"81 ilde 81 Kenan Evren yaratılacak"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, iki gün sürecek İzmir incelemeleri öncesinde CHP İzmir İl Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Seçim barajı tartışmalarına değinen Tekin "Bu konuda samimiyeti varsa sayın Çiçek ile görüşür, verdiğimiz yasa teklifini müzakere ederiz. Yüzde 5 teklifimiz var. Yüzde 2 veya yüzde 7 de müzakere edilebilir. Bunlar müzakere edebilir. Önce Başbakanın samimi olması lazım. AKP’nin yalanlarından vazgeçmesi gerekiyor. Bu kadar yaşlı başlı insanların yalan öylemesine tahammül edemiyorum. Onlar teklifle geleceklerse onların teklifine de uyarız" dedi.

Gürsel Tekin, toplantı öncesinde CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Hülya Güven, Mustafa Moroğlu ile BYKP Üyesi Elfin Tataroğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile özel görüştü.

Yeni sıkı yönerim yasası ile millet iradesine müdahale edilecek
Ardından basın toplantısına geçen Gürsel Tekin, hükümetin valilere geniş yetkiler tanıyan Kamu Güvenliği Yasa tasarısını eleştirdi. Tasarının Sıkıyönetim Yasası olduğunu söyledi ve 12 Eylül 1980 darbesini yapan Kenan Evren’e atıfta bulunarak, "Yeni bir Sıkıyönetim Yasası ile millet iradesine müdahale edilecek. Mille iradesine müdahaleyi nasıl yapacaksınız?  81 ilde 81 yeni Kenan Evren yaratılacak" dedi. Partisi CHP'nin buna asla vermeyeceğini kaydeden Gürsel Tekin, AKP'nin güvenliği ihlal eden tek kurum olduğunu savundu:
"2010 yılında da referandum döneminde iktidar yetkilileri, nasıl demokratik yargı sisteminin geleceğini anlatmıyorlar mıydı? Millet iradesine müdahaleyi nasıl yapacaksınız. Yeni bir sıkıyönetim yasası ile. Şimdi önümüzde 81 tane Evren yaratacağız. Asla CHP buna izin vermeyecek. Tabii ki yasaya aykırıdır geri dönecek. CHP olmamış olsa İzmir'in önümüzdeki günlerde bir Evren'i olacak. Hepiniz ona bağlanacaksınız. Niye buna ihtiyaç duyuyorsunuz? Güvenliği tehdit eden tek kurum var o da AKP'dir. Güvenlik ihlali ne demektir? Yasa, Anayasa, kuralı tanımamak demektir. Siz tanımıyorsunuz kardeşim. Yargı kararını yok sayarım diyenler güvenliği ihlal edenlerdir. Böyle bir şey olabilir mi?"

AKP'li milletvekilleri nasıl belirlenecek?
Gürsel Tekin, İzmir'de ve ülkede milletvekili adaylarının önseçimle belirlenecek olması kararının ardından İzmir’de nasıl bir yöntem izleneceği sorusuna tepki gösterdi:
"İzmirliler merak etmez mi? AKP'li milletvekilleri nasıl belirlenecek. CHP tüm prangalara rağmen en doğrusunu yapar."

CHP olduğu sürece asla ve asla...
CHP Genel Sekreteri  ve İzmir Sorumlusu Gürsel Tekin, iktidarın demokrasinin şah damarı olan hukuk ve yargı sistemine müdahale ettiğini ve buna asla izin vermeyeceklerini belirtti:
"Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bugüne kadar sivil siyasal hareketlere, odalara, sendikalara, ticari kuruluşlara, neredeyse devletin kurumlarının tamamına müdahale eden bir iktidarın en son demokrasinin şah damarı olan hukuka ve yargıya darbe yapacağını, en üst yargı mensubunun ifade etmesi çok anlamlı. Bir iktidar niçin buna ihtiyaç duyar.  Bu kadar suça bulaşmış bir iktidarın yapabileceği tek şey demokrasinin şah damarını kesmek. CHP olduğu sürece asla ve asla demokrasinin şah damarını, yargıya ve hukuka müdahale ettirmeyeceğiz. Buna kimsenin gücü yetmeyecek."

Demokrasi ve özgürlüklerin büyük tehdit altında olduğunu, AK Parti'nin uygulamalarıyla halk tabanında eridiğini ancak birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu belirten CHP Genel Sekreteri  Gürsel Tekin, tüm farklı siyasi yapıların unsurlarını çatıları altında birleşmeye çağırdı.

"Kendimi CHP çatısı altında görmek istiyorum" diyen herkese kapımız açık
Basın mensuplarının HDP ile de seçim sürecinde ittifak yapacakları yönünde bir çalışmalarının olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Tekin,
"Bu sadece bizim taşıyabileceğimiz bir şey değil. Tüm farklı siyasal yapıların unsurlarını CHP çatısına bekliyoruz. Gelin önce Cumhuriyetin değerlerine ve kazanılmış demokratik değerlerimize , haklarımıza sahip çıkalım. AKP eridiği için sıkı yönetim yasasını çıkarmak istiyorlar. Elbette izin vermeyeceğiz. Demokrasi, özgürlük bizim vazgeçilmezimizdir. "Kendimi CHP'nin çatısı altında görmek istiyorum" diyen herkese kapımız açıktır. Genel gidişat, demokrasi ve özgürlüğün gidişatı konusunda endişeli olan sivil toplum kurumları için de geçerli. Sadece milletle koalisyon yapılacak" diye konuştu.

Tekin, Almanya'daki Deniz Feneri Davası'na yapılan müdahalenin dünya ve Almanya için geçerli olmadığını belirterek, önümüzdeki süreçte Deniz Feneri Davası dosyasında geçen kurye çocuklarla ilgili önemli gelişmelerin kamuoyunun önünde olacağını açıkladı:
"O dosyadaki kurye çocukları yok edemezsiniz. Önümüzdeki günlerde kamuoyunun önünde olacak. Bunu iktidar çok iyi biliyor."

Deniz Feneri Davası'nın Avrupa'da ve dünyada unutulmadığını vurgulayan Gürsel Tekin, "Avrupa'da ve Almanya'da yüzyılın davası denilen Deniz Feneri davası unutuldu, rafa kaldırıldı. Biz, basın medya unutabilir. Dünya bunu unutmayacak. Yargıçları by pass edebilirsiniz ama bir Alman yargıcını değiştiremezsiniz, bağlayamazsınız." dedi.

Gürsel, Türkiye'nin uluslar arası araştırmalara göre, başta bu olmak üzere bir yıl içerisinde 11 sıra yükselerek, yolsuzlukta pik yaptığını ve güvenilirliğinin kalmadığını da vurguladı:
"Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bugüne kadar sivil siyasal hareketlere, odalara, sendikalara, ticari kuruluşlara, neredeyse devletin kurumlarının tamamına müdahale eden bir iktidarın en son demokrasinin şah damarı olan hukuka ve yargıya darbe yapacağını, en üst yargı mensubunun ifade etmesi çok anlamlı. Bir iktidar niçin buna ihtiyaç duyar.  Yasa dışı suçlara bulaşmış bir iktidarın yapabileceği hiçbir şey olmayacağını, sadece yargıyı ele geçirip otoriter bir sisteme geçme dışında hiçbir argümanı yok. 17-25 Aralık. Sadece bunlar değil daha birçok önemli yolsuzluk olaylarının pig yaptığını, uluslar arası araştırmalar önümüze koydu. Bir yıl içerisinde 11 sıralama yükselmiş, yolsuzlukta pig yapmış bir ülkenin nasıl itibarlı olduğunu, kirli-kaçak sarayla kapatmak asla mümkün olmayacak."

Türkiye'nin Almanya tarafından dinlenmesine karşın hükümetin hiçbir tepki vermemesinin "anlamlı" olduğunu kaydeden CHP Genel Sekreteri  Gürsel Tekin,
"Dış politika da var. Hani bu iktidarın kerametli insanları Gezi Parkı döneminde bir Alman televizyonuna tahammül edemeyen bir iktidar Almanya'nın Türkiye'yi  dinlemesine neden reaksiyon göstermedi. ABD'nin Almanya'yı dinlediği ortaya çıkınca tüm Alman siyaseti, kamuoyu, gazeteleri tek manşetle çıktı, Amerika bizden özür dile dedi. Amerika özür dilemek zorunda kaldı. Türkiye'nin bu gücü yok mu? Türkiye nasıl dinlenir Almanya tarafından. Neden reaksiyon gösteremedi bu iktidar. Bunu düşündünüz mü?" diye sordu.

Sadece seçim barajını değil, siyasi partiler yasasını da değiştirelim
Anayasa Mahkemesi'nin seçim barajı ile ilgili vereceği kararla ilgili tartışmalar hakkında da konuşan Tekin, "Tanırsınız tanırsınız. Hem de tıpış tıpış tanırsınız" dedikten sonra, seçim barajının indirilmesi hakkındaki kanun teklifini de kendilerinin verdiğini anımsattı.

"Başbakanı üzülerek izliyorum. Ya sayın Başbakanın parlamentodan haberi, bilgisi yok. 2011 yılında CHP'nin hazırladığı kanun teklifi raflarda çürümek durumunda" diyen Gürsel Tekin, hükümet yetkililerine ve Başbakana şöyle seslendi:
"Bu konuda samimiyeti varsa sayın Çiçek ile görüşür, verdiğimiz yasa teklifini müzakere ederiz. Yüzde 5 teklifimiz var. Yüzde 2 veya yüzde 7 de müzakere edilebilir. Bunlar müzakere edebilir. Önce Başbakanın samimi olması lazım. AKP'nin yalanlarından vazgeçmesi gerekiyor. Bu kadar yaşlı başlı insanların yalan öylemesine tahammül edemiyorum. Onlar teklifle geleceklerse onların teklifine de uyarız. Bülent Arınç, bu bir hak ihlalidir diyen bunlardır. Neydi o zaman? Yüzde altı yedilerdeydi. Şimdi geldiler, sizin kaygınız yoksa parlamentodan geçirelim. Sadece bu da değil. Siyasi Partiler Yasası'nı da değiştirelim. İşinize gelmeyene geldik, kucağımızda bulduk. Bu yalanlardan vazgeçecekler. Yalanla dolanla bu işler olmaz."

Gürsel Tekin, hükümetin bedelli askerlik hakkındaki uygulamasını da eleştirdi. Bedelli askerlikle ilgili projenin de partisi CHP'ye ait olduğunu belirtti ve uygulamadan parası olan ya da olmayan her Türk gencinin yararlanması gerektiğini söyledi:
"Eski başbakan, bu cümleleri biz kullansaydık her akşam haber konusu olurduk, "memleketi kim koruyacak" demişti. Bedelli askerlik CHP'nin projesiydi. Altı tane projemizi AKP hayata geçirdi. Keşke 41'ini de hayata geçirseler. Bunlardan biri de bedelli askerlik. Sayın Başbakan çıkıp parası olan var, olmayan var dedi. O da kanun teklifi olarak var. Başbakan sadece bir talimat verecek, CHP'nin kanun teklifini aşağıya indirecek. Parası olan olmayan her genç çocuğumuz bundan yararlanmalı. Komisyonda reddedilmiş olabilir ama tekrar ele alınabilir."

Oyları yüzde 35'lerde
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kamuoyu araştırmaları yapan şirketlerinin bir süredir sesinin çıkmadığını çünkü iktidar partisinin oylarının yüzde 35'lere kadar indiğini de savundu:
"İktidarın şöyle bir alışkanlığı oldu. Önce kendi medyasını oluşturdu. Etki alanı olmadı. Sonra belli medyaya el koydular. Rüşvet ve haram parayla. Sonra merkez medyayı ele geçirmek istediler. Bunun başka mekanizmaları da olmalı. Kamuoyu şirket yoklamaları oluşturulmasına sıra geldi. 15 gündür bu şirketlerin listesi çıkıyor mu? Partilerinin oyu yüzde 35'lerde de ondan çıkmıyor"

Milli Eğitim Bakanı Bilal Erdoğan ne söylerse onu söylüyor
Gürsel Tekin, zorunlu din dersi eğitimi hakkında değerlendirme yaparak, Milli Eğitim Bakanı'nın Bilal Erdoğan'ın tapelerdeki açıklamalarını hayata geçirmeye çalıştığını iddia etti:
"Bilal Erdoğan'ın tapesini izlemediniz mi? İlk açıklayan benim. Bilal Erdoğan ne söylüyorsa Milli Eğitim Bakanı şu anda onu söylüyor. Neredeyse İran bile bu eğitim sisteminden vazgeçerken, iktidarın bu yönteme başvurmasının ikinci nedeni, en kutsal değerlerimizi her alanda kullandılar. Şimdi bu kirliliği çocuklar üzerinde kullanacaklar. Buna da izin vermeyeceğiz. Merak etmeyin."

 Haber: Ege Meclisi

    Cuma, 05 Aralık 2014 13:42

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica