Gürsel Tekin'den çok önemli açıklamalar

Bir ödül töreni için Londra'ya gelen CHP'li Gürsel Tekin Olay Gazetesi Sahibi Nural Ezel ile bir araya gelirken gazetemize özel bir açıklama yaptı.

Gürsel Tekin, 2015 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak şunları söyledi: "Her seçim kendi alanında ayrı bir özellik taşır. Öncelikle tabi ki sizlerde buradan Türkiye’de neler olup bittiğini takip ediyorsunuzdur. Şayet benden bir saymamı isterseniz, beni saatlerce dinlemeniz gerekir.Yani hırsızlık yolsuzluk kesinlikle tasvip edilemez.

Hadi bunları telafi ettik diyelim. Keşke olmasa.Ancak en tehlikelisi Anayasa'nın yok sayılması, hukukun, demokrasinin yok sayılması" dedi. Tekin, "Böyle bir durumda hiç bir şeyle mücadele etme imkânınız kalmaz. Büyük bir düşünür olan Konfüçyüs'ün söylediği gibi "Adalet Kutup yıldızı gibidir, dünya döner ama o yerinde durur." Tüm bunların üstesinden gelebilmek için, adaleti, demokrasiyi özümsemiş, hukuku baş tacı etmiş bir Cumhurbaşkanı'na ihtiyaç vardır. Bu sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarif edebileceği bir profil olmamalı. 76 milyon insanın böyle bir profilde kendisini güvende hissedebileceği bir Cumhurbaşkanı'na gereksinim vardır."

Cumhuriyet Halk Partisi olarak birçok aday isim olduğunu,ancak kim olacağı konusunda bir netlik bulunmadığını söyleyen Tekin sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumhuriyet Halk Partisi olarak, adayımız konusunda büyük bir hassasiyet içerisinde davranmaktayız. Özellikle Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer arkadaşlarımız, bu konuda çalışmalarını sürdürmekte.

Bütün sıkıntıların üstesinden gelebilecek bir adayla bu süreci aşacağız. İstediğimiz profildebir aday bulursak yüzde 60 bir oranla bu seçimden ilk turda çıkarız. Gerçekte Türkiye'nin böyle bir şeye ihtiyacı vardır ve o isim bulunacaktır."

Gürsel Tekin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda ise, "Ben aday olacağını düşünmüyorum. AKP içerisinde çok sayıda kişinin bu makam için beklentileri var. Kendisi aday olmayacak ancak birisini işaret edecektir. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi.

Haber: Olay Gazete

    Salı, 06 May 2014 17:28

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica