Tekin: Millet iradesine darbe

CHP istanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 28 belediyeye kayyım atanmasına ilişkin Yurt Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bu uygulamanın hem millet iradesine hem de parlamentoya yapılmış bir darbe olduğunu söyledi.

Tekin "Bu bir darbe niteliğindedir. Bunu kabul etmek mümkün değil. Sadece millet iradesine el konulmamıştır. Aynı zamanda parlementoda bir mutabakat sonunda geri çekilmişti. Terörle mücadele etmek için yasalarımız çok açık ve net.
Belediye başkanları ya da belediye mensuplarıyla ilgili rahatlıkla mevcut yasalar uygulanabilir, görevden alınabilir. Ama toptancı bir şeyle halk iradesini yok sayarak bu sorunu çözmek mümkün değildir. Tam tersine bu sorun gittikçe derinleşir ve millet iradesine de saygı kalmaz" dedi.

Tekin, "Bu belediyelere baktığınızda üç siyasi partinin belediye başkanları görünüyor. HDP, AKP ve MHP belediyeleri, kim olursa olsun bu yöntem doğru bir yöntem değildir. Bir madde ile değişikliğe gidilebilir, bir kayyım yönteminin ötesinde yasalarımıza uygun olduğu gibi belediye meclisi kendi içinde seçimini yapar. Bir madde ile kuşku duyulan belediyelerle ilgili 45 gün ya da 60 gün içerisinde bir seçim yapılabilir. Bu yöntemle hukuksuzluk da ortadan kaldırılmış olur" diye konuştu.

Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 12 Eylül 2016 12:30

Bağlantılı Konular