tekin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın dahi uygulamaya ihtiyaç olmadığını ve Avcı'nın çıkıp "Evet ihtiyaç var" demesi durumunda onay vereceklerini söyledi:
"Sayın Nabi Avcı çıksın cesurca evet ihtiyaç vardır diyorsa evet diyeceğiz. O bile ihtiyaç yok diyor. Maalesef eğitim sistemi bugün şeriat ülkelerine de bakın İran dahil olmak üzere daha çağdaş bir eğitime giderken bu iktidarın çürümüş gerici eğitim sistemine gitmek istemesinin nedeni hırsızlıklarının üzerine kapatmaktır."

Kirliliklerini kapatmak için körpecik çocukları kullanmak istiyorlar
Gürsel Tekin, Türkiye'nin adım adım şeriat uygulamasına geçtiğini de kaydederek, "Bugün de gazetelere baktım. Avcı bile olmamalı. Belli ki çok çaresiz. Milli Eğitim Şurası değil bu. TÜRGEV Şurası. Tüm çıkan kararları 8 ay önce CHP Türkiye ile paylaştı. Bakın şeriat uygulaması geliyor. Bilal Erdoğan’ın 6 ay önce milli eğitim yöneticileriyle kamuoyuyla paylaşan biz olduk. Uluslar arası bir sürü örgütlere bulaşan bir iktidar var. IŞID ve benzeri örgütlerle ilişkilerinin olduğunu, hatta bunların belli siyasal örgütleri örgütle dini tüm dünya medyası yazıyor. Tüm bunları nasıl kapatacaksınız. İki şeyle; din değerlerimizi kirli işlerde kullanacaksınız. Otoriter bir yapıya girmek için çaba. Güvenlik yasasının içeriğine baktınız mı? Hiçbiriniz valinin istemediği bir tek cümleyi yazamazsınız. Yazsanız ne olur polis kapınıza gelir, alır götürür 4 gün, 4 gün sonra avukatım gelsin dersiniz, avukatınız hakime gider, hakim der ki dosyada gizlilik var. Bu Evren döneminde bile uygulanmış bir sistem değil. Tüm bu kirlilikleri kapatmak için körpecik çocukları kullanmak istiyorlar." dedi.

Yolsuzluklar buzdağının sadece ucu
Cumhuriyet tarihinde görülmemiş boyutta yolsuzlukların olduğunu, Türkiye'nin yolsuzluk batağına battığını belirten Gürsel Tekin, 25 Aralık'ta imar çetesine operasyon yapılmasının engellenmesi nedeniyle buzdağının sadece ucunun göründüğünü savundu:
"İlk kez Cumhuriyet tarihinde bir iktidar yasadışı işlere bulaşmış. Münferit zaman zaman yolsuzluklar olmuştur ama hiçbir dönem organizeli, Bakanlar Kurulu'nun üçte biri çeteleşip devleti soymamış. 2 milyar dolarlık sarayı olan itibarlı ülke olamaz. Yolsuzluk sıralamasında sıfır noktasında iseniz itibarlı ülkesiniz. İş cinayetlerinde sıfır noktada iseniz.Saray insanlara itibar kazandırır mı? İlk kez Türkiye bu kadar itibarsız hale gelmiş.Bu sadece buzdağının görünen tarafı. Görünmeyen tarafı nedir 25 Aralık'tan sonra imar çetesine operasyon yapılabilseydi Türkiye o zaman çetelerin büyüklüğünü, paraların büyüklüğünü görebilirdi."

Haber: Ege Meclisi

    Cumartesi, 06 Aralık 2014 12:13

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica