Halka dokunan adam

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İzmir'de Yurt Gazetesi'ne gerçekleştirdiği ziyarette, "Defalarca İzmir'e geldim. Sadece bu ay iki defa geldim. Binlerce vatandaşımıza dokundum. Yüzlercesiyle sohbet edip sorunları dinledim. CHP'ye oy veren, gönül veren vatandaşlarımızın da diğer partilere oy veren vatandaşlarımızın da söylediklerini can kulağı ile dinliyorum. Aslında dinleyene ve anlayana tüm soruların cevabı halktadır."dedi.

İlk misafirimiz CHP'de, 'halka dokunan adam' ünvanını kendi çabasıyla ve emeği ile hak etmiş olan Gürsel Tekin.  Bunu büromuzu ziyaret ettikten sokakta yürürken daha çok kavradım. Kusura bakmasın ama yanında milletvekili, belediye başkanı kim olursa olsun Gürsel Tekin'in genç-yaşlı, entelektüel-avam, kadın-erkek, her yaş ve meslek grubunda,'pop star'ilgisiyle karşılandığına bizzat şahit oldum.

Soruların cevapları halkta
Kordon'daki simitçiden garsona, başı açık ve kapalı kadınlara, genç üniversite öğrencisinden, esnafa kadar ilgiyle karşılanan Tekin ile sözleştiğimiz gibi havalimanında buluştuk. Karabağlar semtinden, mobilyacılar sitesinden geçtik. Halkla selamlaştı, esnaf ile dertleşti.
Anlatmaya başladı: "Defalarca İzmir'e geldim. Sadece bu ay iki defa geldim. Binlerce vatandaşımıza dokundum. Yüzlercesiyle sohbet edip sorunları dinledim. CHP'ye oy veren, gönül veren vatandaşlarımızın da diğer partilere oy veren vatandaşlarımızın da söylediklerini can kulağı ile dinliyorum. Aslında dinleyene ve anlayana tüm soruların cevabı halktadır." 

İlk durağımız Karabağlar oldu. Mobilyacılar Sitesi esnafı ile sohbete başladık. Esnaf ziyaretinden sonra İzmir'in en uzak semtlerinden olan Gültepe ve Tepecik'e geldik. Birlikte "selfie" yarışı başladı. Bir yandan, birlikte resim çektirirken diğer yandan da özellikle belediye hizmetlerini çekiştirmeye başladılar.

Danışmanları vatandaşın isteklerini not ederken, kucaklaşan, resim çektiren genç yaşlı, kadın, çocuk İzmir'de siyaset yapması yönündeki sözlerini duymazlıktan geldi. Gültepe Mahallesi'nde Zabıta Noktası'na gelince içeri girdik. Tekin, zabıta görevlileriyle sohbet ederek çaylarını içti. Daha sonra hastane önünde bekleyen vatandaşlarla görüştü, tedavi ve ilaç harcamalarında tekrar gündeme gelmesiyle ilgili şikâyetleri dinledi. Hastalara acil şifalar diledi. Öğle tatilinde hastanenin önünde çay içen sağlık çalışanlarıyla sohbet etti. Sağlık sektörünün sorunlarını anlatan çalışanları can kulağıyla dinleyen Tekin, kendisi bizzat notlar alarak bu sorunları Meclis gündemine taşıyacağı sözü verdi.

Mehmet Amca'nın Tekin'den isteği
Yolda yürürken sevgi seli, şikâyetler, fotoğraf çekenler ve iş arayanların umutla sarılması nedeniyle yürümekte zorlanan Tekin'i, çevirenlerden 84 yaşındaki Mehmet Amca "Ben seni çok seviyorum. Televizyona çıktığında "Oğlum çıktı" izleyin diyorum. İzmir'e gel artık. Bu CHP’yi iktidar yapın artık" diyerek hem sevgisini hem partiye olan sitemini dile getirdi. Gecekondu semtlerinde esnaf ziyaretleri yaptıktan sonra Alsancak'ın ünlü caddesi Kıbrıs Şehitleri'nde, esnafı tek tek dinledi. Manisa Kebapçısı'nda öğle yemeği yediğimizde ise Kıbrıs Şehitleri İşadamları Derneği Başkanı Hami Torcu, Alsancak Mahallesi Muhtarı Hicran Akuzun ile birçok dernek yöneticisi geldi. İzmir'in sosyal ekonomik ve şehircilik anlamında sorunlarını dinleyen Tekin, tek tek not alırken yapılması gerekenleri sıraladı. Siyasetçilere sokağa inin çağrısı Genel Sekreterlik görevini bıraktıktan sonra da CHP'ye küsmediği izlenimini edindiğimiz Gürsel Tekin'in her ne kadar ifade etmese de 'kırgınlığını' hissettik. Ama O "kendisini yenileyen ve hedef koyan" bir siyasetçi. Halkın arasında olmaktan da hoşlanıyor. Sanal yaşayan siyasetçi bolluğunda olduğumuzdan bu da kendisinin avantajı ve gücü haline geliyor. İzmir için hazırladığı sorunlar ve çözümleri dosyasında bu gezimizden sonra yer alacak konuları da, AKP'liler başta olmak üzere siyasetçileri sokağa davet ederek şöyle sıralıyor: "Esnafımız, vergiler, SGK primleri, banka kredileri altında ezilmiş durumda. Biri olmasın ki borçsuz ticaret yapabilsin. Ekonomik verileriyle öğünen AKP sokağa inip, inim inim inleyen esnafın sorunlarına çare bulunması gerekir. Geçen yıl 260 cruise gemisi İzmir Limanı'na gelmişken, bu yıl sayı 32'ye düşmüş. Hükümetin ve yerel yöneticilerin acilen çare bulması gerekir. Turizm cenneti İzmir sahipsiz bırakılamaz. Turizm konusunda dibe vurmuşluğumuzun yanı sıra orta ölçekli üreticilerin hali de içler acısı. Karabağlar'daki gibi ülkenin her yerinde üreticimiz ateş ortasında mücadele ediyor. Herkese ücretsiz sağlık hizmeti dediler ancak sağlıkta geriye dönüş yaşanıyor. Muayene ücretleri ve ilaç paralarını gizlice yansıtıyorlar. Vatandaş bunu fark ettiğinde sağlık görevlileri ve eczacılarla tartışıyor. Sağlık çalışanlarımızın sorunlarını da biliyorum. Bir dokundukça bin ah işitiyoruz. Doktorlar başta olmak üzere, sağlık görevlilerinin can güvenlikleri bile tam sağlanamıyor."

Meclis üyesi Gürsel Tekin'den kız istedi
Tekin, İzmir'de bir dizi görüşme yaptıktan sonra akşam saatlerinde danışmanı Tolga Çobanoglu'nun kız kardeşinin isteme merasimine katılarak kız babası oldu. İzmir'deki temasları arasında kız isteme merasimine katılan Tekin, genç çifte yüzükleri taktı.
Çiğli ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yüksel Arduç'un yeğeni Gökhan Arduç ve Kübra Çobanoğlu'nun söz yüzünü takan Gürsel Tekin, "Bu güzel günde, genç arkadaşlarımızla birlikte olmak mutluluk verici ve ne güzel ki, bugün kız babası görevi babası Aslan Çobanoğlu'nun yerine bana nasip oldu. Gençlerimize evliliğe giden bu ilk yolda mutluluklar diliyorum" dedi.

Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 18 Nisan 2016 09:43

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica