"Geriye dönük intikam peşinde değiliz"

Genel seçimler öncesi başta İzmir olmak üzere 6 ilin sorumluluğunu üzerine alan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Yenigün'e önemli açıklamalarda bulundu.

Yenigün'e özel açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AK Parti İzmir Milletvekilleri'nin Aziz Kocaoğlu'na yönelik tutumlarını eleştirdi, o vekillere çağrıda bulundu

Genel seçimler öncesi başta İzmir olmak üzere 6 ilin sorumluluğunu üzerine alan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Yenigün'e önemli açıklamalarda bulundu. İzmir'in CHP için çok önemli olduğunu vurgulayan Tekin, genel seçimlerde yüzde 60 oy oranını yakalamayı hedeflediklerini söyledi. Parti içerisindeki iç barışı sağlayacaklarını da ifade eden Tekin, parti kurallarına uymayan kim olursa olsun bedelini ödeyeceğini belirterek "Yine de İzmir'de geriye dönük bir intikam peşinde olmayacağız" sözleriyle CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in başlattığı disiplin sürecine atıfta bulundu. AK Partili İzmir Milletvekilleri’nin Aziz Kocaoğlu'na yönelik tutumlarını da eleştiren Tekin, "O vekillere çağrımdır, bir televizyon programına çıkalım, onlar İzmir'i konuşsun biz de Türkiye'deki AK Parti belediyelerini konuşalım. Bu tartışmayı herkes izlesin. Aziz Kocağlu'nun suçu, kenti ranta teslim etmemekse ben onu başarılı sayarım" dedi.

İzmir benim için önemli

Genel seçimler öncesi İzmir size emanet edildi. Neler söyleyeceksiniz?
Genel seçimlerde dahil olmak üzere genel bir görevlendirme verildi. Sadece İzmir değil, aynı zamanda Erzurum, Nevşehir, Urfa, Kütahya gibi toplam 6 ilde görevlendirildim. Bu illerde çalışmalarımız olacak. İzmir benim için çok önemli bir kent. İzmir il örgütüyle ilgileneceğim için mutluyum. Dediğim gibi sadece İzmir'den değil, 6 ilden sorumlu olacağım.

Yüzde 60 hedefliyoruz

Genel seçimlerde İzmir için özel hedefleriniz olacak mı?

Öncelikle CHP için İzmir'in çok önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. İzmir, sadece partimiz için değil, Türkiye için çok önemli ve lokomotif bir kent. İzmir, Türkiye'de bir modeldir. Büyük kentlerin tamamında çok ciddi sorunlar yaşanırken, kendi iç dünyasında, entegrasyonunu sağlamış tek ildir. Göç alan bir il olmasına rağmen, İzmir'in böyle bir farklılığı olduğunu görüyoruz. CHP'nin İzmir'i yönetiyor olması bizim için büyük gurur. Biz, İzmir'den önümüzdeki genel seçimlerde çok yüksek oranda oy bekliyoruz. Yüzde 60'ları aşmayı hedefliyoruz. Böyle bir potansiyelin ve altyapının olduğunu görüyoruz. Örgütlerimize, imkanlarımız doğrultusunda katkı sağlayacağız. Benim, temel görevim bu olacak. Bu süreçte, en çok iç barışa ve bütünleşmeye ihtiyacımız var. CHP'deki bütünlük Türkiye'deki bütünlük demektir. Türkiye'nin CHP'ye, CHP'nin İzmir'e çok ihtiyacı var.

Barış mesajları veriyorsunuz, İzmir'de bir disiplin süreci mevcut, Buca'da karışıklıklar var. Bunları aşmak için özel bir çabanız olacak mı?
Şunu kesinlikle belirtmeliyim, hiçbir ilde ve ilçede sıkıntı olmayacak. Bundan herkes emin olabilir. Parti örgütümüz birbiriyle değil, daha çok karşısındaki iktidarla mücadele edecek. İç çekişmelere son vereceğiz. Elbette partide disiplin olacak, hatta en üst düzeyde olacak. Partinin yasalarına uymayan kim olursa olsun kapı dışı olacak. Başta biz olmak üzere hepimiz partinin kurallarına uymak durumundayız. Kurallara uyulmadığı taktirde kimseye hoşgörüyle bakmamız mümkün değil. Geriye dönük ciddi hatalar oldu. O hataları en kısa zamanda telafi edeceğiz. Ve biz, geriye dönük intikam peşinde değiliz.

Yaptıkları vicdansızlık

Aziz Kocaoğlu yaptığı işlerle, İzmir AK Parti Milletvekilleri tarafından şov yapmakla ve iş yapmamakla eleştiriliyor. Neler söyleyeceksiniz?
O vekillere çağrımdır, bir televizyon programına çıkalım, onlar İzmir'i konuşsun biz de Türkiye'deki AK Parti belediyelerini konuşalım. Bu tartışmayı herkes izlesin. Aziz Kocağlu'nun suçu, kenti ranta teslim etmemekse ben başarılı sayarım. Beton yığınlarına teslim edilmiş, sosyal yaşamın yok edildiği kentler görüyoruz. Bu belediyeleri başarılı, İzmir'i başarısız göstermek vicdansızlıktır. Yürekleri yetiyorsa, hangi AK Partili vekili çağırırsanız karşısında ben varım. 5 yıldır İstanbul'da 100 milyar dolar rantın nasıl sağlandığına hala cevap alamadık. Umuyorum, İzmir milletvekilleri kamuoyu önünde bunlara cevap verir.

Çamur Kocaoğlu'nun üzerinde durmaz

Özel idare malları son zamanlarda gündemde. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bu ülkenin yasalarını hiçe sayılıyor. Siz, AK Partili belediyelerin olduğu bütün yerlerde malları teslim edeceksiniz, ama AK Partili olmayan belediyelere Özel İdare’nin mallarını vermeyeceksiniz. Bu eşkıyalık sistemi şu an yargıya taşınmış vaziyettedir. Bunu kabul etmek mümkün değil. Külfetleri teslim edin, nimetleri siz alın. Türkiye Cumhuriyeti'nin yasaları her yerde aynı işlemiyor mu? Antalya'da kendi yasalarını uygulayacaksın, İzmir'de başka yasa uygulayacaksın. Kimse merak etmesin, biz bunlarla mücadele edeceğiz.

Son olarak tüm İzmir'in kurban bayramını kutluyorum. İzmir bir barış şehridir. Türkiye'nin örnek şehridir. AK Partililer ne kadar çamur atmaya çalışırsa çalışsın, hiç bir çamur Aziz Kocaoğlu'nun üzerinde durmayacaktır.

 

Haber: Deniz Kezer/Yenigün

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 06 Ekim 2014 11:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica