Gürsel Tekin'den Bakan Özhaseki'ye açık mektup

Gürsel Tekin,  Mehmet Özhaseki'ye imar rantı, FETÖ’ye akıtılan kamu kaynakları ve rantını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin CHP tabanında ve halkta en fazla tanınan, sevilen ciddiye alınan bir siyasetçidir. Türkiye ve CHP’nin ‘siyaset koridorlarında’ yıllardır emek veren bir siyaset emekçisidir.

Uzun seneler Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı yaptı. CHP'de  'değişimin sesi  ve yeni yüzü' olarak tanındı.  Deniz Baykal döneminde getirildiği İstanbul İl Başkanlığında çok başarılı oldu.  İsmini Türk Siyasi tarihine yazdırdı. Ağabey dediği Kemal Kılıçdaroğlu'nun da hep yanında oldu.

Gürsel Tekin bu günlerde de  teknik bilgilerle, rakamlarla etkin muhalefet yapıyor. Dışa dönük ve seviyeli bir üslupla özellikle İstanbul başta olmak üzere kent ve kentlilerin  sorunlarını dile getiriyor.

Özellikle kamu kaynakları aracılığı ile FETÖ taraftarlarına sağlanan imar rantlarını isim isim, miktarları ile teşhir ediyor.

Dün kendisiyle konuştuk. CHP içindeki değerlendirmelerimize karşılık sessiz kaldı. Buna karşılık özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'yi hedef tahtasına oturttuğunu gördük. FETÖ davasında yargılanan Boydak Holding patronlarının 'Biz Fethullah Gülen ile iki saat görüştük, heyet başkanı  iki gün görüştü. Biz niye içerideyiz, onlar niye kabinede' dediği Mehmet Özhaseki'ye imar rantı, FETÖ’ye akıtılan kamu kaynakları ve rantını sordu. Özhaseki’ye aracılığımız ile yayınladığı açık mektupla, istediği TV'de tartışmaya ve konuşmaya davet etti.

Tekin, dört başlıkta topladığı kamuda  FETÖ’ye akıtılan imar rantı ile ilgili şu soruları sordu, ilginç tespitlerde bulundu. Savcıları göreve çağırdı. AKUT'a sahip çıktı.

104 vakıfta 110 Fetö okuluna rant
Sayın Bakan 'rant kötü değil' diyor.  Kamu kaynaklarından  FETÖ cemaat örgütüne 110 adet yurt, 104 adet vakıf,  950 adet okul, 17 adet üniversite,  çok sayıda hastane, AVM,  rezidans verilmiş.  Sayın Bakan bunlar rant değil nedir? Rant değilse niye el koydun.  Bu tahsis edilen yerlerin yüzde 70'i bakanlıklar ve belediyeler tarafından tahsis edildi.
 
150 yıl süren mülkiyet sorunları
Osmanlı'dan bu yana 150 yıldır bu ülkenin coğrafyasında yaşayan insanların mülkiyet sorunları çözülemedi.  Büyük dedesi Çanakkale'de, Dedesi  Kurtuluş Savaşında, Sakarya’da kendisi de 40 yıldır terör belasıyla uğraşan, savaşan, şehit ve gazi olan  insanların mülkiyet sorunu hala çözülemedi. Özellikle B-2 arazileri ile Kastamonu'dan, Çanakkale'ye, İstanbul'a kadar hemen her ilde mülkiyet mağdurları var.

100 milyar dolar rant Fetö'ye mi
Biraz önce de saydım. Ankara'da, İstanbul'da, biraz önce saydığım cemaate rant  yaratılmış oldu.  Sayın Bakan devlet tarafından rant yaratılan arazilerin ne kadar değerli olduğunu kendileri de ifade etti. Sadece birisinin değerinin 220 milyon dolar olduğunu söyledi.  Bu rant Ankara, İstanbul, Kayseri'ye baktığımızda bir gruba sayısı elliyi geçmeyen beton lobisi ve imar rantçılarına dağıtıldı. 2011 yılındaki tespitlerimize göre bu elli kişi 100 milyar dolarlık rant sağladı. İmar rantından halk değil, bu azınlık faydalandı.

Siz "Rant Bakanı" mısınız?
En önemli konulardan birisi de özellikle İstanbul'daki deprem riskidir. Türk Bilim adamları da Fransız bilim adamları da 15 yılda bir büyük deprem riskinden söz etmektedir. Ecevit döneminde yaşanan deprem toplanma ve dönüşüm alanları ne oldu? Hepsi rantçılara peşkeş çekildi.  Bununla da yetinilmedi. Sayın Bakan Ulusal Deprem Konseyini kapattınız. Niye? AKUT gibi Dünya'nın takdirini kazanmış bir sivil toplum örgütünü şaibeye bulaşmasına niye izin veriyorsunuz?  AKUT'a niye tahammül edemiyorsunuz. Yoksa siz Çevre ve Şehircilik değil, rant bakanı mısınız? Sizinle istediğiniz TV kanalında, ister TRT'nizde, ister başka TV kanalında 'nazikçe ve kibarca' konuşmak isterim. Ne dersiniz? Kamuoyu sizden tatmin edici cevaplar bekliyor.

Haber: Süleyman Kılıç/Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 27 Ekim 2016 12:44

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica