Gürsel Tekin 2 yıldır, düşen uçağın peşinde

Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a düşürülen uçakla ilgili sorular yöneltti, "2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür." dedi. Suriye'de 2 subayın şehit düştüğü Türk Savaş uçağı ile ilgili 2 yıldır tatmin edici yanıt alamadıkları  olayla ilgili neden gizlilik kararı alındığının da açıklanmasını istedi.

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, aradan 2 yıl geçmesine rağmen 2 subayımızın şehit düştüğü savaş uçağının Suriye'de düşürülmesiyle ilgili gizemin ortadan kaldırılamamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Gürsel Tekin,  22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için havalandıktan sonra düşen Türk savaş uçağıyla ilgili aradan 2 yıl geçmesine karşın Milli Savunma Bakanlığı tarafında tatmin edici bir açıklama yapılmadığını, düşen uçağın akıbetiyle ilgili kamuoyunda kesin bir kanaat oluşmadığını bildirdi.

Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "Bir Türk savaş uçağının düşmesi ya da düşürülmesi sonucu 2 subayımızın şehit olmasının yarattığı acı ne kadar büyükse, uçağın ne sebeple düştüğüne dair tatmin edici bir açıklamanın bakanlığınız tarafından yapılmamış olması da bir o kadar düşündürücüdür." dedi.

Gizlilik kararının gerekçesi nedir?
Türk Savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili alınan gizlilik kararı gerekçelerinin açıklanmasını isteyen Gürsel Tekin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan  sorularına yazılı yanıt istedi.

Tekin'in yönelttiği sorular şöyle:

1) Şehit olan pilotlara uçuş talimatını kim, neden vermiştir?
2) Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür?
3) Uçağın rotası nedir ve hangi koordinatlarda  uçması için görevlendirilmiştir?
4) Şehitlerin otopsi raporları neden açıklanmamıştır?
5) Şehit subayların ailelerinin maduriyetleri giderilmiş midir? Giderilmiş ise ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
6) Olayla ilgili neden gizlilik kararı konulmuştur?

 

Haber: Adana Ulus

    Cuma, 13 Haziran 2014 16:44

Bağlantılı Konular