Gürsel Tekin, Sulukuleler'in yanında!

Sulukuleliler kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan evler için eylem yapan vatandaşlara Gürsel Tekin de verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve TOKİ tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında Sulukule sakinleriyle anlaşma yapılmıştı. Sözleşme sonrası, Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahallelesi'ndeki evler yıkılarak, buralara lüks daireler yapılırken, proje kapsamında yapılan anlaşmalarla ev alma hakkına sahip olan Sulukuleliler, bu gün eylem düzenledi. Evleri için başlangıçta belirlenen bedelin yaklaşık 2 katı para talep edildiği ve evlere 5 yıllık satış yapılamaz şerhi konulduğu için eylem yapan Sulukuleliler'e CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de destek verdi. Gürsel Tekin'in eylem yapanların yanına gelmesiyle, grup kentsel dönüşümün yapıldığı proje alanına girdi.

Burası muz cumhuriyeti değil; türkiye cumhuriyeti
Yapılan eylemde sözleşmedeki değişiklikler protesto edilirken, İstanbul Fatih Sulukule Mülk Sahipleri Derneği adına dernek başkanı İsmail Gani basın açıklaması yaptı. Basın açıklama öncesi televizyonlara çıkarılmadıklarından yakınan Gani, yardımcı olmak isteyenlerin de engellendiğini belirtti. Gani basın açıklaması öncesi tepki göstererek "Burası muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti." diyerek tepki gösterdi. İsmail Gani dernek adına yaptığı basın açıklamasında ise "Proje alanında oturan vatandaşların evleri, metrekaresi, 500 ila 600 TL civarında değerle peşinat sayılıp, kalanını evler bittiğinde, metrekaresi bin 240 TL hesaplayarak ödemek üzere, Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi TOKİ ve bizler olarak 4'lü sözleşme imzaladık. Şu anda bizden bin 240 TL yerine 2 bin 500 TL isteniyor. Yani 100 metrekare daireye sözleşmede 124 bin TL borcumuz varken şimdi 250 bin TL olarak istiyorlar." dedi.

Gürsel Tekin, yetkileri televizyon kanallarında konuşmaya davet etti
Eylemde konuşma yapan Gürsel Tekin TOKİ tarafından yapılan uygulamaları eleştirerek Sulukule'de oturanların bir kısmının Osmanlı döneminden beri burada yaşadığını belirtti. Tekin 400 yıllık, 300 yıllık İstanbulluyu buradan bertaraf etmek istiyorlar dedi. Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve yetkilileri Sulukule Projesi'ni konuşmak için televizyon kanallarında karşı karşıya gelmek istediğini de ifade etti.

Haber: Halkın Habercisi

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 20 May 2013 13:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica