Bütün şehir rant yasasıdır

Cumhuriyet Halk Partisi dört Genel Başkan yardımcısının da yer aldığı toplam 12 milletvekili ile Yalova'ya çıkartma yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları, Gürsel Tekin, Süheyl Batum, Umut Oran, Faik Öztrak ve Bülent Tezcan konuşmalarında hükümete yüklendiler.

CHP Yalova'da gövde gösterisi yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcıları, Gürsel Tekin, Süheyl Batum, Umut Oran, Faik Öztrak ve Bülent Tezcan'ın yanı sıra CHP Genel Sekreteri Bihlul Tamaylıgil, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Malatya Milletvekili Veli Ağababa, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Tunceli Milletvekili Kamer Genç Yalova İl Teşkilatı Genişletilmiş Örgüt Toplantısına katılmak için Yalova'ya geldi.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi'ne partililerin alkışları arasında giren vekillere salonu dolduran yüzlerce partili sevgi gösterilerinde bulundu. Programa katılan milletvekilleri tek tek söz alarak kendilerine verilen 5'er dakikalık süre içerisinde konuşmalarını gerçekleştirdiler.

"Büyükşehir Yasası rant yasasıdır"
CHP Genel Başkan Yardımcıları ise konuşmalarında hükümete yüklendi. Osmaniye'ye gideceği için ilk sözü alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Büyük Şehir Belediyeler Yasasından, "Rant Yasası" olarak bahsetti. Bu yasa ile belediyeciliğin suyunun çıkartıldığına vurgu yapan Tekin, "TBMM'de sadece İstanbul'da değil buna Yalova da dahildir kentlerin nasıl talan edildiğini nasıl milyar dolar paraların çalındığını o en kutsal binanın altında açıkladım. Yetmedi İstanbul'da açıkladım bugüne kadar bir tek AKP'li baba yiğit hayır kardeşim biz çalmadık, çırpmadık söyledikleriniz yalandır diyemediler. Önümüzdeki dönem bu ülke bir şeyi oylayacak; ya talana devam diyeceksiniz ya da kendi kaderinizi tayin edeceksiniz. Bir Kentsel Dönüşüm Yasası çıktı hiç birimizin haberi yok. Tam bir ferman yasası. Tam bir rant yasası. Belediyeler Yasası çıktı günlerce tartışıldı. belediyeciliğin tam suyunu çıkardılar. Bir kısmı rahmetli Özal'la başladı, geri kalan da 2005 yılında adeta bir rant yasası bir hırsızlık yasası olarak bu dönemde çıktı." dedi.

"AKP-PKK Anayasasını çıkarttırmayacağız"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum ise yeni anayasası eleştirdi. Yeni anayasa için, "AKP-PKK Anayasası" benzetmesi yapan Batum, "Anayasa ile ilgili televizyonlarda her akşam izliyorsunuz. Televizyonlarda sizlere emekçinin haklarından, Anayasa'da hangi hakların yer alması gerektiğinden söz eden yarı aydınlar var mı? Hayır yok. Emeklinin haklarından bahseden var mı? Hayır yok. Birey odaklı Anayasa yapılması lazım diyorlar. AKP birey odaklı Anayasa istiyor. CHP ise statükocu olduğu için buna direniyor deniyor. Bunu söyleyenler ise AKP'ye göbekten bağlı yarı aydınlar. Size net söylüyorum AKP'nin bize emekçinin, emeklinin, taşeron yani köle olarak çalışanın, Alevinin, kadının, öğrencinin, basın emekçisinin hakları yönünde önerdiği ve bizimde reddettiğimiz bir tek hak yoktur. Bırakın diğerlerini onların getirdiği bizim kabul ettiğimiz bir tek hak yoktur. Sakın şundan endişe duymayın size söz veriyoruz ki AKP-PKK Anayasasını kesinlikle yaptırmayacağız. İlk dört maddenin yer almadığı bir Anayasa'nın altına imza atmayacağız." diye konuştu.

"AKP'nin içinde yeni bir parti arayışı var"
En ilginç iddia ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'dan geldi. Oran AK Parti'nin içerisinde yeni bir parti arayışı olduğunu söylediği konuşmasında şu sözlere yer verdi: "Türkiye'nin çok önemli sorunları var. Vatandaşında algısında çok ciddi değişiklikler var. Demokrasi, insan hakları, işsizlikle mücadele, dış politika, terörle mücadele ile ilgili önemli sorunlar var. Bunlara eğitim ve sağlığı da eklediğimiz zaman bugün vatandaşın algısında ve gelecek kaygısı ile ilgili endişeleri var. Bugün baktığımızda Adalet ve kalkınma Partisi'nde çok büyük problemler var. AKP şu anda kendi içerisinde o Muhteşem Yüzyıl dizisinde izlediğinin entrikalar ve parçalanmalar var. Kardeş kavgası var. Cemaat ayrışması var. 3ncü dönemi gören milletvekillerinin koltuk kavgası var. AKP aslında param parça. AKP'de bugün milletvekilleri ve parti yöneticileri Başbakan'ın anayasa ile ilgili çalışmalarından memnun değiller. Başkanlık sisteminden memnun değiller. Terörle müzakere sürecinden memnun değiller. Dolayısıyla baktığınız zaman, AKP artık tuz buz olmuş durumda. AKP içerden karpuz gibi çatlamış durumda. AKP içinde yeni parti arayışları var."

"Hukukla zulmediyorlar"
AK Parti'nin halka hukukla zulmettiğine değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'da konuşmasında, "Türkiye bir dar geçidin içerisinden geçiyor. AKP 10 yıllık iktidar döneminde artık çekinmeden küstahça bir cesaretle Türkiye'de demokrasiyi tasfiye ettiği gibi, Totaliter Faşizmi Türkiye'ye yerleştirdiği gibi bunu savunmaya, ifade etmeye ve meşrulaştırmaya da başladı. Bu ülkede Başbakan ağzını açtığı zaman CHP ile İsmet Paşa ile, tek parti dönemiyle hesaplaşmayı maharet sanıyor. Başbakana sesleniyorum; bugün CHP Türkiye'de tek parti döneminden bu ülkeyi aldı işgal halimdeki bir ülkeden modern bir Cumhuriyet ortaya çıkardı. 11 yıllık AKP iktidarı döneminde ekonomiyi talan ettiler. Demokrasiyi ziyan ettiler. Adaleti katlettiler. Hukukla zulmettiler." sözlerine yer verdi.

CHP'li vekiller konuşmaların tamamlanmasının ardından salon dışına çıkarak partililerle birlikte şehir turu yaptılar. Kol kola giren CHP'li vekiller vatandaşlardan da ilgi gördü. CHP'li vekiller daha sonra Çanakkale'ye gitmek üzere Yalova'dan ayrıldılar.

Haber: Yalovamız

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 17 Mart 2013 17:31

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica