"Cumhurbaşkanı makamına mutlaka hukuka, demokrasiye saygısı olan birinin oturması lazım

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Türkiye'de demokrasinin, fren mekanizması dediğimiz yasanın, anayasanın, kurumların sağlıklı işleyebilmesi için cumhurbaşkanı makamına mutlaka hukuka, demokrasiye saygısı olan birinin oturması lazım" dedi.

Gürsel Tekin, bir restoranda basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi.

İftarın ardından, Ümitköy'de ramazan için kurulan şenlik alanını gezen Tekin, esnafla sohbet edip, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Tekin, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Selahattin Demirtaş'a bağışta bulundu. Ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Tekin, "Ekmel Bey, gerçekten büyük bir jest yapmıştır. Bu, sembolik olarak bir anlam ifade etmeyebilir ama siyasal değeri çok yüksektir" yanıtını verdi.

"Dört bakanla ilgili hazırlanan fezlekeler İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edildi. Bunla ilgili ne düşünüyor sunuz?" sorusunu ise Tekin, "Bu mesele toplumun aklıyla oynamaktır. İktidarın, 17 ve 25 Aralık'ta yaşananların gerçek dışı olduğu iddiası var. Bir komisyon kurup, iddia etmiş oldukları tuzakları, iftiraları da bu vesileyle ortadan kaldırmış olurlar. Komisyonu kurmamak 17, 25 Aralık'ı kabul etmek demektir" diye yanıtladı.

Tekin, bakan çocuklarının servetine bakıldığında yolsuzlukların fotoğrafının net olarak görülebileceğini iddia etti.

"Başbakan Erdoğan, mitinglerinde "köprü, yol yapacağım" diyor. Bu mesajın altında ne yatıyor?" sorusu üzerine Tekin, "Cumhurbaşkanının anayasadaki görevi çok açık ve net. En büyük görevi rektör atamaktır. Geri kalan icranın işidir. Yol, yordam yapmak icranın işidir. Biz yol bilen de yolsuzluk bilmeyen aday arıyoruz" dedi.

"Bu eşkıyalık sisteminde olur"
"Ekmek için Ekmeleddin sloganı tuttu mu?" sorusuna Tekin, "Evet, tuttu. Ekmek nimettir, her alanda kullanabilirsiniz" cevabını verdi.

Toplumun ayrıştırılmaya çalışıldığını savunan Tekin, bunun doğru olmadığını söyledi. İktidarın, iktidara gelmesini sağlayan kesimleri düşman ilan etmesinin çelişki olduğunu ileri süren Tekin, şunları söyledi:
"Başbakan, bugüne kadar kendisine muhalif olan kesimlerin kamuda iş yapma imkanı olmadığı için, bizim dışımızda geçmiş dönemde kendisiyle koalisyon olan ekiplerle ilgili "ne verdiyseniz geri alacaksınız" dedi. Bu cümle, herhangi bir demokratik ülkede başbakanın kullanabileceği bir cümle değildir. "Ne verdiyseniz geri alacaksınız." Aklıma şu geliyor; Verdiklerinizin hiçbiri yasal değil demektir. Yasalsa, bu verilenleri nasıl iptal ettiniz? Antalya'da, İstanbul'da Sayın Başbakanın talimatı üzerine 6-8 yıl önce planları yapılmış, işlenmiş, ruhsatı verilmiş, yapısı bitmiş yerlerin imar uygulamalarının tamamını iptal ederek, yeşil alan ilan ettiler. Bu, gerçekten eşkıyalık sisteminde olur."

Böyle bir ortamda Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimine girdiğini ifade eden Tekin, "Ya demokrasi, özgürlük diyeceğiz, ya da eşkıyalık sistemine boyun eğeceğiz. Bunun başka yolu yok" diye konuştu.

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tatilciler için "tıpış tıpış gidip oy kullanacaksınız" dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Tekin, "Bir ülkede toplumun önemli kesimini temsil eden ana muhalefet liderinin, milletvekillerinin, siyasetçisinin, belediye başkanının güvencesi yoksa bu, çok önemli bir şey. Sayın Genel Başkanımızın tabiatında sert konuşma yoktur. Konuşuyorsa, çok önemli bilgileri, belgeleri olduğu için konuştu" dedi.

"İhsanoğlu, AK Parti'nin eski kurucularından de destek alacak mı?" sorusuna ise Tekin, "Çok fazla. Benim birebir tanıdığım, geçmiş dönemde AKP'de olan, DYP'de, ANAP'ta çok sayıda saygın siyasetçiler Ekmel Bey için şu anda çalışıyor" cevabını verdi.

Tekin, "Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanı olursa, Türkiye'de nasıl bir tablo görüyorsunuz?" sorusunu, "Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum. Türkiye'de demokrasinin, fren mekanizması dediğimiz yasanın, anayasanın, kurumların sağlıklı işleyebilmesi için cumhurbaşkanı makamına mutlaka hukuka, demokrasiye saygısı olan birinin oturması lazım. Aksi takdirde bu sadece topluma değil, iktidara da çok ciddi zarar verir" diye yanıtladı.

"Ekmel bey ilk turda mı seçilir, ikinci turda mı?" sorusu üzerine Tekin, İhsanoğlu'nun ilk turda seçileceğini umut ettiğini söyledi.

"Mahcubiyetle, sessizlikle olmaz"
"İsrail'in, Filistin'e yönelik saldırılarına ilişkin hükümetin tepkisinin uluslararası toplumdaki etkisi nedir?" sorusuna karşılık Tekin, şunları kaydetti:

"Bir "one minute" hikayesi var. Bugün Ortadoğu coğrafyasındaki bütün dönüşümlere baktığımızda bu iktidarın önemli payı var. Eğer bugün Suriye'de bu mesele varsa, Irak'ta, Libya'da parçalanmışlık varsa, bütün bunun altında "one minute" hikayesinin ne kadar önemli olduğuna bakmamız lazım. Dün "one minute" diyeceksiniz, bugün insanlık dışı hiçbir insanın kabul etmeyeceği zulüm yaşanacak, bu konuda mahcup ve sessiz duracaksınz. Bu mahcubiyetle, sessizlikle olmaz"

Önerge vererek, "Suriye'de şehit düşen pilotların otopsi raporu var mı? Uçağı kim düşürdü?" sorularına yanıt aradığını belirten Tekin, "76 milyonun onuru, haysiyeti ayaklar altına alınacak, sesiniz çıkmayacak. Sonra döneceksiniz, gariban, hak arayan vatandaşlara kabadayılık yapacaksınız. Geçin o kabadayılığı. Kabadayılığın varsa hodri meydan, ben de arkandayım. Ama nerede o cesaret, o yürek" dedi.

Haber: Gazete Balıkesir

    Salı, 15 Temmuz 2014 11:49

Bağlantılı Konular