Çöken kuleler meclis gündeminde!

Gürsel Tekin, meslek uzmanlarının olumsuz raporlarına rağmen yapılan ve kamu yatırımlarının boşa harcanmasına neden olan o kuleleri sordu.

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin gündemde geniş yer bulan 25.Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyat Oyunları için Erzurum'da yaptırılmış olan Türk Telekom Atlama Kule ve Rampaları'nın bulunduğu bölgede meydana gelen heyelan sonucu toplam beş adet rampanın üçünün kullanılmaz hale gelerek, 65.000.000 TL kamu yatırımının yok olmasını Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

Önergesinde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası'nın konuya ilişkin meslek uzmanlıkları kapsamında yapmış olduğu incelemelere ışığında hazırlanan değerlendirme raporuna da yer veren Tekin, "jeoteknik etüt raporlarında" belirtilen kaygıların göz ardı edilerek inşaat imalatlarına yüksek miktarda bedeller ödenerek devam edildiğinin ve heyelan potansiyeli taşıyan alanlar üzerine tesislerin yapımına akla ve bilimi inat devam edildiğinin altını çizdi.

Gürsel Tekin'in konuya dair cevaplanmasını istediği sorular şöyle;

1- Plana esas jeolojik- jeoteknik raporlarda Palandöken tesis alanının bazı bölgelerinde heyelan potansiyeli taşıyan alanların varlığı bilinmesine rağmen kim veya kimler bu alanlarda tesislerin yapılmasında ısrar etmiş ve karar vermiştir?
2- Bu tesislerin yapımı süreçlerinde görmezden gelinen raporlarda işaret edilmiş olan heyelan tehlikesine karşı gerekli önlemler alınmış mıdır? Alınmış ise; bu kapsamda ne türden ilave imalatlar gerçekleştirilmiş ve bu kapsamda yüklenici firmalara ilgili sözleşmeler çerçevesinde, ne oranda ödeme yapılmıştır?
3- Heyelanları önleme amacıyla yapılan ilave uygulama ve imalatlar neden fonksiyonlarını yerine getirmemiştir?
4- Meydana gelen heyelan olayı dolayısı ile gerçekte meydana gelen kamu zararı ne kadardır?
5- Palandöken tesis alanında heyelan potansiyeli taşıyan başka alanlar bunmakta mıdır? Var ise, herhangi bir tedbir alınmış mıdır?
6- Son yıllarda yetersiz personel ve altyapısı ile büyük tesislerin yapımını gerçekleştirmeye çalışan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen yatırımlarda, Erzurum Palandöken sahası dışında, yer seçimi ve zemin araştırmalarının eksikliklerinden kaynaklı, kamu zararı oluşturan başka yatırımlar söz konusu olmuş mudur?

Haber: Gazete Güncel

    Pazartesi, 21 Temmuz 2014 11:51

Bağlantılı Konular