"Sivil Toplum Kuruluşları yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıdır"

"Sivil toplum örgütleri ülkenin sorunlarını çözme noktasında siyaset yön vermelidir." diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; "Sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler sindirilmiş durumdan kurtulup, Türkiye'nin bu zor durumuna katkı sunması gerekir" dedi.

"Türk halkına umutsuzluğa kapılmama ve çaresiz olmadığı mesajını vererek toplumu yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız." diyen Tekin; "Ülkenin sorunlarını anlatmak için tavandan tabana halkı duyarlı hale getirmek için STK'lar görev üstlenmelidir." dedi.

Ziyarette Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz'ün bölgedeki dernekler hakkında bilgi sunduktan sonra söz alan eğitimci Asım Karabacak, 3. Bölgedeki siyasi çalışmalar ve sivil toplum örgütlerinin sorunları ve örgütlenmeleri hakkında geniş bir sunum yaptı.

Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz, İstanbul Karslılar Dernek Başkanı Yücel Taşçı, Esenyurt Belediyesi eski Meclis Üyesi Asım Karabacak, Kars Ardahan Iğdır Derneği onursal Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli, Iğdır Derneği Eski Başkanı Aydın Şavluk, ve beraberindeki heyeti kabul eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; geleceğe dair fikir alışverişinde ve önemli uyarılarda bulundu.

"Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemlerine STÖ destek sunarak görevini yerine getirmelidir" diyen Tekin; "Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluk konularında duyarlı olmalıdır." dedi.

"Bütün sorunların biricik çözüm yolu örgütlü bir toplum yaratmaktan geçer." Tekin; "Her bir yurttaşın başta kendisine yakın bulduğu siyasi partiden başlayarak kendi yaşam alanında hayatı daha ileriye taşıma iddiasındaki bütün sivil toplum örgütlerine üye olmalı ve o örgütlerin faaliyetlerine katılıp destek sunmalıdır." dedi.                                                           

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in heyetle sohbeti şöyle davam etti:
"Meşru siyasetin örgütlü bir çalışma dışında başka bir yolu yoktur. Gözdağı verilerek topluma karşı baskının artarak devam edildiği, Türkiye'de dünyada basına yapılan baskılar konusunda bugün birinci sıralarda. Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluktur.

Bu kuşatmadan kurtulmak ve bu baskıları boşa çıkarmanın tek yolu hayatın her alanında örgütlenmeye giderek güçlü bir halk muhalefet yaratmaktır.

Özellikle Hemşehrilerimizin sadece kendi aralarında örgütlenme çalışmalarıyla yetinmemeleri gerekir. Ülkemizin geleceğine dair kaygıları olan farklı toplamsal kesimlerle de diyalog kurup, ortak projeler üzerinde çalışıp sivil alanı boş bırakmaları gerekiyor.

Bu nedenle umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızı mesajını vererek topluma yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız."


Dernek çalışmalarına davet edilen Tekin; "Bundan sonra yapılacak çalışmalarda programın el verdiği ölçüde katılmak için gayreti içinde olacağım.

Özellikle yerel yönetimlerde iktidarda olduğumuz belediyelerimizi ziyaret etmeye topluma yönelik projelerini takip etmeye ve bu konudaki deneyimlerimi her kademedeki parti ve belediye yöneticilerimizle paylaşmaya çalışacağım."
dedi.

Haber: Siyasal Birikim

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 16 Kasım 2014 20:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica