Yerel medyaya hükümet baskısı gündeme taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay yerel medyaya hükümet tarafından yapılan dayatmaları gündeme taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile birlikte TBMM'de medyanın sorunlarını anlattıkları bir basın toplantısı düzenledi. Mustafa Balbay, sosyal medyayı yasaklamaya girişmenin Bakanlar Kurulu kararı ile hava durumu raporu hazırlamaya benzediğini kaydetti. Balbay, Anadolu medyasında da çok büyük sorunların yaşandığının altını çizerek, seçim öncesinde yaptığı yurt gezisinde temasa geçtiği cemiyetlerde dinlediği sorunları anlattı. Anadolu'da medya toplulaştırılması yapıldığını söyleyen Balbay, Anadolu medyasına "Birleşmezseniz ilan vermeyeceğiz" denildiğini ifade ederek, "Gazetecilerin işsiz kalmasına Türkiye alıştı, ama artık gazetelerin toplulaştırılıp teke indirilmesi planlanmakta. Mersin'de 12'den 8'e indirdiler, şimdi 4'e indiriyorlar. Yoksa "ilan yok" diyorlar. İnternet medyasına da Basın İlan Kurumu'nun ilan vereceği ve kurallarını kendisinin koyması söz konusu. Ticari ilanların da merkezi bir ajanstan geçip internet sitelerine verilmesi gibi bir bilgiyi aldık. Hükümetin medyayı büyük bir ilan planlaması yaparak, ilan yolu ile kendi kontrolü altına almaya çalıştığı bilgisini aldık" dedi.
 
"23 tane haber sitesinin gün gün takip edildiğini ve her an başlarına bir şey gelebileceğini buradan söylemek istiyorum" diyen Gürsel Tekin ise, Anadolu'daki yerel gazetelerin çok zor şartlarda çalıştıklarını belirtti. Tekin, "Yerel gazetelerde bir havuz medyası oluşturmaya çalışıyorlar. "Sosyal medya, ulusal medya, yetmedi yerel medyayı da baskı altında tutalım" anlayışı bir korku ifadesidir. Yerel basın da, ulusal basın da sonuna kadar demokratik haklarını kullanacaktır." açıklamasında bulundu.

Haber: 9 Eylül

    Salı, 15 Nisan 2014 12:02

Bağlantılı Konular