Gürsel Tekin: "Kurultaya kediler ve çantalılar giremeyecek."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, SÖZCÜ'ye konuştu. Parti içinde kavga olmadığını söyleyen Tekin, "Kurultaydan sonra medyayla işimiz bitiyor. 81 ili köy köy gezeceğiz. Seferberlik dönemine giriyoruz" dedi.

CHP'de, Genel Başkan ile 60 kişilik Parti Meclisi seçimlerinin yapılacağı 18. Olağanüstü Kurultay'a sayılı saatler kaldı. Genel Sekreter Gürsel Tekin, Ankara'daki ATO Congresium'da yarın ve cumartesi günü gerçekleşecek kurultay öncesi SÖZCÜ'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKP'lilerin, kurultayda gerginlik yaşanacağı, sandalyelerin havada uçuşacağı yönündeki açıklamalarını "Kurultaya kediler ve çantalılar giremeyecek" sözüyle özetleyen Tekin, gündeme ilişkin de konuştu. İşte o açıklamalar:

CHP'de kavga yok. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin geleceği için gerekirse beni de kapı dışarı edecek. Türkiye'nin geleceği için... Bizi eleştirenler AKP gibi olmamızı istiyor. Erdoğan bakanlara tokat atıp küfür ediyor. Kılıçdaroğlu hayatta bunu yapmaz.

Kurultay sonrası sokaklara çıkıyoruz. Seferberlik içine gireceğiz. İçe dönük kavgaya tahammül etmemiz mümkün değil. Bu kongreden sonra ne televizyon kanalları, ne de gazetelerle işimiz var. Kılıçdaroğlu bugüne kadar çok hoşgörülü davrandı. Peygamber sabrı var. Haber kanalı izleyenlerin yüzde 60, gazete okuyan 4.5 milyon kişinin yarısı CHP seçmenidir. Sıradan bir AKP'linin basın toplantısı bile bir saat canlı yayınlanıyor. Onları AKP ile baş başa bırakacağız. Biz 81 ile birebir gidip, köy köy anlatacağız.

Derin CHP ile gurur duyuyorum. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'yi kurdu. Kendisine ülkenin yarısını servet yapabilirdi. İsmet Paşa İstanbul'da Boğaz'ın iki yakasını çocuklarına tapu edebilirdi. Ecevit'in evine gittiğinizde ne kadar mütevazı olduğunu görürsünüz. Altan Öymen, Hikmet Çetin, Deniz Baykal ve Kılıçdaroğlu. Hepsinin ortak özelliği çok dürüst olması. CHP böyle bir parti. Hiç biri elini harama bulaştırmadı.

Kurultay sonrası seçilen yönetim bir kere kirli olmayacak. Bizde iktidarda eleştirdiğimiz şeyler olmayacak. Türkiye çok sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Eğer gemi batarsa sağ batar, sol ayakta kalmaz. Herkese kapımızı açmalıyız.

Sorun yaratanlar sorunları çözemez
AKP, medyaya, devletin kurumlarına, STK'lara ayar verdiği gibi Bakanlar Kurulu'na da ayar verdi. İşte tek parti dönemi bugünkü AKP uygulamalarıdır. Türkiye'yi dış politikada çok güç bir durumda bırakan Davutoğlu'nun tercih edilmesi çok şaşırtıcı. Güzel bir deyim var "sorun yaratanlar sorunu çözemezler." Ortadoğu'daki bütün ülkelerle sorunumuzun mimarı Davutoğlu... Belli ki dış politikada, ekonomide yeni bir yol haritası yok. Tek yol haritası paralel yapıyla mücadele... Bu durumda Türkiye'nin ekonomisi de çöker, dış politikada da çıkmazlarla karşılaşılır.

AKP, kendi içindeki tuzağa CHP'yi de çekmek istiyor!
Türkiye'de birçok meseleyi iyi analiz etmek için SÖZCÜ arşivlerine bakmanız yeterli. Sadece yurttaşların, siyasi partilerin değil aynı zamanda Erdoğan'ın dinlendiğini ilk SÖZCÜ'de okuduk. Ama bu konular televizyonlarda, gazetelerde tartışılamıyor. AKP'yi eleştirmenin bedeli çok ağır.
Ahmet Davutoğlu daha yeni geldi. "CHP gibi olmayacağız" diyor. Kardeşim otur koltuğuna nefes al. Sayın Gül ile sayın Erdoğan kardeş değil miydi? Fesat da, fitne de sizin içinizde. Kendi içlerinde tuzak kuruyorlar sonra CHP'yi bulaştırmak istiyorlar.
İktidar yeni Türkiye derken "Her şeyin yasak, yolsuzluğun serbest olduğu bir Türkiye" demek istiyor. Biz bu yeni Türkiye'yi yıkmak istiyoruz. Demokrasi, özgürlük, hukuk ve insanların kendilerini rahatlıkla ifade edebileceği bir Türkiye için…

Haber: Ege'nin Sesi
 

    Perşembe, 04 Eylül 2014 11:00

Bağlantılı Konular